şükela:  tümü | bugün
 • 20lerde nezihe muhittin önderliğinde kurulmuş amaçları siyasal haklar elde etmekten çok
  kadınların sesini duyurabilmek olan parti..etrafta bissürü taş kafalı varken böyle bir partinin uzun sürebilmesi mümkünmü , değilmiş..ayrımcılık , kadın erkek ayrımı yapılıyo gerekçesiyle kapanır...
 • şimdilerde kadın hareketleri parti kurma düzeyine erişmekten çok partilerin kadın kolları şeklinde sürdürülürken o zamanlarda böyle bir girişimin olmuş olması sevindirici..
 • 1923'te kurulan genel başkanlığını nezihe muhittin'in, genel sekreterliğini şüküfe nihal'in yaptığı parti. şüküfe nihal'in partinin yalnızca kadın hareketinin sözcüsü olmadığını, politik iktidarı da hedefleyeceğini açıklamasının ardından basında ileri geri yorumlar yapılmış; bunun üzerine parti kurucuları fırka yerine cemiyet kurmaya karar vermiştir ve türk kadınlar birliği'ne evrilmiştir..
 • bu partide, bir de nakiye elgun vardir. aman allaaam. sirret bi insan. kadinlarin oy hakkini kazandigi gun yaptigi konusma nedir oyle ya. tamam bitti kadinlarin butun sorunlari cozuldu artik ugrasmaya gerek yok, bitti gitti, mealinde. metin analizcisi olsan, farazi, zannedersin feminist devrim olmus turkiye'de. o derece hard core kemalist bir kadin -arkadasimiz. yani.
 • 16 haziran 1923'te nezihe muhittin önderliğinde kurulan parti türkiye cumhuriyet tarihinin ilk partisidir. mustafa kemal tarafından daha sonra kurulacak olan cumhuriyet halk fırkası'na yönelik ilgiyi azaltır gerekçesiyle kapatılır. daha sonra türk kadınlar birliği adı altında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlamak için 10 yılı aşkın bir mücadele verirler. 1935 yılında da türkiye'de bir feminizm kongresine ev sahipliği yaptıktan sonra çok ileri gittiği düşünülen bu birlik artık görevini tamamladığı gerekçesiyle kapatılır. 1830'larda anadoluda başlayan kadın hareketi, "bütün haklar kadınlara teslim edilmiştir" gerekçesiyle bu tarihten itibaren susturulmaya başlanır.

  "kadınlara hakları atatürk tarafından verilmiştir, kendileri bir hareket yaratamamıştır" diyenler için milli tarihin ne kadar da bilinçli şekilde gerçekleri gizlediğinin iyi göstergelerinden biridir.

  bir diğer için (bkz: kürt kadınları teali cemiyeti).
 • chf den önce kurulup chp tarafından klasik baskıcı yöntemlerlr kapatılmıştır.

  https://m.yeniakit.com.tr/…ernegi-ve-chp-29878.html
 • mesele halkın hazır olmaması veya baskı meselesi değildir. ters düşülen konu esasında halkçılık ilkesidir.

  halkçılık ilkesi gereği:
  - sınıf
  - cinsiyet
  - ırk
  - din

  esaslı parti kurulamazdı.