şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir doğa olayı.

  günleri kadınlar-erkekler günü diye ayırmak cinsiyetçiliktir, şerefsizliktir, onursuzluktur. buradan tüm samimi feminist ve anti-seksist kardeşlerime sesleniyorum: böyle iğrenç bir günü birlikte kınayalım. lütfen. oyunlara ortak olmayın.
 • katıldığım önermedir. kadınların kadir kıymetlerinin bilinmesi gerektiği konusunda herhangi bir problemim yok fakat böyle bir gün ile onları yüceltelim derken yine samimiyetsiz mesajlar içinde boğuluyoruz ve maruz kalınan her türlü fiziki ve psikolojik şiddete her zaman ki gibi sırtımızı dönüyoruz. maalesef eleştirilen cinsiyetçilik kavramına hizmet etmekten geri kalmıyor. toplumsal farkındalık oluşturma gibi masum bir amacın ise türkiye gibi bir yerde bu tarz etkinlikler ile kazanılmadığını düşünüyorum. kadınların her insan gibi saygı ve sevgi görmesi gerekir. sloganik cümleler içinde yitip gitmek yerine.
 • komik ve doğru tespit.
 • komik ve yanlış tespit.
 • kadınlar gününde bile tüm gün siz erkekleri konuşuyoruz, bilginiz olsun.
  aslında hep sizi konusuyoruz. nasil sevdiginizi konusuyoruz, nasil özledigimizi, nasil terkedildigimizi, nasil baktiginizi.
  çok guzel gülüyor diyoruz, o anlatsin ben dinleyeyim diyoruz, sabah mesaj attı diyoruz, aramadi gün boyunca pic diyoruz, baksana bi bakiyor mu bile diyoruz, mesaj atsam mi atmasam mi diye soruyoruz birbirimize, sizinle yemeğe cikacakken ne giysem diye düşünmekten imanimiz gevriyor lan.
  8 martta bir kadın oldugunu hatirlayanamiz coktur aramizda.
  kadın olmamizin bi ucu da size bagli, koruyun kollayin, gölge olun bize lan.
  bizim hayatimiz dusundugunuz kadar yalan degil lan.
  harbi diyorum.
 • aptal bir önermedir. 8 martın neden dünya emekçi kadınlar günü olarak anıldığını okuyun. asıl 100'ü aşkın yanarak ölen emekçi kadının mücadelesini yok sayıp "seksist, cinsiyetçi" yakıştırmasını yapmak onursuzluktur.
 • günün anlam ve önemi kadınlar günü,
  cinsiyetçi pozitif bir ayrım var zaten çünkü''kadın''kelimesi geçiyor,
  yani kadınların günü olması,
  bu söylem de ya da bugün de kadınlara bir ayrıcalık tanıma günü gibi,
  ama altını çizerek söylemem gerekirse bundan memnunum
  hatta az bile kalıyor senede bir gün kadınlar için
  bundan daha fazlasını hak ediyorlar,
  neşet ustanın dediği gibi
  kadınlar insan bizler insan oğluyuz.
  bütün kadınların kadınlar günü kutlu olsun.
 • bir gün için kadınlara daha zayıf, daha yardıma muhtaç insanlar olarak yaklaşmayı ve bunu sırf kadın olarak doğuşlarından ötürü yapmayı hedefleyen bir günün cinsiyetçi olmaması imkansız. kadınların ekstra desteğe ihtiyacı olduğu mesajı vermek alttan alttan eşit olmadığımız mesajını da verir.

  ha meseleyi belki bir günlük cinsiyetçiliğin zararsız yada etkisiz olabileceğinden tartışırsanız haklısınız. ancak bu da bizim 23 nisan'da çocukları sembolik olarak bakan koltuklarına oturtmamıza benziyor, topluma gerçek etkilerinin ne olduğu muamma.
 • komik ve saçma tespit.

  kadınlar günü, 1857 de new york' ta dokuma işçilerinin greve başlaması sonrasında polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, bir sebeple yangın çıkması ve işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda hayatını kaybetmesi üzerine, yanlış hatırlamıyorsam olaydan yaklaşık 50 sene sonra yangında ölen kadınların anılması önerisi getirilerek kutlanmaya başlanmıştır. 1977'de de birleşmiş milletler, 8 mart' ın "dünya kadınlar günü" olarak anılmasını kabul etti.

  aslına bakarsanız, 8 mart, kadınlar günü değil, emekçi kadınlar günüdür. ancak öyle ya da böyle tüm kadınların bir emek harcadığını düşünürsek, kutlanmasının bir avantajı olmadığı gibi, bir dezavantajı olmadığını da kabul edebiliriz. bazı iş yerleri, mesela benim çalıştığım iş yeri, kadın çalışanlarına hediye verir, (bir karanfil, bir şal, bir parfüm vb.) erkek çalışanlar da mutlu mutlu bu hediyeleşmeyi izler.

  bu günün, kadın-erkek eşitliğiyle ya da cinsiyetçilikle hiç bir alakası da yoktur.
 • her an cinsiyetcilikten bahsetmeye yer arayan bayanlarin ( pardon kadın) samimiyetini sinayan gercek.

  pesin not: allah askina su kadinlari koruyayim da belki mesaj kutum yanarci guruh lafa karismasin.*