şükela:  tümü | bugün
309 entry daha
 • bilim tarihine yaptı mı bilmiyorum, olasılıkla yapmışlardır, ama bilime katkıları olduğu kesin. aklıma ilk gelenler elbette ki marie curie ve ada lovelace fakat daha upuzun bir liste mevcut.

  gerçi başlığı sıçan arkadaş bunu anlayacak kapasitede olsa bilime katkı sağlamak ile bilim tarihine katkı sağlamak arasında bir ayrım görürdü
 • kadınlar bilim tarihine çok büyük katkı sağlamadılar evet bunu kabul etmeliyiz. çünkü özgürlüklerini kazanabilmiş bile değillerdi. eğitim hayatları bile kendi türlerinin erkeklerine kıyasla binbir zorlukla yıllar sonra başladı. eğitim alamayan anne kısacası fakir anne fakir kız çocuğu demekti ki- (bkz: virginia woolf) kendine ait bir oda adlı kitabında bu konuyu çok güzel anlatır - bu kız çocuğunun hayatında daha az maddi destek görmesi demekti. bu yüzden ve ne yazık ki tarihte çok az kadını bilim dünyasında görebilmiş olduk buna rağmen sivrilmeyi başaran kadınlar oldu bunun ne kadar zor olduğunun farkında mısınız?
  neyse ki açığı her anlamda kapatıyoruz hanımlar. zihnimiz özgür
 • hmmm.. peki şeyin haberi var mı bundan? marie curie'nin, ya da hypatia'nın?
 • öncelikle (bkz: marie curie) çarpsın seni emi.

  bilim tarihine katkı yapmamış olmaları onların eksikliği değil cahil arkadaşım, sistemin yanlışlığından. sistemden de önce eğitimin erkek egemen olmasından kaynaklı.

  şöyle bir istatistik çok rahat bulunabilir 20. yüzyılın sonlarına kadar okuyan erkek sayısı okuyan kadın sayısından kat be kat fazlaydı. dahası, 20. yüzyıldan önce okuyan kadın nerdeyse hiç yoktu. öyle olunca biz de euclid, newton, descartesile idare ediyoruz yüzyıllardır. ruhları şadolsun.
 • son 50 yıla kadar kadının sokağa çıkmasına bile müsade etmiyordu erkek egemen dünya.

  kadınlar dünya katliam tarihine de katkı yapmamıştır. savaş meydanlarında yüzbinlerce insanın ölmesine de katkı yapmamıştır. köleleştirmeye, sömürgeleştirmeye, insan emeğinin sömürülmesine de katkı yapmamıştır kadınlar.

  yahudi soykırımını bir kadın yapmadı, srebrenitsa katliamını da bi kadın yapmadı. halepçe katliamını da bi kadın yapmadı. daha sayısız nice katliamlar var masum insanların öldüğü, hiçbirine kadınlar katkıda bulunmadı.

  kadınların katkıda bulunmadığı çok şey var bu dünyada ve bunların içinde en son konuşulması gereken konudur bilime katkı yapmamış olmaları
 • isimler yazılmış, onca köstek olmaya, şartların kadınlar için tersine işlemesine rağmen yıllardır bilimle uğraşan kadınlar var olmuştur. zoru başarmışlardır.
 • bütün çağlarda günümüzde bile engellemelere rağmen kadınların bilime katkısı çoktur..
 • bilim tarihine katkı yapmış kadınları öğrenmenin kolay yolunu bulan kurnaz sözlük çalışanına sevgiler.
 • yaş - kadın başka bir gündem yok zaten. nasıl bir yaş kompleksi ve kadın travması yaşamışlar doldurmuşsa burayı artık tek eğlenceleri beğeni toplayınca ego tatmini olan zavallıların, aynı zavallılıktaki önermeler silsilesinin bir örneği ile karşı karşıyayız.
3 entry daha