şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ancak türkiye gibi ülkelerde geçerli olması gereken fakat akp baştayken pek de fazla yol katedilemeyecek olan,chp'nin kadın vekillerinin baskısının bu önerinin yasa haline dönüşmesinde yetersiz kaldığı,ancak bir ütopya olarak görülen düşünce.
 • gördüğüm kadarıyla en çok türkiye'de yapılan uygulama.

  hatta durum öyle bir hâl almış ki bunu yapmadığınız anda cinsiyetçi olup feminist saldırılara uğruyorsunuz.
 • ayrımcılık tarih boyunca toplumsal yaşamımızı çeşitli biçimlerde etkilemiş,tarihin akışında daima damgasını vurmuştur.ayrımcılığın odağı tarihsel süreç içerisinde kimi zaman ırk ayrımcılığı,kimi zaman din mezhep ayrımcılığı,kimi zaman sınıfsal ayrımcılık şeklinde kendini göstermiştir.ancak şüphesiz ayrımcılık türleri bunlarla sınırlı kalmamış,tarihsel süreç içerisinde kadın veya eşcinselliğe yönelik cinsiyet ayrımcılığı ya da dikkatleri çektiği üzere engelli ayrımcılığı olarak ta karşımıza çıkar.
  pozitif ayrımcılık,bir toplumda dezavantajlı insan gruplarının lehine geliştirilen politika,strateji ve uygulamaların bütününe verilen isimdir.pozitif ayrımcılık uygulamaları adı geçen dezavantajlı kişilerin eşitliğini sağlamak amaçlı uygulanır.pozitif ayrımcılığın uygulanması toplumun her alanında katılımın artması sebebiyle demokrasinin ilerlemesinde de önemlidir.
  kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmasına birtakım hakların kadınlara daha geç verilmesinden dolayı ihtiyaç vardır.örneğin kadınlara seçme-seçilme hakkı 19. yy’da tanınmış ama erkekler tarih boyunca dünyayı yönetmiştir.aradaki binlerce yıllık açığı “yasalar karşısında eşitsiniz” demekle mi aşıverecek kadınlar? kadınlara birtakım hakları sonradan vermek kadın ve erkeğin anında eşit konuma geleceği anlamına gelmez.toplumdaki bazı yargıların değişmesi uzun zaman alır,örneğin “kadının evinde oturup çocuklarına bakması” gibi.bu tür yargıları aşma sürecini hızlandırmak için ve bir işi en az erkeğin yaptığı kadar kadınında yapabileceğini göstermek için pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.günümüz toplumsal yapısında da kadın ve erkek hala eşit katılım düzeyine ulaşamamıştır.her ne kadar kağıt üzerinde eşit görünsede iş hayatında ve yönetimde kadınlar erkeklerle eşit söz hakkına sahip değildir.ülkemizde belediye başkanlarının %2’sinin kadın oluşu ve tbmm’de kadın milletvekillerinin %14 olması bizlere toplumsal yaşamdaki kadın erkek eşitsizliğini gösterir.
 • kadınların hayatta her alanda erkeklerden daha dezavantajlı olduğu ülkelerde, pozitif ayrımcılık toplumu düzeltecek bir gerekliliktir.
 • en son trafik polisine görevini yaptığı için cinnet geçirme tribi atan akademik kariyerli kadında olduğu gibi kadınları havaya sokmuştur. erkeklerin her gün yaşadığı bu şeyleri kadın bir kere yaşıyor ve sinir krizi geçiriyor. tabi yersen.

  ayrımcılık yasası var ya ilerde bundan utanacağız.