• bu sorunun bir benzeri zamanında clinton'a sorulmuştu : "neden aldattınız?". o da "yapabilme gücüm vardı da ondan" diye cevap vermişti. insan davranışları üzerinde çok da düşünmeye, sebep aramaya gerek yok; "yapabileceği" her şeyi insandan beklemek daha mantıklı.
  • evet sevgili sempatikler.
    bir süredir bana bu soruyu soruyorlar ben de kapsamlı bir cevap vermekten kaçınıyorum. çünkü ne kadar özenli cevap verirsem vereyim sadakat kavramı hakkındaki düşüncelerim toplumun kabul edebileceğinin ötesinde kalacak biliyorum. hatta fikirlerimin benim bile ötemde olduğu gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalacağımın da farkındayım. ancak kendim de dahil pek çok insanı rahatsız edeceğimi bilerek doğru olduğunu düşündüğüm bu yazıyı yazmaya başlamış bulunmaktayım. tüm ergenlere ve ergen yaşlananlara armağanım olsun.

işi kadına ve erkeğe indirgemeden önce insan hayvanının sadakati ile ilgili düşünmek lazımdır. bildiğiniz üzere gelişmiş omurgalı canlılarda tek eşlilik çok nadir görülen bir sosyal tercihtir. üreme şekli eşeyli olan canlıların sağlıklı nesiller üretme amacına uygun olmayan tek eşlilik doğada da nadiren kendisine yer bulur. zira sağlıklı nesiller ancak çevre ile uyumlu genlerin mayoz bölünme sırasında çeşitlenmesi ile oluşabilir. bunun için pek çok farklı bireyin çiftleşmesi, kromozomlarını kaynaştırması gerekmektedir. insan hayvanı da gelişmiş bir omurgalı canlı olması hasebiyle tek eşlilik ile yakından uzaktan ilişkili değildir. hatta tespitlerim o yönde ki ilkel atalarımız tek eşli olsaydı insan türü çoktan nesli tükenen türler arasına girmiş olurdu.

doğanın insan türü için öngördüğü hayatta kalma stratejisi şu şekilde.

kural 1) doğa ile uyum sağlayacak, tüm temel ihtiyaçları tedarik edecek cins erkektir. bu temel ihtiyaçların ne olduğu konusundaki kaynak kodunu kadından alacak ve harfiyen yerine getirecektir. bu mutual ilişkide erkeğin harekete geçmesini tetikleyen arzu kadını dölleme arzusudur. doğa kadını erkeğe, erkeği de kadına bambaşka noktalardan muhtaç kılmış, eşit olmayan, ancak denk iki güç odağı yaratmıştır.

kural 2) kendisinden talepkar olan erkeği insanlığın hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu kaynakları bir araya getirmek üzere kullanması gereken cins kadındır. kadın döneminin şartlarına göre ihtiyaçlarını onun ve çocuğu için karşılayabilecek alfa erkekler için bir çeşit yapılacaklar listesi hazırlayarak erkek için aşılması zorunlu bir evrim duvarı şekillendirmekle yükümlüdür. bunu kendisi ve çocuğu için yapıyor olduğu sanrısı evrenin sinsi planının harika bir parçasıdır. oysa yaptığı tek şey insan türünün devamını sağlayacak genetik mirasa yol açmaktır.

kural 3) bu iki türün beklentileri arz talep dengesi üzerinde şekillenir ve toplum bireylerinin iletişim yetenekleri ile dengelenir. yani açmak gerekirse 300 kişilik elektriği olmayan bir köyde de bir alfa erkek ve evrim duvarları mevcuttur. ancak bu alfa erkek yirmi milyonluk bir şehirdekinden farklıdır. aşk denilen seks örtüsü imkanlar dahilinde aynı amaç için ortaya çıkar.

tüm bu girizgah olmadan kadının neden aldattığının cevabına ulaşmak mümkün değildir. içine duyguları katarak çamur ettiğiniz bu konuda doğru şekilde ilerlemek ancak bu temel kavramların üzerine basarak mümkün olabilir. şimdi çok önemli olan ikinci katı inşa etmeye başlayabiliriz.

