şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lan biz profesyonel askerliğe geçelim diyoruz sen hala onu bunu askere alma derdindesin. ne istiyorsunuz abicim milletin hayatından. bırakın istedikleri gibi gezsinler, biz zaten yeterince şehit oluyoruz. pkk'lı itlerin karşısına kadınlarımızı salacak değiliz değil mi?
 • türkiye gibi namus ve töre cinayetleri adı altında kadınların katledildiği ülkelerde kadınların idam fermanını imzalamaktır.
  gazeteler; "askerden dönen kız, ailenin namusunu kirlettiği gerekçesiyle aile meclisinin kararıyla öldürüldü." temalı manşetlerden geçilmez. ekstrem geliyor olabilir ama burası türkiye, söz konusu kadın olduğunda cinayetler hep böyle abuk subuk sebeplerle işleniyor. balık hafızalı bir millet olduğumuz için çabuk unutuyoruz ama durum bu.
 • askerlik yapabilirler mi bilmem ama eğer kadın erkek eşitliğinden bahsediyorsak en az 1 sene mecburi kamu hizmetinde çalışmaları gerekiyor.

  mesela ordu için kamuflaj fabriasında, gazi askerlerin bakımında veya ne bileyim yoksul insanlar için aş evlerinde gibi.
 • kadınları askere alıp, askerlere savaşma seviş felsefesini de empoze edebilirsek belki kalıcı barışı sağlayabiliriz, iyi fikir!
 • ahahahhaha,

  lan kadınlardaki devrecilik olayını hayal edemiyorum valla. ne pis işler döner
 • eğer birgün başbakan olursam yapacağım şeylerden biri budur... profesyonel orduya geçmekle birlikte kadın erkek herkese 3 aylık zorunlu temel eğitim verilmesi taraftarıyım...

  böylece kadınlara kendilerini savunma teknikleri öğretileceği gibi, 3 aylığına da olsa evlerinden, mahallelerinden uzakta kendi başlarına olabilme, kendi başının çaresine bakabilme şansı da verilecektir..
 • (bkz: bir askerde bulunması gereken nitelikler)

  bir kadın iyi bir sporcu, nişancı veya dövüşcü olabilir ama bir erkek kadar iyi bir asker olamaz.kadının askerliğe en büyük engeli duygusallığıdır.hem bedenen hem duygusal olarak daha güçlü bir erkek varken neden kadınlar da askere alınsın ? yeterli sayıda erkek mi kalmadı ?

  diğer bir mevzu şu; bir insanı bir topluluk içinde nefret edilen kişi haline getirmek istiyorsanız ona ayrıcalık tanımanız yeterlidir. örneğin bir erkek bir mevzuda izin isterken kolayca reddedilirken bir kadın isteyince izin veriliyor. erkeğin bir hatasında dünya başına yıkılırken kadınlara karşı daha hafif davranılınabiliyor. garibim mehmet gazinoda elinde paspas yerleri silerken tv'de devre arkadaşı buse'yi görünce onu ne kadar silah arkadaşı can yoldaşı olarak benimseyebilecek ?bütün ameliyi işler erkeklere kitlenirken kebab diye nitelenen "yurtdışı gezileri, tv çekimleri, huzur evi ziyaretleri" ise kadınlara veriliyor. orduda yüzlerce kadın subay ve astsubay varken terör operasyonlarında hiç kadın gördünüz mü ?trt deki videoları veya kuvvet komutanlıgının sitelerini açın bakın sanarsınız ki ordunun yarısı kadın. çünkü bütün boş beleş olaylarda kadınlar en öndedir.tsk hep böyle bir imaj bırakmak ister. bu konuya daha ayrıntılı bir şekilde başka bir entryide devam etmek istiyorum. bu konuda çok doluyum sözlük :)

  bu konuya değinmek istemiyordum ama demeden de edemedim.eğri oturalım doğru konuşalım o bahsedilen ülkelerde askeriye içerisinde dönen sexin ne kadarından haberiniz var? amerika ordusundan her yıl kaç tane subay bu sebebden dolayı ihraç ediliyor?bu olaylar ordu içindeki emir komuta zincirini, subayların itabarını ve iç huzuru bozup asıl olaylara odaklanmayı engelleyen en büyük belalardan biridir.sxual assault in the united states army

  --- spoiler ---

  according to a 2011 newsweek report, women are more likely to be assaulted by a fellow soldier than killed in combat.[9] 25% of military women have been sexually assaulted, and up to 80% have been sexually harassed
  --- spoiler ---

  askeriye imkan olmadıgı halde en çok koyulan yerdi zaten. *

  erkeklerin en çok dedikodu ettiği kurumlardan biride malasef askeriyedir. tsk içinde ki en büyük sıkıntılardan biriydi. kadınların da sayıca oranı artarsa varın olacakları siz düşünün.

  kadınların özel günleri, doğum izinleri, doğumdan sonra çocuk la ilgilenmesi gerekliliği, kocasına karşı sorumlulukları gibi etkenleride hesaba katarsak hiç bulaşılmaması gerek bir olay.

  benim tahminim ilerleyen yıllarda batı ülkelerinde de asker kadın sayıları düşürülecek. psikolog, öğretmen, doktor, koro gibi alanlarda kadın subay-astsubay alınmasında bir sorun yok zaten fakat bizim ülkemizde kadınların er olarak askerlik yapması sadece filmlerde olur.

  edit:(bkz: eşitlik ve adaletin farklı şeyler olması)

  kadın erkek eşitliği o kadar yanlış yorumlanıyor ki imkanlar fırsat verse eşitlik olsun diye erkeklerede çocuk doğurturulacak
 • halihazirda dunyanin en buyuk ordularindan birine sahibiz ama ulkeyi bok goturuyor.

  adamin cozumu: daha buyuk orduya ihtiyacimiz var.

  oglum bak ya