• hamamböcegini takip edeceksin ! hamamböcegi hizla bir istikamete dogru yol alirken, hiçbir engelle karsilasmamasina ragmen aniden durur ve bambaska bir yöne dogru kosmaya baslar. bunun nedenini çözdün mü kadinlari da anladin demektir.
  • ne kadar yardımcı olur size bilemem ama gözlem ve deneyler şunları gösteriyor:

yaşı kaç olursa olsun bir kadını anlamak için önce 5 yaşında ki bir kızı anlayabilmeyi hayal edin. (iyi anlamda)

- küçük kız çocuğuna ojelerin, pembe ayakkabın, saçın ne güzel dersen ve anlatması için sen mi yaptın vb. soru sorarsa sana uzun bir süre seçimlerini, güzelliğini vs. anlatacaktır. ve uzun süre anlatabilir gerçekten...

-o ufaklıkla bütün gün ilgilensen bile senden ilgi istemeye devam edecek, oyunlar yapacak, öpecek yanaklarından kaçacak...
    yani sonsuz ilgi ihtiyacı...

-canı istediğinde onu sevmene izin verecektir, istemediğinde ağlayacak, utanacaktır, kaçacaktır.

-güven duyduğunda koynunda uyuya kalacaktır, güven en çok aradığı şey olacaktır.

-oyuncağını seçerken, bir elbise alırken saatlerce kararsız kalacaktır.

-kız arkadaşlarınla evcilik oynayacak, dedikodu temelleri atacak fakat akşamına hepsiyle küsmüş, kinlenmiş olacaktır.

bunun gibi örneklerle küçük kız çocuklarından büyük resme doğru gidebilirsiniz.
  • sanıldığı kadar zor değildir, öncelikle amacın "kadınları ezberlemek" değil "kadınları anlamak" olduğunu aklın bir köşesine kazımak gerekir. biz erkekler gibi hepsi aynı değildir.

erkeklerin hepsinin aynı olmadığını düşünen ve bu yazının devamını okumak istemeyen erkek okurlar için: (bkz: meme)

öncelikle hepsi birbirinden farklı olan kadınların bazı ortak özelliklerine değinelim. kesin olan şudur ki, her kadın ilgi ister. ilgi göstermeyi sürekli sarılıp, öpüp, koklayıp, canım cicim demek sanan erkekler malesef yanılmaktadırlar. ilgi göstermek, sürekli olarak hatun kişiyi aklın bir kenarında bulundurmak, merak etmek, sorunlarına, sevinçlerine anlık olarak ortak olmaktır. eğer ki anlamak istediğimiz kadını öncelikle adam gibi tanımaya karar verisek, her durum karşısındaki tepkisini, duygusal çalkalanmalarını önceden tahmin edebilir ve duruma göre önlemimizi alarak olaydan alacağımız zararı minimize ya da alacağımız hazzı maksimize edebiliriz. hatun kişi bu ilgiyi az da olsa gördüğü zaman hemen anlar ve karşılığını da hissettirir.

bir diğer ortak nokta olarak her kadının dünyanın en güzel kadını olması durumu vardır ki konu bu şekilde açıkça dile getirildiği zaman çok sinirlenirler. elbette ki güzel bulmadığımız bir kadını anlamaya çalışacak değiliz ama her ne olursa olsun yanımızdaki kadına onun dünyanın en güzel kadını olduğunu (söylemek değil) hissettirmeliyiz. sevgilisinin dünyanın en güzeli olduğuna inanmayan erkekler için durum zor olmakla birlikte genellikle çeşitli yalanlar söyleyerek kurtarmaya çalışmaktadırlar. hatun kişiye iltifat ederek her bir uzvunun ayrı ayrı ne kadar güzel olduğunu vurgulayarak, angelina jolie'nin iguanaya benzediğini, gözlerinin kafasının yanlarında olduğunu söyleyerek gönlünü alabilir, kalbini kazanabilirsiniz. brad pitt, richard gere, george clooney gibi şerefsizlerin üstün ırk olduğunu ve gerçekten sizden yakışıklı olduklarını kabul etmek ve bu kıskançlığı bir kenara bırakmak sağlığınıza olacaktır. brad pitt'den daha yakışıklı okurlar için: (bkz: meme)

kadınların ortak özelliklerinden değinmek istediğim sonuncu özellik kıskançlıktır ki her kadında sahiplenme duygusunun olmasından mütevellit her kadın kıskançtır. bunu aşmanın yolu dürüst insanlar için çok kolaydır, güven kazanmak. sadece kadının güvenini kazandığınız ve gerçekten ondan başkasını düşünmediğinizi bildiği takdirde kıskançlık krizi geçirmez. bu güven kazanma duygusunu yalanlarla sağlayan erkek zaten er geç yakalanır ama gerçekten güvenilecek, dürüst ve sevgiliden başkasına bakmayacağı bilinen erkek isterse bir mini eteğin altına kafasını sokmuş olarak yakalansın, yargısız infaza uğramaz, açıklama beklenir. bu noktada heyecanlanan erkek okurlar için (bkz: meme)

ortak özellikler hakkında aldığımız bu derslerden sonra spesifik özellikleri keşfetmek bize kalıyor. her kadının duygusallık oranı, hayata reel bakma oranı, durumlar karşısında ruh halinin değişim oranı farklıdır. kimi kadın sevgilisine sarılmış vaziyette dizlerinin üstüne battaniye çekip kahve içerek dizi izlemeye bayılırken kimi kadın bunu gereksiz bulur, o sırada bir barda içki içiyor olmayı tercih eder, farklı tercihlere sahip kadınlardan kafa dengi olanını bulmak kişinin kendisine kalmıştır, evinde kahve içen kadını çıkartıp bara götürmeye çalışmayın, gelir ama değişmez.