madem insanlar tek eşli canlılar değildir öyleyse sadakat kavramı neden ortaya çıkmıştır?
    bazı gerçekler acıdır. bu da onlardan.
    insan türünde sadakat günümüz modern çağının ürettiği sanal bir davranış biçimidir. çağımızın mülkiyet temelli ekonomisi devamlılığa ve kontrol edilebilir sosyal yapıya ihtiyaç duyduğundan, aile kavramını bir yandan kutsallaştırmaya bunu ayakta tutabilmek için de sadakat kavramını üretmeye, normalleştirmeye devam etmektedir. yani sadakat insan hayvanının doğasında yoktur. doğamıza sistem tarafından sonradan enjekte edilmiştir. amaç da sürdürlebilir , kontrol edilebilir birey toplulukları yaratarak toplumun istikrarını sağlamaktır. (istikrar düzeni, düzen de halihazırda kurulu olan ekonomiyi ayakta tutacaktır.)

bu kısmı da anladığımıza göre artık asıl soruya cevap aramaya başlayabiliriz.
    kadınlar neden aldatır?

bu konuda 5 temel başlık öne çıkar.
    1) kadınların ilgiye olan sınırsız ihtiyaçları
    2) kadının cinsel olarak tatmin olamaması
    3) erkeğin kendisi ve gelecekte doğacak çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılayamayacağına olan inancı
    4) monotonluktan kurtulmak, heyecan arayışı
    5) halihazırda sevgili/eş olunan erkekten daha üst seviyede birisiyle tanışmak

burada her erkeğin başına gelmesi muhtemel temel aldatma nedeni ilgisizliktir. çünkü ilgi kadınların afyonudur. doğanın insan için şekilendirdiği hayatta kalma stratejisi kural 2 de değindiğimiz üzere, kadın iktisadi teorilerle paralel olarak insan ihtiyaçlarının sınırsızlığında dilediğince istemeye eğilimlidir. özellikle sağlıklı, üremeye müsait bir kadının temel bazı göstergelerine sahipse onun yumurtalarını döllemek isteyecek erkeklere aşılması zor duvarlar örmeye ve alfa erkeğini bu yolla aramaya çabalayacaktır.

üremeye müsait, sağlıklı, doğurgan kadının özellikleri de şunlardır. geniş bir leğen kemiği dolayısı ile geniş bir kalça, büyük memeler, kırmızı yanaklar vb.
    üremeye müsait, sağlıklı, damızlık bir erkeğin özellikleri şunlardır. geniş omuzlar, kaslı damarları belirgin kollar, büyük dolgun taşaklar, vb.

görüldüğü gibi erkek ve kadın bir araya geldiğinde karşılıklı olarak bu temel formülleri işleterek öncelikli olarak üreme temelli bir analiz yapıyor. buradan çıkarmamız gereken sonuç şudur ki insan her hayvan kadar varlığını sürdürmek konusunda tutkuludur. ve bu tutku sadakat gibi sonradan eklenen engellerle durdurulamaz. insan türü kendisine rağmen sağlıklı nesiller üretmeye ve tüm kaynakları tüketene kadar çoğalmaya her başarılı canlı gibi devam edecektir.

durum buyken kadın da sınırsız ihtiyaçlarının karşılanması yönündeki ütopik arzusunu tatmin etmediği sürece, ki sistem bunun tatmin olmaması üzerine kurulmuşur, aldatmaya devam edecektir. zaten kadının doyuma ulaştığı yerde insan türünün gelişimi duracak, türümüzün sonu yaklaşmış olacaktır. mesele kadının taleplerini en çok karşılayan erkeğin üreyebildiği, değişen çevre şartlarına karşı sürekli kendini güncelleyen insan türünü sürdürülebilir kılmak.

akşam akşam üç kamyon laf anlattım kim bilir aklınızda ne kalacak yine.
    ebenizi sikeyim ey ergenler.

