şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit: basligi acan arkadas entrysini silmis. halbuki radikal feministler bidi bidi okumasin vs yazmisti. kadinlar kocalarinin maaslariyla canta aliyorlar yazmisti... ilginc.

her daim zor durumda birakilan kadinlardir. uygulamada ne dogum hakki vardir ne de eve gittiginde huzur. "bu kiz nisanli, evlenir evlilik izni falan, kocasinin yanina gider almayalim bunu ise. ya da cikartalim." gibi durumlar en sikca yasananlar. gozlerimizle kac kere sahit olduk patronun calisan kizin karnina bakarak "bu hamile mi yoksa gobegi cikmis hafif. git bi arastir, dogum bildirimi yapmadan yenisini bulup, isten cikaririz." gercekten iki aylik hamileymis arkadas. cikarmaya calistilar falan bir suru mobbingler... yahut calisan kadindan sadece ama sadece calisan kadindan aksam ev isi, yemek, temizlik beklemek nedir? evin zorunlu gereklilikleri paylasilarak yapilmali. aksam es tuvaleti banyoyu temizlerken oteki es yemegi yapabilir. ve stressiz bir sekilde yemekten sonra keyiflere bakilabilir. yani hayat musterek. ama ben canim annemden pay biciyorum mesela. ıki cocuk ve sorumsuz bir es ile hem calisarak hem evi cekip cevirerek nelere gogus germistir. bu kadin okumus etmis biri. ıleri goruslu. fakat turk kulturune mudahale edemedigi icin, cocuklarinin huzurunu, mutlulugunu on plana aldigi icin kendini hirpalayarak senelerce agir sorumluliklar ve mutsuzluklara ragmen calisip, bizlere bakip, buyutmustur. emekli oldu nihayet. dedik azicik rahat yuzu gorsun bizler de buyuduk. halen sunu soyler: "keske halen calisabilsem neden emekli oldum?" . sonuc olarak su ki negatif yonlerini irdelemeksizin calisan kadin, maddi ve manevi olarak dinamik ve ozgur kaliyor. daha sagikli dusunebiliyor. hem eve, ese destek olmak kadar guzel birsey var mi yahu? eslerin omuzlarindaki stresi de almis oluyoruz.
    ayrica kadin canta da alacak kendine de bakacak. kadinin dogasinda var bu. har vurup harman savuruyorsa esi ile arasindadir bu. esi uyarsin. bize ne.
  • uygar, medeni ülkelerde tartışma konusu değildir.
  • pek mantıklı bulmuyorum açıkçası.
    insanlığın başlangıcından beri kadın çocukla ilgilenir, erkek diğer işlere bakar, çok basit.
    vücut yapılarına kadar buna göre dizayn edilmiştir insanlık.

ama şu son yüz yılda ucuz işgücü lazım olduğu için verdiler gazı "kadınlar da bireydir, çalışmalı ve ekonomik özgürlüğü kazanmalılar" ulan birey değilsiniz demedik ki.
    kimse demiyor bunu.
    ekonomik özgürlükmüş.
    ben tanıyorum ekonomik özgürlük sahibi kadınları, hepsi aşık olup aşk yaşama, mutlu olma, mutlu bir ilişki peşinde.
    ulan bunları ekonomik özgürlük olmadan da yaşarsın. varsa başka amacı olan çıksın söylesin, ben görmedim henüz.

karı koca çalışıyorlar diyelim, ikisinin de vasfı yok ve asgari ücret alıyorlar.
    hadi yüz liralık da mesai yapsınlar, 3000 tl girer evlerine.
    erkek için sorun yok, gidip çalışıp gelecek.
    peki kadın?
    erkek cinsinin zihniyeti değişmiyor, ortalık hanzo hırbo dolu, "ben buna para veriyorsam sikmem lazım" diye düşünen yüzlerce şerefsiz var.
    geldi mi iş yerinde taciz? sürekli oluyor kendinizi kandırmayın.
    gencecik kızlar kafelerde 600,700 liraya sabahtan akşama kadar çalışıp milletin yüzüne gülmek zorunda kalıyor, işe gitmeden önce makyaj yapıp güzel görünmeye çalışıyor ki iş yerinde kalabilsin, ilgi çeksin.
    sapık gerizekalıların haline hareketine katlanmak zorunda kalıyor bu kızlar.

örnekleri çoğaltabilirim, hepinizin etrafında var bunlardan, görmezden gelmeyin.

peki ne istiyorum? çözümüm ne?
    kadınlar çalışmasın istiyorum.
    kadınların çalışmasını istemiyor olmam "otur ve çocuklarla ilgilen, yemek yap, akşam da altıma yat, sus konuşma" değil.
    rahat etsinler istiyorum arkadaş.
    çünkü kadınlar iş gücü olarak kullanılmayınca, o asgarı ücret diye direten götveren sike sike 3000 tlyi bayılacak çalışanına. çünkü iş gücü yok, mecbur bayılacak.
    ama şimdi durum ne? al kadını, ver eline az bir para, çalışsın çabalasın.

iş gücü ihtiyacıyla kadınların birey olma çabasının doğru orantılı olması ne garip değil mi? allah allah hakket ya...

bakış açınız nasıldır bilmiyorum ama çoğunluğunki çok dar, çok küçük.

daha yazacak çok şeyim vardı ama işim gücüm var, zaten mesajla rahatsız edecek olan feminikler vardır, bekliyorum.

edit:hehe ciddi ciddi "şeriatcı bu" diyenler olmuş. ne garip insanlarsınız ya.
    lafa gelince "herkese saygı" dersiniz ama şu entryi görünce "şeriatcı bu, çomar bu, bak dizayn demiş çomar ya" dersiniz. kendinizle çelişmeyin hele hahaha.
    bir de "rahat etsinler istiyorum" dediğim için "yobazlığını bununla kapatmak istiyor" demişler.
    entryi okumak çok zor değil halbuki.

