şükela:  tümü | bugün
  • içlerinden sadece biri mert fırat a sahiptir.
  • hayvan düşmanı, şiddet deposu çocuk kılıklı sapıklar yetiştirip "cennet ayağımızın altında" diye böbürlenmeleri.

acınacak haldeler.

edit: lafım hayvansever kadınlara değil.
  • ya gerçekten biz erkekler bazen utandırıcı olabiliyoruz. adam tutup çocuk büyütmekten başka işe yaramazlar diyebiliyor. seni yetiştiren ana bunu görse kahrolur.
  • başlığı görünce esprili entryler bekliyorsunuz, ilkokul çocuğu gibi "arkadaşlar kadınlar pembe sıçmıyo eheueheu" gibi şeyler bekliyorsunuz ama bir okuyorsunuz adamlar yine kadına kin kusacak bi başlık bulmuşlar.

ben söyleyim kadınlar hakkındaki acı gerçeklerden bi tanesini, erkeklerden nefret ediyorlar ama lâzımsınız diye katlanıyorlar. kusura bakmayın.
  • evladının karnını doyurabilmek için gerekirse gider temizlik yapar, sevmediği bir adama katlanır, çocuğu için şiddete katlanır. ve daha sayamadıklarım.
    sizin anneleriniz, sevdiğiniz kadınlar nasıldı ki bu kadar aşağılayabiliyorsunuz?
    hatayı ya genlerinizi aldığınız istisnai annenizde ya da hastalıklı beyninizde arayın!
  • taş gibi hatunların kafam kadar kalın ayak bilekleri olabiliyor. görünce halı sahaya çağırasın geliyo.
  • kadınlar hakkındaki en acı gerçek,
    insan yerine konmamalarıdır.
  • sözlük'e her geçen gün daha da az girer oldum. herkesin birbirine hakaret ettiği bir ortamda durmak gittikçe zorlaşıyor.

yazdıklarımda kadın olduğumu -eğer gerekli değilse- belirtmiyorum. bu sefer belirtme gereksinimi duydum; çünkü bu başlık, ait olduğum cinsiyete ait. yalnızca kadınlara ilişkin değil, erkeklere ilişkin başlıklara da yazmaya çalışıyorum; çünkü ayrımcılığa maruz kalanlar yalnızca kadınlar değil; ama kadınlara ilişkin başlıklara daha çok yazdığım doğrudur. insan üzülüyor. hani gerçekten üzülüyor şurada yazılanları okuyunca. hakarete uğramak gerçekten onur kırıcı ve bu sürekli bir durum.

"hayvan düşmanı, şiddet deposu çocuk kılıklı sapıklar yetiştirip 'cennet ayağımızın altında' diye böbürlenmeleri.

acınacak haldeler." yazmış mithradates pontus sovalyesi.

"çocuk büyütmekten başka işe yaramadıkları." yazmış isminbionemivarmi.

ben insanların içlerinde bu kadar çok nefret ve öfke büyütmelerini hiçbir zaman anlayamadım. ülkede 80 milyon insan yaşarken ve bu insanların yarısı erkek, yarısı da kadınken 3-5, bilemediniz 10 ilişki yaşayıp ya da çevrelerinden örnekler görüp bunları genellemelerini de anlamadım. oluyor ama. psikolojide örneklem yanlılığı diye bir kavram var. birçok türü var da uzun uzun açıklamaya gerek yok. birkaç örneğe bakarak tüm gruba genelleme yapılması anlamına geliyor. bunu sokaktaki sade vatandaştan tutun da üniversitedeki profesöre kadar herkes yapıyor, inkar edemeyeceğim; ama farkında olun biraz. hadi onun farkında olamıyorsanız tüm toplumun sizin çevrenizden ibaret olmadığının farkında olun.

çocukları sanki yalnızca anne büyütüyormuş, sanki yalnızca anne büyütmek zorundaymış gibi düşünüyor ve öyle davranıyorsunuz. kadın ve erkeğin eşit olduğunu kabul ederek başlamadığınız için oluyor bunlar hep. başladığınız nokta yanlı olunca vardığınız nokta da yanlış oluyor haliyle.

bir erkek kardeşim var. dün annem ve babama ilişkin konuşurken "babamın bir sürü arkadaşı var ve onlarla zaman geçiriyor. annemin niye yok? hiç gezmiyor." dedi bana. "babam arkadaşlarıyla dışarıdayken bize yemek yapan, çamaşırları ve bulaşıkları yıkayan, ütüleri yapan, evi çekip çeviren kimdi?" diye sordum ona. durdu. "haklısın abla. hiç böyle düşünmemiştim." dedi.

düşünmüyorsunuz ki. var olan cinsiyet rollerini öylesine içselleştirmişsiniz ki sorgulamak ve değiştirmek aklınızın ucundan bile geçmiyor. erkekler rahat demiyorum. erkek olmak kolay da demiyorum. farkındayım erkek olmanın da ne kadar zor olduğunu; ama bir kez olsun durup kadın olmanın da gerçekten, ama gerçekten diyorum, zor olduğunu hiç düşündünüz mü?

ülkedeki 40 milyon insan erkek değilmişçesine, çocuğu yalnızca kadın yetiştirmek zorundaymışçasına, çocuklar tüm yaşamı her şeyden soyutlanmışçasına yalnızca anneden öğreniyormuşçasına davranmayın. "çocuk nasılsa annenin sorumluluğu" deyip çıkıp gidiyor ve almadığınız sorumluluğun olumsuz sonuçlarını da kadına kesiyorsunuz. bakın cinsel taciz, aile içi şiddet, toplumsal baskı gibi konulara hiç girmiyorum bile.

kadın hakkında değil ama, insan hakkında acı bir gerçek söyleyeyim size: bazı insanlar gerçekten kötü ve kalpsiz.

düzeltme: anlatım bozukluğu giderildi.
  • "zaten bir kadın sevmiyorsa, seviyorum demez. sevdiği zaman, sevmiyorum dediği olmuştur ama o konuyu kafana takma sen."

(bkz: behzat ç.)
  • erkeklerden daha akıllı ve zekilerdir. bu durum da erkekler açısından son derece acı olabilir. zaten bazı entrylerde bu acıları hakaret olarak tezahür etmiş