şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - bıyık bırakmayı erkeklere bırakın.
  - ''kadın kadının kurdudur'' deyip kadından dost olmaz demeyin.
  - ömrünüzü sadece güzel olmak uğruna çabalayarak heba etmeyin.
  - sevgilinize mango'da işkence yapmaktan vazgeçin.
 • savunmasiz, yardima muhtac, guzel prenses tribinden cikin artik. kadin olmadan once insan oldugunuzu unutmayin, birilerine bagli yasamaktan vazgecin.
 • don giyin.. ve kolay çıkartmayın..
 • ortak tuvaletleri kullandıktan sonra temiz bırakın. bi de kadın olcaksınız piüüüüüüü.
 • çiğnemeyi bilmiyorsanız sakız kullanmayın.
 • "hicbir zaman bir erkekle kalbinizdeki derinlikleri paylasmayin. kalbinizdeki derinlikleri kadin arkadaslarinizla paylasin. erkekler baska seyler icindir." demistir istanbul universitesi ingiliz dili ve edebiyati anabilim dali eski baskani, degerli ogretim gorevlisi hocam zeynep ergun. evet, kendisi agir feministtir.
 • bunu yapmayın şunu yapmayın tarzında yasaklayıcı şeyler söylemeyeceğim. çünkü toplumun yasaklarını içine işletmiş kadınların lafları onlar. bu düzende başarılı olmuş ve düzene ayak uydurmayanı kezban gören kadınlardan.

  sen bir insansın. kalbini ve mantığını sonuna kadar aç. özgürlük beyninin ve vücudunun tüm kıvrımlarında dolaşsın. çünkü sen en başta içgüdüsünden gelen bir merakla insansın.
 • pek de dikkate alınmayan öğütler.
  ama yine de;

  - her bulduğunuz herifle evlilik hayallerine dalmayın
  - sadece siz regl olmuyorsunuz. bu, her ay hepimizin başına geliyor abartmayın
  - sırf sizden daha güzel ya da daha akıllı ya da daha başarılı diye başka bir kadını hedef almayın
  - eve davet ettiğiniz bekar kız arkadaşınızı o gerizekalı kocanızdan kıskanmaya kalkmayın
  - sevgililerinizin ya da eşlerinizin özellikle ablaları ile iyi geçinin. erkekler ablalarına annelerinden bile düşkün olabiliyor. boşuna gerginliğe gerek yok. sevin onları ya da en azından seviyormuş gibi yapın.
  - evlenmeyi düşünmediğiniz ya da istemediğiniz bir adamla bir yıldan fazla takılmayın
  - ağda ya da lazer epilasyon günlerinizi bilmemize gerek yok
  - hiç bir kadın için, ama ben ondan daha gencim daha güzelim havalarında yaklaşmayın. ben 19 yaşındayken 24 yaşında olan bir kız için; kart o demiştim. sanki ben hiç o yaşa gelmeyecekmişim gibi.
  ne manyakmışım şimdi anlıyorum.
  - tüm kadınlar orospu da bir siz ve sizin arkadaşlarınız değil dimi. yapmayın bunu.
  - sevgilin sana ne hediye aldı diye sormayın kimseye. size ne ki
  - kendinizi olduğunuzdan bir iki beden küçük söylemeyin. görünen köy meselesi
  - bebekleriniz fotograflarını facebooka yükleyip altına nazar duası, nazar boncuğu vs. eklemeyin. bi siz çıkardınız dünyada a.q başkasının çocuğu yok sanki. o kadar nazardan korkuyorsan koyma onları o zaman.
  - bekar uzun süreli ilişki yaşayan arkadaşlarınıza ne zaman evleneceksiniz diye sormayın. size ne, herkesin kendine göre bir planı, düşüncesi var dimi ama
  - kocanız işyerinize çiçek gönderdiğinde o çiçeği herkes görsün diye alıp evinize götürmeyin. kıçımızla güldürmeyin bizi.
 • ne kadınlardan ne de erkeklerden tavsiye alıp onların sizi kalıplara sokmasına izin vermeyin. sadece içinizden geldiği gibi yaşayın, çevrenizdeki insanlar da ona göre "gerçek siz"le olan ilişkilerini sürdürsünler; sizin onları memnun etmek için yaratmaya kalktığınız kuklayla değil.
 • ergenlikten itibaren yaşanan, yaşanması ihtimal dahilinde olan her olay, durum için verilen, alınan tavsiyelerdir. o vakit verelim kurtulalım:

  - içeride sürekli konuşup duran, analizler yapan diğer kendinizi öldürün.
  - duygusal acze düşüp önünüze gelen salağa yapışmaya çalışmayın. hiç, yoktan iyidir.
  - içinizdeki boşlukları bir adamla doldurmaya çalışmayın. bu, olsa olsa doldur boşalt olur.
  - aşkta gurur vardır. yoktur diyen arkadaşlarınıza aldırmayın. zira sizi takmayan adam gururunuza o biçim takar sonunda.
  - kız arkadaşlarınızı egonuza kurban etmeyin.
  - her konuda kendi kendinize yetmeye çalışın, artanı paylaşın.
  - ikili ilişkilerde rahatsızlık duyduğunuz davranışları net bir şekilde söyleyin. kaprisle, triple anlatmaya çalışmayın.
  - en önemlisi, rahat ve samimi olun. nihayetinde hepimiz menopozda nevrotik manyaklara dönüşeceğiz acele etmeye gerek yok.