"haklarını ellerinden mi almak istiyon sen?" demişler hahahaha. ulan bu entryden bunu mu çıkardınız cidden?
    ya hepiniz rakıyla poz verip özlü söz yazıyorsunuz, ya da ben cümle kurmayı bilmiyorum. hehe.
  • bir eşim olsa çalışmasını istemezdim ama yeterli param olduğu takdirde.
    21.yy'da bir kadının ayakları üstünde duruyor olmasını ise yargılamamalı ayrıca takdirde etmemeliyiz. bu durum normal ve kadının konumu fiziksel işler dışında iş hayatında erkekle eşdeğer.
  • "insanlığın başlangıcından beri kadın çocukla ilgilenir, erkek diğer işlere bakar"dan sonrasını okumadığım elemanların yorum yaptıkları konu.

insanlığın başlangıcında insanlık avcı toplayıcı bir yaşam sürüyordu.

avcılığı erkek, toplayıcılığı kadın yapıyordu.

avcılık yapan erkek çoğu zaman eli boş dönerken evin gıda gereksinimini o küçümsediğiniz, çalışmıyor dediğiniz toplayıcılık yapan kadın karşılıyordu.

kadın toplayıcılık yapmasaydı, erkeğin getireceği avı bekleseydi millet acından ölürdü.

kaynak: hayvanlardan tanrılara sapiens
  • adam insanin doalyisiyla kadinin 'dizayn edildigini' düşünüyor.

bu insanla neyi tartisacaksiniz? comar diyip geçin.
  • (bkz: mal beyanı)
  • --- spoiler ---

peki ne istiyorum? çözümüm ne? kadınlar çalışmasın istiyorum. kadınların çalışmasını istemiyor olmam "otur ve çocuklarla ilgilen, yemek yap, akşam da altıma yat, sus konuşma" değil. rahat etsinler istiyorum arkadaş. çünkü kadınlar iş gücü olarak kullanılmayınca, o asgarı ücret diye direten götveren sike sike 3000 tlyi bayılacak çalışanına. çünkü iş gücü yok, mecbur bayılacak. ama şimdi durum ne? al kadını, ver eline az bir para, çalışsın çabalasın. iş gücü ihtiyacıyla kadınların birey olma çabasının doğru orantılı olması ne garip değil mi? allah allah hakket ya... bakış açınız nasıldır bilmiyorum ama çoğunluğunki çok dar, çok küçük. daha yazacak çok şeyim vardı ama işim gücüm var, zaten mesajla rahatsız edecek olan feminikler vardır, bekliyorum.
    --- spoiler ---

sen entry kasma lan ayı, cahillik diz boyu, insanlığın başlangıcından beri kadın çocukla ilgilenir, erkek diğer işlere bakar, çok basit. diyen biriyle ne konuşacağız neyi tartışacağız?
  • bir kadın olarak "modern kölelik" şeklinde tanımladığım durum.

ekonomik özgürlük, eşitlik bilmemne safsatalarını bir kenara bırakacak olursak modern dünyada kadının yeri, ne eksik ne fazla aynen şöyledir :

kadınla erkek evden çıkar, işe gider. akşam olur erkek gelir tv karşısına geçer. kadın mutfağa girer yemek yapar, sofrayı kurar kaldırır, bulaşıkları halleder, çamaşır varsa çamaşırlarla uğraşır, çocuklarla ilgilenir bla bla bla. hafta sonu da dip bucak temizlik davası.

yahu sen zaten akşama kadar eşşşek gibi çalışıyorsun, geliyorsun bir posta da evde çalışıyorsun, kocan yatıyor. maaşa noluyor? hayat müşterek! sonra da "kadınlar erken çöküyor".

modern kadın güçlü kadın olacağım derken pehlivan olmuş durumda. bu ekonomik özgürlük tatavasıyla daha çok enayi yerine konursunuz.

"özgürlük ve eşitlik; bunlar çoktan foyası meydana çıkmış bir laf kalabalığıdır."

(bkz: lev nikolayeviç tolstoy)
    (bkz: savaş ve barış)
  • aptal aptal konuşan gerizekalının birinin karşı olduğu eylem. ne dünyadan, ne de ülkesinden haberi var. söv geç açıklama yapma bunlara derim hep de sonra ağlıyorlar "fikir sunmadan siktiler :,(" diye.

bak şimdi sığır kardeş. ekonomik özgürlük neden lazım kadına biliyor musun? diyelim ki kız kardeşin var (bu mallar senin anana bacına yapsalar diye girmeden anlamaz), çalışmıyor ve evlendiği adam buna değer vermiyor, dövüyor hatta. artık canına tak etmiş ama nasıl bırakıp gidecek de başkasına yük olmadan hayatına devam edecek? işte birey olabilmesi için bu özgürlüğü olmalı ki illa ki birisi ona bakmak zorunda olmasın, bir erkeğe zimmetli yaşamak zorunda olmasın. ekonomik özgürlüğü kadınlardan aldığında kadının tüm özgürlüğünü almış oluyorsun. sevmediği insandan ayrı kalma özgürlüğü yok, lan sevse seni, güzel bir jest yapma özgürlüğü bile yok.

salak salak şeyleri fikir diye sunup, mantıklı gibi sunmayı bırakın, sokacağım tartışma sevdanıza.