şükela:  tümü | bugün
  • "hiçbir kadın bir adamla parası için evlenmez. kadınlar bir milyonerle evlenmeden önce ona aşık olacak kadar akıllıdır."
    (bkz: cesare pavese)
  • sevgilinle konsere (biletlerin bedava olduğu varsayımıyla yazıyorum) gideceksin diyelim. mekan beyoğlu'nda siz anadolu yakasında oturuyorsunuz. akşam saat 10-11 gibi başlayan konser 12 civarı bitecek. nasıl döneceksiniz anadolu yakasına? araba olmadan ne yapacaksınız o saatte? toplu taşıma yok mu diyenler bu önermeye yanlış diyenler işte. lan herkes biliyor toplu taşımayı ama kızlar ne yapıyor? parası, arabası olan adamla gitmek istiyor. rahat etmek istiyor. ulan hadi diyelim ki senin sevgilin öyle bir kız değil. gerekirse yürüyerek bile döner. e yarın öbür gün sevişmek isteyeceksiniz. para yoksa ev de yok. arkadaşın evine kaç defa gidebilirsiniz? otele de bir gidersiniz iki gidersiniz yine biter paran. bitmese bile sonunda canına tak eder kızın. bu ne böyle orospu gibi otel otel diye. hadi diyelim senin sevgilin öyle bir kız değil. gerekirse taksim meydanı'nda bile yapar. e gün gelecek evlenmeye. lan bırak evi, eşyaları tek taşı nasıl alacaksın? düğünü nasıl yapacaksın? çocuk da var daha. nasıl bakacaksın ailene? o türk filmlerinde gördüğün yoksul aileler uzayda yaşamıyorlar. gerçekler amk. gidip varoş bir mahallede ev tutacaksın. eşek gibi çalışacaksın. çocuğun, eşinin istediklerini alamayacaksın çoğunlukla. birlikte dışarıda bir yemek yerken aklın cüzdan da olacak hep. it gibi çalışıp bir bok kazanamadığın için sağda solda ezik ezik dolaşman da cabası. lan sinemayı tiyatroyu konseri filan saymıyorum. sevgilinin veya eşinin istediği lüks hediyeleri de saymıyorum. gucci çantalar, pahalı parfümler, takılar, burberry atkılar, sikimsonik marka bir sürü şey.

işte bizim kızlar biliyorlar bunları. bilinçli olarak düşünmese bile çevresinde görüyor. arkadaşının sevgilisinin arabası var mesela. ya da kuzeni sevgilisinin verdiği hediyeleri gösteriyor. ne bileyim dizilerde görüyor. dergilerde görüyor. okuduğu okulda görüyor, komşusunda görüyor. evde annesinden babasından görüyor. gördükçe de içselleştiriyor. normalleştiriyor. sevgili böyle olmalı düşüncesi giriyor kafasına. haksız mı amk? kıza bir ev tutamıyorsan, her yere otobüsle götürüyorsan, özel bir hediye alamıyorsan, kısacası rahat ettiremiyorsan ne yapsın seni? bunları yapamayan zaten çocuğuna da iyi bakamaz ki. özel okula gönderebilir mi? özel hocalar tutabilir mi? çeşit çeşit dergi kitap alabilir mi? dolabı kıyafetle doldurabilir mi?

işin en kötü tarafı da çıkış yolunun olmaması. piyango vurmadıkça ekstra bir şeyler yapmadıkça ömrünün sonuna kadar böyle gider. o yüzden siz siz olun bakabileceğinize inandığınız bir kızla birlikte olun yoksa adam da ne onur kalır ne gurur. gecekonduda yaşayan kız zaten rezidans istemez. ömrü boyunca otobüs minibüs kullanan kız zaten senden mercedes beklemez. o yüzden de bu önerme yanlıştır diyebilirsin ama gel gör ki aynı ekonomik sınıfta yaşamayan veya isteklerini karşılayamadığın bir kız varsa kesinlikle doğru.
  • doğru değildir, sadece "ilişkiye hazır değildir".
  • bbc human instinct belgeselinde penguen-taş örneğiyle açıklanan olgu. penguenlerde erkekler kuluçkaya yatıyor. bu erkekler önceden karaya çıkıp taş topluyor. kimin ne kadar taşı olursa yuva o kadar yüksek, dolayısıyla da yumurtadaki yavrunun soğuktan zarar görme ihtimali o kadar düşük oluyor. sonradan karaya çıkan dişi penguenlerde de çiftleşilecek erkeği seçerken yuvası büyük yani taşı çok olanı seçme eğilimi oluyor... taş = para.

