şükela:  tümü | bugün
  • acının tatlı tebessümüdür. bir erkeğin saygın, zor olunan, iyi bir mesleği varsa hemen hepsinin dibi düşüyor ve otomatikman aşık falan oluyorlar. sayısız örneği mevcuttur. beğenen bir kadın soğuk konuşurken mesleğimi öğrenmeleriyle gülücükler saçıp kafama emojiler fırlatmaya başlamaları birer kanıtı.

şu sözlükte bile tıbbi terim ve hastalık başlıklarına girip fıldır fıldır doktor erkek arayıp bahaneyle mesaj atan çaylak kadın arkadaşlarım var. aynı şekil tinderda sadece beyaz önlüklü, askeri üniformalı v.s olan erkekleri sağa çeken bir çok kadın gördüm. sosyal medya fenomenlerinin ve youtuberlarının mesaj kutusuna yollanan ilişki tekliflerinin sonu yok. özetle kadınlar itibara, saygınlığa bakıyor.

edit: bu neden normal görülüyor? ben yabancı kadınlarla da konuştum hiç birinin meslek umurunda değildi. sanırım 3. dünya ülkelerinin bir gerçeği. ne de olsa yabancı kadınlar kendi ayakları üstünde duran, parasını kazanıp iyi hayatı olan insanlar normal bakmamaları. ama şöyle bir sıkıntı var yarın istifa etsem, kovulsam kadın tekme mi atacak? o zaman parası olan zengin ünlülerle çıkan kadınlara neden küfür ediyorsunuz bunun ondan ne farkı var? sen erkek için değil mesleği için evleniyorsun sonuçta. ayrıca ben mesleği için evlenen bir erkeğe rastlamadım. genelde erkekler kafa yapısına ve eli yüzü düzgünlüğe bakar başka bir şey önemli değildir. ev hanımı diye bir meslek var.
  • ilişki seçiminde er kişinin mesleğini, en önemli yere koyan kadınların beyanıdir.

bu benimdir.

zira işi bana, kisinin eğitimini-ortalama kültür seviyesi- ortalama hayat görüşü hatta bazı meslekler de siyasi görüşünü dahi belli edebiliyor.

bir de genel işi ve mesai düzeni birbirimize ne kadar vakit ayirabileceğimizi de gösteriyor.

bu biraz şey oldu sanki (bkz: karşının kızı)
  • erkekler neye bakıyor bi anlatın da öğrenelim. evliliği geçtim sen doktorluk veya başka iyi meslek sahibi olmayan birini muhatap alıyor musun? kendi sosyal seviyene yakın görüyor musun? hastanedeki hademeyi adam yerine koyup oturup çay içiyor musun? sen niye yapmıyorsan kadın da o yüzden yapıyor. meslek bahane, olay kendi sosyal ve kültür seviyesinde biriyle ilişki kurmak. sen çok istiyorsan hastanedeki güzel ve bakımlı cildiye uzmanı kadına yürüyeceğine ayşe teyzenin kızı olan sekretere yürü ve evlen. öyle tavlayıp bir gece yatmaktan bahsetmiyorum adam gibi ilişki yaşayıp evleneceksin. hadi bakalım allah mutlu mesut etsin.

edit: oğlum şu çaylaklara mesaj hakkını kim verdi ya? ne zaman açık unutsam istisnasız mal mal mesaj atıyorlar. gerçi yazarlar da çok farklı değil. işiniz gücünüz küfür hakaret amk biz de küfür ediyoruz ama özelden birebir küfür etmiyoruz kimseye. mesaj falan yok artık topunuzun amına koyayım ha oldu mu? cevabınız varsa başlık altında yazarsınız onu da ben görmem zaten sikimde olmaz. çaylaklar sizin entryler hiç gözükmüyor zaten kudurun amk.
  • kusura bakmayin ama meslek onemlidir. bu kadinlar icin de gecerlidir.
  • (bkz: %100 dür %95 olsa duramazsın)

edit: maalesef gerçektir.tecrübeleri acı vericidir , biri yukarda sen seçiyormusun bik biği yapmış , hiç mesleğine bakmadım lağımdan bozma yerlerden topladığım kız arkadaşımda oldu ,izbanın operator odalarındanda ,hastene polikliniklerindende meslek kadın için bir ölçüt hiç bir zaman olmamıştır bu toprarklarda oryantelliğinizi sergilemeyin hiç birinde karakterden başka birşey aramadım ve samimiyetle söyleyebilirimki etrafımdaki erkeklerede bakarak hiçbirimiz sizin mesleklerinizle ilgilenmiyoruz biliyoruz ki zaten medeni kanunla bizim hayatımıza memur olarak atanabileceksiniz.(bozulanlar olmuş bozulmayın niye zorunuza gitti anlamadım toplamak kelimesi gerçek manada toplamışımdır her işten aldığımda darman duman olan bu insanları o günkü bitikliklerini,çaresizliklerini sıkıntılarını, gocunmuyorum bundan)
  • bir ara dr plakalı araç kullanıyordum denk gelmişti. çok ekmeğini yemiştim. genelde doğru bir önermedir.*
  • haydi iyi bir bölüm mezunlarının kendisi gibi kariyerli bir erkekle muhatap olmak istemelerini anlarım da; ev kızı, lise mezunu ya da eşeği bağlasan okur bölümden mezun olan kızlardaki bu özgüveni anlamak güç.
    onlar da 2 boya sürünüp meme çatallarını teşhir ettikleri fotoğraflara dibi düşen erkeklerin varlıklarından güç alıyorlar sanırım. haksız da değiller, çünkü bunlara tav olmayacak dirayetteki erkek samanlıktaki iğne gibi bir şey.
  • edindiğim tecrübeye göre kadınlar; işe, görünüşe, aileye, eğitime(burda biraz tereddütlüyüm bak), inanca, kişiliğe ve dahası milyon tane özelliğe bakıyor, çok karmaşık bilişsel süreçlerle bu bilgileri işleyip(gülmeyin lan) çıkan sonuca göre kafalarındaki eşik değeri geçemeyenleri direkt eliyorlar.yani işi iyi olduğu halde elenen bile oluyor, yani oluyordur heralde, sonrasında...

şaka bi yana işe diğerlerine göre daha fazla önem verdikleri bence de doğru, haklılar da, erkek olduğum halde ben de bakıyorum, kim standartlarını düşürmek ister, büyük aşklar yaşanır filan o başka.
  • %50 meslek %50 dış görünüş diyim. sadece mesleği iyi diye olmayacak birine bakmazlar..
    benim de karşılaştığım örnekler var ama şimdi şöyle oldu şöyle oldu diye anlatmam olmaz..
  • doğru ama eksik önerme. çünkü bu sadece kadınların yaptığı bi eylem değil, erkeği mesleğine göre değerlendirmek olmalı doğrusu.

türk toplumunda erkek itibar sahibi, güçlü, ayakları yere basan bi rolde olmak zorunda görülüyor. yoksa o erkek adam değil algısı oluşuyor. zengin bi ailenin oğlu değilsen bu derecelendirmenin en basit yolu mesleğine bakmak.

kadınlarda bu şart değil, hatta geri kalmış insanlar, böyle kadın profili görmek istemez. onlara da güzel, alımlı olma rolü verilmiş.

bu rollerin dışına çıkanlar marjinal addediliyor.