şükela:  tümü | bugün
  • böcekten, karanlıktan, fareden, köpekten, vb birçok şeyden korkan narin kadın cinsinin zaman geldiği zaman birçok erkekten daha gözü kara daha cesur olması durumudur.
    öyle ki, sevgilisi ile bir gece vakti yolda yürürken gördüğü fareden ciyak ciyak kaçan kadın, sevgilisine sataşan başka erkekler karşısında cengâver kesilip yanındaki erkeğin durumu kurtarmak* için sus pus olmasına rağmen karşı tarafa saldırabilir / saldırmayı deneyebilir.

bu yüzdendir ki, anlamak çok zordur kadınları.
  • dizilerde ve filmlerde de çok görülebilen durumdur aslında.

yakışıklı ama azıcık tırsak jönümüzü tehdit eden, yengenin eski belalısı karşısında savunmayı yine cesur yenge yapmaktadır.
  • erkeklerin şaşırılacak derecede pısırık olduğunun farkına varılmasını sağlar.
  • (bkz: cesaretle cehalet arasındaki ince cizgi)

femogüller eksilerinizi bekliyorum :)

düzeltme: aferin hiç şaşırtmadınız..
  • cesaret; beden gücünden, fiziksel üstünlüklerden kaynaklanan bir hal değildir. yüreğinizin, ruhunuzun gücüyle, kuvvetiyle beslenir.
    bunu idrak edemeyen beyinler, sadece cinsiyetinize bakarak, gösterdiğiniz cesarete akıl sır erdiremez ve 'şaşılacak' bulur. asıl şaşılacak olan şey aslında budur.
  • (bkz: ağda)
  • kadın zaten sürekli şaşırtacak derecede cesurdur ve bu yüzden de şaşıracak bir şey yoktur aslında. bir belgesel izliyorduk evde bir gece, kalabalığız da epey. kadın uçuk bir planla sevgilisini hapisten kaçırıp bu esnada da bir güvenlik görevlisini vurduğunu anlatıyordu. tek tek sordum herkese, "sen böyle bir şey yapar mıydın?" diye, herkes "hayır" dedi. böyle bir şeye ancak bir kadının cesaret edebileceği konusunda uzlaştık sonra.
  • belli bir yaştan sonra şaşırmadığınız durumdur. eşşek degilseniz görüp geçirdiklerinizle bu sonuca rahatlıkla varırsınız.
    kadınlar erkeklerden 10bin kat (yaklaşık söyledim, takılmayın buraya) daha fazla cesurdur.
    tabuları yıkmak olsun, risk almak olsun. inandıkları zaman önünde duramazsınız.
    ancak!!! demiyorum ki, bu cesaretin sonucunda zafere yada ödüle ulaşırlar.
    cezayıda çekerler, bedelinide öderler fazlasıyla.
    sonuç itibariyle erkekler gibi mantık çekiciyle herşeyi bastırmazlar.

son tahlilde, kadınlar olmasa erkekler hala taşla topuçla avcı-toplayıcı yaşıyor olurdu.