#13394582 (kadının seçici geçirgenliği safsatası)
    #21077798 (ilgi kadınların afyonudur)
    #16389551 (kadınları etkilemenin yolları)
    #22946977 (erkekleri çekici yapan detaylar)
    (bkz: cinsel yönden asla tatmin olmayan türk erkeği/@limon kimyon zorro)
  • "neden"den çok, "bahane"dir kendileri.
    altında ego tatmini-tatminsizliği yatıyor olabilir. yetinemeyen, doymayan, sürekli beslenmek isteyen egosuna esir olur. kalbini ele geçirdiği kişinin sevgisi bu egoyu bir yere kadar doyurabilir ancak. kadın yeniden şımartılmak, yeni biri üzerindeki tesirini ölçmek, yeni biri tarafından önemsenmek kısaca yeni bir zafer edinmek ister bazen.
    bunu yaparken vicdanını rahatlatmak içinse nedenlere değil bahanelere ihtiyacı olur.
  • şöyle bir yazılanlara baktım da çıkan sonuç pek şaşırtmadı.
    ilgisizlik, tatminsizlik vs.. yazılmış.
    hele hele kadının aldatmasında erkeği suçlu bulan sözlük kezbanları var ki en okkalı küfürleri de onlar hak ediyor.
    manyak mısınız lan siz? sen aldat, onunla bununla yat sonra suçu erkeğe at.
    ilgisizlik, tatminsizlik falan aldatma sebebi olamaz.
    kadının aldatmasının tek sebebi olabir o da orospu karakterli olmasıdır.
    sizin bahsettiğiniz tüm o sebepler olsa olsa ayrılma sebebi olabilir.
    beyninizi sikiyim sizin .

elim ayağım titredi şerefsizim.
    tamam.sakinim.
  • erkek ve kadının doğası farklıdır. ilişkileri farklı yorumlarlarlar. geçmişte anlattık ama burada da tekrardan düzenleyerek alıntılayım:

--- spoiler ---

(bkz: evli kadınların aldatma nedeni/@karanlikruya)
    erkeklerin aldatma nedeniyle uzaktan yakından alakası yoktur. erkek sadece seks için aldatabilir. kadın ise hipergamik sebeplerle daha iyisine ulaşmak için yapar. emin olun aldatıldığınızı öğrenmenizin tek yolu ya ilişkinizin bitmiş olması ya da davranışları doğru yorumlayan akılcı bir erkek olmanızdır. maalesef çoğu erkek aldatıldığını fark etmeyerek, başkasının çocuğuna babalık yapmaktadır. referans. peki neden böyle olur?

öncelikle kadının aldatma periyodu iyi anlaşılmalıdır çünkü rastgele dönemlerde gerçekleşmez. araştırmalara göre evli kadınların yumurtlama döneminde %65'e kadar aldatma ihtimalinin arttığı belirlenmiştir. kadınlar bu dönemde daha çok risk alabilir ve tehlikeli kendisinde arzu yaratacak adaylara yönelir (ref: david buss- evolution of desire; syf: 241). bunu kadın çıkarcı, erkekse fırsatçıdır diye açıklıyoruz çünkü kadın için amaç en iyi genetiği çıkarcı amaçla toplamaktır. erkekse fırsatçı amaçlarla bulduğuyla yatmaya çalışır, yani yayılmacı politika izler. geçmmişte blogda anlatmıştık.

...kadın ne zaman aldatmayı seçer?
    o erkek artık maddi veya manevi olarak kadına bir şey ifade etmiyorsa kadın aldatır. memelilere baktığımızda bile böyledir. hatta sürülere yeni katılan bireyler çekiciyse, dişi heyecan duyduğu için yeni bireyle seks yapmayı ve spermlerini almayı tercih eder. bu yüzden primatlar ve maymunlar oral seks konusunda evrimleşerek dişiyi kontrol etmeyi öğrenmiştir.
    (bkz: evrimde oral seksin yeri/@karanlikruya)

aldatan kadınların seçtiği erkekler; başarılı, serseri, vurdumduymaz özelliklere sahiptir çünkü eldeki aday zaten betaize olmuştur, yani artık arzu yaratmıyordur. heyecanlı değildir. yeni aday da genelde iyi kötü tanıdığı biridir. bu kişiye ruhsal olarak yakın hisseder ve kocasıyla karşılaştırır. eğer sevgilisinin çekicilik puanı yüksekse onu tercih eder fakat sıkıntı şudur: yüksek değer ve evlenmemiş bir adamsa neden evli bir kadınla ilişki sürdürmeyi tercih etsin ki? sadece seks yapacaktır. çoğu kadın gerçek arzuyu(genuine desire) bulduğunda mantık devrelerini kapattığı için adamın amacını anlasa bile devam edebilir fakat sonrasında pişman olur.