bir de meşhur bir video vardı, milletin topladığı taşları çalan hırsız penguen :) tanıdık geldi, değil mi? :)
  • parasız erkekle sünepe erkek arasında birbirini etkileyen bir korelasyon olduğu için doğru bir savdır. parası olmayan erkek, ister istemez süner.* sündükçe parasızlaşır, parasızlaştıkça süner. kadınlar ise çoğu zaman güçlü erkeğin kollarına atılmak istemektedir. bunun dışındaki kadınlar, yaralı erkeklerden hoşlanabilir. onların yaralarını tedavi ederken, kendileri de iyileşmek için. ama parasız erkeğin durumu bu iki kıstasa da uymayacağı için işi oldukça zordur.

afedersiniz hayvanlar bile, dişisini etkilemek için güç gösterisi şeklinde kurlar yapıyorlar. maalesef bu işin fıtratında var bu.
  • benim başıma gelen şudur ; kız arkadaşımla evlenme kararı aldık. güzel bir işim vardı benim ki hala var. ama hayat adil davranmıyor herkese öyle büyük bir birikim yapamadım. kız arkadaşıma başlarda belki her şeyi mükemmel yapamam ama sonra canımı dişime takar mükemmel hale getiririm biraz zamana ihtiyacım var dedim. o da bana beni çok sevdiğini beni, eşya ev araba gibi şeyleri takmadığını söyledi. ona istediği eşyaları alacağımı ve evlenince de ilk altı ay içerisinde bir arabamız olacağını söyledim. bütün planımı buna göre yapmıştım. hiç sorun değil sıkma kendini dedi. tek taşımı aldım ve ona evlenme teklif etmek için organizasyon yaptım. evlenme teklif edeceğimden habersiz bir halde, teklif etmeme bir hafta kala bana telefonda sen beni yaşatamazsın, evin yok araban yok, ölene kadar kredi mi ödeyeceğim ben dedi.

işte bunu diyen kadın benim lugatımda orospudur. kimse kusura bakmasın. madem sen öyle bir hayat istiyordun, ki istemek hakkın, o zaman baştan söyleyecektin. beni umutlandırıp senin evin araban yok evlenemem dersen gözümde kendini satılığa çıkarmış bir kadın olur öyle de kalırsın.

kadınlar, yani bazı kadınlar, paralı bir erkek bulana kadar parasız erkekleri seviyormuş gibi yaparlar
    bu da böyle bir anımdır.
  • bir kadın olarak parasız kadın da sevmiyorum ben.
  • yüzde yüz doğru önerme.

sadece varyasyonlar eksiktir.

her zaman para değildir kriter, kimi zaman güç, kimi zaman statü, kimi zaman bilgi, kimi zaman fiziki görünüştür.

kriter değişse de bu, kadınları hep 'daha fazlası'nın çektiği gerçeğini değiştirmez.

basit insan doğası: erkek bu kriterlere sahip olmaya, kadın da sahip olana sahip olmaya çalışır.
  • cok dogru olan iddia. gercekten kadinlar ne kadar aksini soyleseler de davranislari bunu kanitlar niteliktedir. 2+2=4 kadar dogru bir gercektir bu.
  • doğru bir önermedir. babamın bana söylediği cümle de bunu destekler:

`parasızlık kapıdan içeri girdiği zaman aşk pencereden uçar gider`