şükela:  tümü | bugün soru sor
  • var boyle bir sey.
    kadinlari surekli yasiyla vurmak.
    kirisikligi, sarkmasi vs ile asagilamak.
    yolda, sokakta, is yerinde ayni yaslardaki bir erkege oranla cok daha saygisiz davranmak.

ozellikle de unlu kadinlara 50'li yaslarina gelince korkunc bir sekilde yapildigina bir cok youtube videosunun altinda sahit oluyorum. erkekler de yaslaniyor, ama onlara her daim saygi, hatta yaslaninca daha da fazla saygi duyuluyor. yani yaslandiklari icin cinsel yollu olarak igrenc sekilde asagilansalar bile, bunun yapilma orani kadinlara gore cok cok daha az. toplum bu iki yuzlulugunun farkina varmali.
  • genç kadınlara sırf genç diye saygı gösterenlerin yaptığı eylemdir.
    sanki memesinin dikliğini kendi başarısına borçluymuş gibi, çalışmış da yapmış gibi.
  • yalnızca kadınlara yapılmayandır.

başta iktidarsızlık ve prostat başta olmak üzere yaşı ilerleyen erkeklerin de fiziksel özellikleri olsun, “azgın teke” diye isimlerinin çıkarılması olsun, erkek cinsiyeti de yaşçılıktan nasibini fazlasıyla almaktadır. sadece parası olan ve yaşını almış adama “güç, karizma, çekicilik” yükleyip sean connery ya da kenan ışık’a övgüler yağdıran, ama kahvedeki muammer amca’nın göbeğiyle alay etmekte sakınca görmeyen değer yargılarınızı gözden geçirip öyle ağlayınız.

aaa ama erkek düşmanlığı toplumlarda “mizah” olarak yer alıyordu değil mi?!!

yaşçılık ve fiziksel özelliklerle alay etmek ile cinsiyetçilik bambaşka şeylerdir ve inanın her ikisi de her cinsiyette kötüdür. kadın erkek demeden uzak durmakta yarar vardır.
  • gençliklerinde güzel oldukları için haketmedikleri halde sahip oldukları saygı ve sevginin geri alınmasından başka bir şey değildir. gençliğinde "gereksiz" saygı sevgi görmemişlerde durum hiç böyle işlemez. mesela babaannem 80 yaşında ama hiç böyle bir şeyden şikayet etmiyor.
  • erkeklere yaşlandı diye yapılan saygısızlıktan farkı olmayandır.

insanın bir başka insana yaşlandı diye "pörsümüşsün ya sen", "kuru üzüm kıvamında büzüşmüşsün, botoks yaptırmayı düşünüyor musun", "senin saçlar da açılmış bayaa", "bilmem neren sarkmış vah vah"... ve türevi laflar sarf etmesi tamamen cehaletinden ve kendini bilmezliğinden.

yaşça büyük kişinin "ben yaşlanabildim, ama sen bu cücük kadar beyinle ne olursun bilemiyorum" demesi lazım aslında ama yine de efendiliği bozmamak en iyisi.