işte çıkmaz da burada başlar. siz bu pişmanlık sonrasında aldatıldığınızı asla öğremezsiniz ve "karım çok değişti, bana iyi davranıyor" diye düşünürsünüz. normalde kadınlar arzu ve minneti aynı kişide bulurlarsa o kişiye geçiş yapar. bulamazsa eskisiyle devam eder ve alfa karakterin açtığı yaralar kocasıyla sarılır. bu yüzden ilişkinizi geçmişte bir podcastte de anlattığımız gibi kontrol edebilmeniz gerekir.

sonuçta kadın da kurulu yuvasından vazgeçmek istemeyebilir, aksi halde duygusal olarak çöküntü yaşar. bunun yerine mevcut atm-eş ile güven içindeki yaşamını sürer. çocuk olduğunda da "aldatma" gerçeğini olmamış sayar. yani kendini kandırır. bunu neden yapar? çünkü tersini yaparsa hem çocuğun hem kendi yaşam standardını tehlikeye atmış olur. (ref: robert baker - sperm wars)

ilginçtir ama erkeklerin bu hareketine türkçe'de metres yapmak denirken; kadınlarınkini karşılayan bir tanımlama yoktur çünkü kadının doğası aynı anda birçok erkeği tutma değil, daha üst düzey erkeği bulunca ve üstteki şartlar oluşursa (arzu ve minnet) geçme üstüne kuruludur.

son olarak birkaç tane gerçek örnek üstünde duralım:
    bir ara tlc'de `infidelity' adında bir program vardı, aldatma hikayeleri yayınlanırdı. aldatann kadınların romantik ilişkiye başlarsa eşlerini terk ettiği, aldatın erkeklerinse eşlerini kaybetmemek için çaba sarfettiği görülmekteydi. erkekler yakalanmadığı sürece sevgilisiyle yaşamını sürdürürken, kadın bir yerde vazgeçer ve evliliklerini bitirdi. bu bile 2 tarafın ilişkilere bakış açısındaki farkı anlamak için yeterlidir.
    --- spoiler ---
  • bolca boşanma davası görmüş bir avukat olarak yazayım;

1) evde ilgisiz erkek. yani cinsel ilgisizlikten bahsetmiyorum. çünkü cinsel ilgisizlik genelde kadınları travmaya sokuyor. kendilerine güvenlerini yitiriyorlar ve hayattan soğuyorlar. çoğu kadının ilk tepkisi sorunu kendinde aramak oluyor. buna mukabil kendini cinsel olarak yeterli bulmayan erkek de agresifleşiyor, evi çekilmez hale getiriyor, fazla şüpheci oluyor ve geçimsizlik had safhaya ulaşınca da ayrılma kararı alınıyor. evde ilgisiz erkek ise başka. kadında sohbet, sevgi, beğenildiğini hissetme gibi boşluklar yaratıyor. bu boşluklar kadını dışa açık hale getiriyor. günlük hayatta bu boşlukları dolduran, o kadınla sohbet edip bir bağ kuran erkek ise cinsel ilgi uyandırıyor ve sonunda kadın o erkekle birlikte oluyor.

2) bak şimdi yazacağım da çok tehlikeli. geçmişte unutamadığı bir adam varsa ki genelde böyle adamlar piç olur, kadın eşini çok da sevse kendine hakim olamayıp kaçamak yapabiliyor. fazla açıklamaya gerek yok. illa herkesin bu şekilde bir iki arkadaşı olmuştur. belki evli değildir ama o zaafiyeti gördüyseniz evliliğin çok da bir şey değiştirmeyeceğini anlarsınız.

