• bu tarz tüm başlıklarda aynı şeyi söylüyorum: siz neyseniz çevreniz de onu yansıtıyor. çevrenizde gördüklerinizden memnun değilseniz, aynaya bakmanızı öneririm.

ben mesela çevremdeki kadınlardan çok memnunum. burada ileri geri yapanların hiçbirinin arendt, heidegger, althusser, butler, sartre tartışan entry'lerini göremedim, ama çevremdeki kadınlar bu konuda inanılmaz donanımlılar. eh demek siz nasıl dandik ortamlarda ancak varolabiliyorsunuz ki, çevrenizde de bunları konuşabilen kimse yok. haydi hayırlı tıraşlar.
  • "bıktık bu başlıklardan" diye 1 yıl önceki başlığı hortlatan yazar var.

kadınlar boş varlıklar değildir, fakat boş vakti olan kadın yazarlarımız varsa şu arkadaşla biraz ilgilensinler lütfen de saçma sapan başlıkları hortlatarak yer kaplamasın sözlükte.
  • biktim. bezdim. yildim. kerelerce anlatmaktan yoruldum. toplumsal cinsiyete iliskin yazmis oldugum, okumaya deger tum yazilarimi bu basliga bir yanit olarak buraya ekliyorum. ayni seyleri farkli cumlelerle ifade etmenin bir anlami yok. ilgilenen acip okusun.

(bkz: ataerkil toplum/@tamarix smyrnensis)

ekleme: kadinlarin aslinda bos varliklar olmadigini belgelerle kanitlamaya mi calismaliyim anlamadim ki. dunyadaki insanlarin yarisi kadin. dunyadaki insanlarin yarisi bos varliklar, oyle mi? her seyi gectim de, toplumda bunca esitsizlik ve adaletsizlik yasanirken, insanlarin buyuk bir bolumu yoksulluk, hatta aclik sinirinin altinda yasam savasi verirken, egitim hizmetlerinden yararlanamazken gelip "kadinlarin bos varliklar olmasi" diye bir baslik acip kadinlarin ne kadar bos varliklar oldugunu tartismak tam bir zeka yoksunlugu ve issizlik ornegi. o zaman kalkip bir seyleri iyiye ve guzele dogru degistirmek icin mucadele verin. "kadinlarin bos varliklar olmasi" bir elestiri degil "cinsiyetcilik"tir. elestiri istiyorsaniz ben size yapayim.

oncelikle istatistiklere bakalim ne diyormus (tuik, 2015):

"okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerden 5 kat fazla

türkiye’de 2015 yılında, 25 ve daha yukarı yaşta olan ve okuma yazma bilmeyen toplam nüfus oranı %5,4 iken bu oran erkeklerde %1,8, kadınlarda %9’dur.

lise ve dengi okul mezunu olan 25 ve daha yukarı yaştakilerin toplam nüfus içindeki oranı %19,5 iken bu oran erkeklerde %23,5, kadınlarda %15,6’dır. yüksekokul veya fakülte mezunu olan toplam nüfus oranı %15,5 olup bu oran erkeklerde %17,9 kadınlarda ise %13,1’dir."

yani diyor ki kadinlarin okullanma orani erkeklerden cok daha az. kadinlar okula gitmiyor. kadinlarin buyuk kismi okula gonderilmiyor. kadinlarin buyuk kismi kucuk yasta evlendiriliyor.

yani demek oluyor ki, kadinlar cesitli sosyoekonomik nedenlerden oturu egitim hizmetlerinden daha az yararlandiklari icin bilgi birikimleri ve entelektuel duzeyleri daha asagida kaliyor. ancak, bir elestiri yapilacaksa bu yalnizca kadin cinsine degil toplumun tamamina yapilir. daha elestiri yapmayi bile bilmiyorsunuz.

kerelerce soyleyecegim bunu. beyninizde bos ve islevsiz duran noronlarinizi calisir duruma getirdiginiz zaman dunyaya bitkiler icin karbondioksit uretmekten daha fazla katki yapmaya baslayacaksiniz.
  • malesef haklı serzeniş. lakin başlık fazla iddialı ve offensive.
  • bir insanın etrafında çok fazla boş insan varsa kendisi pek dolu olmadığındandır. kadın erkek farketmez siz kendinizi biraz doldurmaya başladığınızda konuşabileceğiniz insanlar sizi bulur. yani bu kadar boş kadın veya erkek görmüşseniz boş civarlarda takıldığınızdandır. azar azar doldurursanız bu sexist algıdan kurtulursunuz, hadi bakalım kolaylıklar, bol şans
  • bu sözlüğün incel kaynadığını gösteren başlık
  • doğru gerçekten mesela:

oscar wilde den alıntı diyor ki "kadınları boşver konuşmaya değer olanları bir kaçı geçmez bu şehirde."

daha bir sürü örneği de var hem de yani şaka değil,cahillik değil,trollük değil bu bir gerçek hem de istisnalar dışında her dönem her yerde.
  • sadece kadınlar değil, ülkenin hatırı sayılır bir kısmı gerçekten de böyle. üstüne kendimizi de bir halt sanmamız.
  • bak açık konuşuyorum, bu şekilde yaptığınız genellemelerden o kadar bıktım ki anlatamam, kan beynime sıçrıyor artık. bunun öylesi böylesi kalmadı. sen çıkıp da bir grup insana boş diyemezsin. şu hayatta yaşamak için çırpınan o kadar kadının emeğini hiçe sayarak üç beş örnekle çürütemezsin bunu.

gidip misilleme başlık açıp beyaz şahin tayfasıyla örnekler yağdırabilirim ama melek gibi iyi kalpli, çalışkan, hayatını bir şeylere adayan onca adamı yok sayamam. haddimi bilirim en basit tabirle.

midem bulanıyor artık bu genelleme-koliklerden. asıl boş da bu tayfa zaten. kadın-erkek diye milattan önceden kalma ayırımlar yapıp nelerin hıncını almaya çalışıyorlar çözebilen söylesin.

not: siyasi olayların böyle tavan yaptığı dönemde bu başlık da çok manidar.
hesabın var mı? giriş yap