şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ataerkil sistem)

  edit: yazmayayım dedim ama biz ki "kızlarınızı nolur okula gönderin" diye kampanyalar düzenleyen bir ülkenin fertleriyiz. hadi onu geçtim "çocuk oldu hadi işi bırak" "ben x karısını çalıştırıyo dedirtmem kendime" diye diye kadını pasifize etmiş insanlarız. hatta alttan alta "çalışırsa kesin kötü yola düşer" fikrini bilinçaltına işlemiş insanlarız. sonra çıkıp da "kadın da bişey yapmamış abi yeaaa, baksana kitaplarda gördüğüm bilim adamları hep erkek demek ki biz übersonik zekiyiz, kadınlar da gerizekalı" diye düşünerek en ufak sosyolojik tahlil yapamadığımızı gösteriyoruz. gerçekten çok enteresan.

  üniversitede okurken ne kadar zeki kadınlar olduğunu görmüştüm, keza hala kadınların detaycı olmasıyla birlikte altından kalkamadığımız işlere pratik çözümler getirdiğini görüyorum. e napalım şimdi önce önüne engel olup gelişmesini engellediğimiz kadınlar için bi de utanmadan "kadınlar da bi işe yaramıyo" diye atıp tutup yüzsüzlük mü yapmalıyız. karısı yemek yapmasa açlıktan ölecek adamların olduğu bi yerde bence bu kadar keskin çıkışlar yapmak da doğru değil.
 • binlerce yıllık insanlık tarihinde değerlerini, özgürlüklerini ve birey olarak görülebilme haklarını (kısmen de olsa) ellerine alalı daha 100-200 küsür sene ancak olmuşken, şaşırılması abes durum.

  dünyada 100-200 sene öncesine kadar kadını insan yerine alan mı vardı ki kadının ürettiği bir şey bekleyesin.
 • kadınları eve hapseden bir zihniyetin sebep olduğu bir durumdur. her ne kadar madam curie gibi istisnalar olsa da maalesef ki böyle bir durum var. sanat konusunda da daha fazla destekleyici unsur olsaydı kadınlar da yapılan sanatın ilham konusu olmanın ötesine geçerlerdi, kesin.
 • orta çağ ve öncesinde kadınların ev işleri yapmaya mahkum edilmesiyle ortaya çıkan durumdur, keza günümüzde tam tersidir.
 • eskiden doğru olan ancak yavaş yavaş değişmeye başlayan durum.artık birleşik devletler'de iş hayatında aktif rol erkeklerden kadınlara geçmeye başlamış durumda forbes dergisine göre.

  hem güzel hem zeki bir örneği için : (bkz: marissa mayer).
  bunun biraz daha gencinden varsa bir tane edinmek istiyorum şahsen.
 • yanlış bilinen durumdur. düşünceyi dile getiren kişinin cehaletinden ve kadınlara böcekmişçesine bakmasından kaynaklanıyordur.
 • dünya çapında sağlam bir araştırma yapmadan hayatına girmiş kadınlardan yola çıkan bir yazarca ortaya konmuş altı boş tümevarım. yeterli bir araştırma yaparsa ataerkil anlayışın bu kadar baskın olduğu bir dünyada yaşanmasına rağmen varolan ve varolmaya da devam edecek o başarılı kadınları ve neler yaptıklarını öğrenecektir.

  (bkz: oynamayı bilmeyen gelin yerim dar dermiş)
 • doğru bir tahlil ürünü olmayan hüküm. tarım toplumlarında hem üretim hem de savunma/savaş büyük ölçüde kas gücüne bağlı olduğu için erkek ön plana çıkmıştır. şu anda sanayi toplumu aşamasında olmamıza ve durumun değişmesine rağmen binlerce yıllık geleneği bir anda silip atmak mümkün olmadığından, kadının toplumdaki konumu hâlâ istenen seviyede değildir. ama zaman içinde ara gittikçe kapanacak, bol bol kadın bilimci ve sanatçılar zuhur edecektir. merak buyurmayın, ömrünüz uzun olursa şahit olursunuz...
 • bilimadamlarını doğuran, yediren, içiren, büyüten kadın degil mıdır? al sana katkı.
 • kadınların bilim ve sanata erkeklerden daha az katkı yapması şeklinde olması gereken söz. ayrıca erkekler de daha fazla katkı yaptılarsa bu kadınların sayesindedir.
  (bkz: kadınların zeki erkeklerden hoşlanması)
  (bkz: seçilim)