3) şanssız tesadüfler diyelim ve hayatında hissetmediği derecede şiddetli bir çekim. kendisi için müthiş çekici erkeğe denk gelmesi ve o erkekten de ilgi görmesi. bu bir iş tecrübesi değil fakat en yakın arkadaşlarımdan biri tamamıyla mükemmel giden evliliğinde böyle bir ihanet yaptı eşine. tabi yakalanmadı.bir defa aldattı hayatına devam etti ve ben gerçekten kim aldatmaz deseler sayacağım iki üç kişiden birinin aldattığına şahit oldum. yani şahit oldum derken kız bana olanları anlattı.

işte bu üçünden sonra yatakta ilgisiz erkek gelir.
    yatakta ilgisiz erkek tabi yüzde yüz bir genelleme yapamam ama kadının genel libidosunu düşürür ve depresyona sokar. böyle kadınlar da genelde seksten uzak hisseder kendilerini.

tabi hiç mi cinsel ilgisizlik nedeniyle aldatma olmuyor? elbette oluyor ama yukarıda yazdığım üç sebepten çok daha az. cinsel ilgisizliğin minor yada major depresyon yaratıp kadını ilaçlara mahkum etme yüzdesi aldatmaya sebep olma yüzdesinden daha yüksektir. yada ne bileyim bana gelen davalarda durum buydu.
  • laga lugaya gerek yok orospuluktan aldatır. he erkek yapınca aynı değil demeyin erkekte orospuluktan aldatır. he kadın seni ikna eder aldatma konusunda haklılığına, erkek ise ne söylerse söylesin abazan gözükür . aslında erkeğin aldattıktan sonra ki durumu daha kötü bildiğin hayvanlık yapışıyor üstüne. kadın ise alır aldatmasını duyguyla, hüzünle, otla, çöple karıştırır tabağa öyle bir koyar ki afiyetle yersin.
  • uzun süre tartışma gerektirmeyecek bir cevaba sahip sorudur:

kadınlar da erkekler gibi tamamen içgüdüsel nedenlerden aldatır. nasıl ki biz erkekler dölümüzü dağıtabildiğimiz kadar dağıtmaya programlıysak, kadınlar da olası talipler içinden en güçlüsünü seçmeye programlıdırlar, senden herhangi bir konuda daha iyisini bulursa** gidecektir. evet nerede bizi insan yapan üstbilincimiz, nerede entellektüelliğimiz? ne yazık ki insanlar her ne kadar inkar etseler de iki temel dürtü üzerine yaşamakta ve yaptıkları herşey**** bu iki dürtüyü tatmin edebilmeye dayanmaktadır:

1) hayatta kalmak (en iyi şekilde)
    2) nesli devam ettirmek

ikincisi zaten direk seksle dolayısıyla aldatmayla alakalıdır, birincisi de dişilerin amsalak erkeklere* istediklerini vererek görece iyi bir hayat elde edebilme olasılıkları bulunduğu için istendiği takdirde sekse ve aldatmaya neden olarak gösterilebilinir.

tabi bu entrynin çok boş ve sikindirik, herkesin bildiği şeyleri içeren bir parça olduğunu ben de biliyorum ama yine de yazayım dedim.
  • en büyük nedeni şudur; "sen bana zamanında bunu yapmıştın" diye başlayıp "siz benim neler yaşadığımı biliyor musunuz" ile devam eden cümledir. "o bana çok çektirdi". ikinci sırada gelir. bunlar yaşanmış, gözlemlenmiş gerçeklerdir. inanmayan müge anlı'yı açsın görsün.
  • insanlar neden aldatır sorusunun cevabıyla aynı cevaba sahiptir.

hayır asıl "güzeliz, bakımlıyız aldatırız." lafına hemen orospu yaftası yapıştıranlar, hangi kültürden geldiklerini unutuyorlar. lan bu dilde "erkeğin elinin kiridir." diye bi laf var. elin pezevengi gitsin, önüne gelene çükünü sokmak için kıçını yırtsın, elinin kiri olsun. kadın da başkalarıyla yatmak isteyince "omo orospo!" diye ağlayın. bi siktirin gidin be çifte standartçı yavşaklar sizi.

he bir de aldatmak sadece seksle, iki güzel sözle ve duygusal bağlamda sananlar, insanlar sizi ayakta sikiyor haberiniz yok. her gün size söylenen yalanları, gözünüzü boyayanları bir görseniz böyle saçma salak cinsiyetçi laf sokmalarla uğraşamazdınız halinize ağlamaktan.
hesabın var mı? giriş yap