şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • kadınların tarih boyunca yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ve araştırmalar neticesinde insanlığa ve bilime sağlamış olduğu faydalardır.

josephine cochrane, bulaşık makinesi. 1886 yılında, yüksek basınçlı suyu kullanan bulaşık makinesini icat etmiştir. o zamanlarda, bir çok evde, bu sistemin kullanabileceği teknoloji olmamasına rağman, cochrane icadını satmayı başardı. ilk alıcıları oteller ve restoranlar oldu. zamanla bu icat evlere de geldi.

mary phelps jacob, 1914 yılında sütyen için abd'den patent aldı. daha önce sütyene benzer ürünler kullanılıyordu ancak, dizayn bakımından mary'ninki tek ve farklı olması nedeni ile patent almıştır. ancak maru patentini warner brothers corset company'ye sattı.

grace hopper, bilgisayarların annesi olarak da bilinir ve birçok ödülü vardır.

mary anderson, otomobil cam sileceklerinin mucididir.

hedy lamarr, 1941'de ''gizli iletişim sistemleri'' patentini aldı. icat ettiği cihaz nazilere karşı kullanıldı.

margaret knight, kese kağıtlarının alt kısmına uygun bir parça yerleştirilmesini sağlayan cihazı tasarladı. ondan önce kese kağıtları zarf şeklinde ve kullanışsızdı. bu cihazın patentini 1871 yılında aldı. daha sonra kamil'in biri margaret'e ''bir kadın yenilikçi bir cihaz tasarlayamaz'' diyerek bir dava açmasına rağmen, margaret çizimlerini kanıt olarak kullanarak onunda üstesinden geldi.

stephanie kwolek ise kurşun geçirmez yelek, miğfer gibi koruma amaçlı kullanılan malzemeler için gerekli olan kevlar mucididir.

daha bunlar gibi bilime ve insanlığa katkı sağlamış birçok icadı olan veya sonraki icatların temelini oluşturan patentleri almış çok kadın ismi sayabiliriz. onlar insanlığa katkıda bulunurken, kadın olmanın getirdiği zorluklarla da mücadele edip üstesinden gelmişlerdir bunu da eklemek gerekir.
  • erkekleri de doğuran onlar olduklarından ve hem kadını hem erkeği (çocukken) ilk eğiten onlar olduğundan bilime dair her katkıda dolaylı yahut dolaysız etkileri var.

bilim kadın demektir.

( vallahi düşün diye demedim, annemi çok özledim lan)
  • (bkz: ioanna kuçuradi)
    ufuk açıcı bir sohbet için tık tık

not: böyle ayırıcı başlıkları tasvip etmesem de bakılma gücünü kullanarak kuçuradi'nin bilinirliğini artırmak amacıyla burada paylaşmayı tercih ettim.