sonuç olarak; bu yazının son derece asosyal bir yazar tarafından yazıldığını aklımızdan çıkarmayalım. abazalıkla filozofluğun arasında çok ince bir sınır olduğunu belirtip, o sınırın filozofluk tarafına geçmeden önce bir sevgili edinip hayata dönmeye çalışalım.

unutmayınız ki kadınların belli bir formülü yoktur, ezberlemeyiniz, çözmeye çalışınız, formül yoktur ama gidiş yolundan puan verirler.
  • adam kadının yüzünü elleri arasına aldı, ve dedi ki "seni çok iyi anlıyorum, ve her yönünle tanıyorum."

kadın, "bin tane yüzüm vardır benim, ve bu bin yüzü gizleyecek bin tane de maskem. beni tanıdığını zannederken seni alaşağı edip yerin yedi kat dibine gömebilecek, ya da tek bir bakışıyla bulutların üzerine, yüreğimin tahtına oturtabilecek bin tane yüz. an'dan daha kısa bir sürede her biri bir diğerinin yerine geçebilecek sayısız duygu, kızdığı anda sakladığı tüm volkanları sana yönlendirebilecek, aşkı hissettiği anda tamamiyle ters yöne esip içimi birbirine katacak binlerce suret. birini bile tanıdığını sanırsan aldanırsın ey adam, ve senin beni öğrendiğini anladığım anda yer değiştirir maskelerim. bir insan olarak neyi tamamen tanıyabildin ki bugüne kadar, bir kadını tanıyabilesin..." diye düşündü.

ve mırıldandı "canııım".
  • kolaydır:
    - iyi geceler <3 (her şey yolunda, mikemmel)
    - iyi geceler :) (sorun yok)
    - iyi geceler (bir sorun var)
    - sana da (geber!)

zordur:
    (bkz: #40572197)
  • einstein'ın çözümü akla daha yatkındır.

''bazı erkekler kadınları anlamaya çalışır, diğerleri kendilerini daha basit konulara adarlar, örneğin görecelik kuramına.''
  • düne kadar yapabileceğimi düşündüğüm eylemdi. ama gece saat 23.30 gibi anladım ki imkansız.

ben, bir arkadaşım ve onun sevgilisi olan bir bayan bir arabada gidiyoruz. o saate kadar yoğun bir prova yaşanmış, açlık var, beyin süngere dönmüş. beşiktaş şampiyon kokoreç'in oradaki ışıklarda durduk. sağ taraftaki bina yapımına domestos bir reklam vermiş. okan bayülgen'in seslendirdiği iğrenç yaratıkların maketlerini koymuşlar, bir de ışık vermişler daha da iğrenç gözüksünler diye. o sırada kızımızdan şu cümle geldi;

- ay ne güzel şeyler. valla şu bakterilerden alıp evime koymak istiyorum. çok güzeller.

kimse benden evine dünya çirkini bir bakteri almak isteyen bir canlıyı anlamamı beklemesin. beni devemle başbaşa bırakın. hendek atlamaya gidiyoruz biz.
  • küçük bir kız çocuğu gibi daima ucuz yöntemlerle şımartılmak isteyen kadının size değil, bir psikoloğa ihtiyacı vardır. bunu anlamakla başlayabilirsiniz.
  • artık cılkı çıkmış bir muhabbet olsa da, tiksindiğim romantik komedilerin bir numaralı malzemesi olsa da hakkaten eylemesi zor bir eylemdir bu. bir kere er kişinin karşı taraftan isteyeceği şeyler alabildiğine nettir. bir adama ne tür kadınlardan hoşlanıyorsun desen son derece somut elle tutulur kriterlerden bahsedecektir size. "kıvırcık siyah saçlı, kısa boylu ve şişman" gibi. ama gelgelelim aynı soruyu hatun kısmına sorarsanız, "ay erkek dediğin böyle içimi titretmeli" gibi soyut, ele gelmez bir ifadeyle karşılaşırsınız. yani şimdi bu ne demek? bacım nasıl titretecez içini. ben içini titretmekten tek bir şey anlıyorum, ona da niyetlensem "erkeklerin aklı fikri şeylerinde, hayvanlaarr" olacak. zor iş vesselam..
    hep söylenir;
    "erkekler ister kadınlar vermez, kadınlar ister erkekler anlamaz..."
  • metin üstündağ'ın hakkında son sözü söylediği imkansız eylem.

ayşe arman'a verdiği röportajda, "bunca yıldır kadın erkek ilişkileri üzerine çiziyorsunuz, peki kadınları anladığınızı söyleyebilir misiniz?" kabilinden bir soruya;
    "haşa! içinden insan çıkaran bir yaratığı anlamak beni aşar!" gibi bir cevap vermiştir kendisi.

kadın milleti hiçbir zaman bu kadar anlaşılmamıştır diyerek, bu seneki oskar'ı kendisine takdim ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap