şükela:  tümü | bugün
 • insan olduğumuzu bilincimiz sayesinde anlıyoruz. onun sayesinde farkediyoruz. onun sayesinde geçmişte yok olmadık çünkü zeka ve bilinç paralel artış gösteriyor. ayrıca her genelleme yanlıştır.

  herzaman savunulan şey erkeklerin analitik zekasının, kadının ise duygusal zekasının ön planda olduğu. şimdi her insanda ikisindende az veyahut çok var olduğunu kabul edersek eğer; analitik düşünceden yoksun bir varlık hayatını sürdüremez, tam tersi bir olasılık da ise yaşayan varlığa kimse insan diyemez ve hatta vahşi seri katillere bu nasıl insan der şaşırırız. bu kenarda dursun.

  her şeyin fazlasının zarar olduğunu da herkes bir şekilde tecrübe etmiştir. buda dursun.

  ırklar üstün olamaz ama kültürler olabilir. maddi durum ile dalga geçilmez haksız kazanç olmadığı sürece ama statü ve gücü temsil eder, bu ise üstündür. iki icat kıyaslanabilir - x ampulü z'ye göre daha çok ışık veriyorsa daha iyidir diyebiliriz ama y de x'den daha az enerji harcıyor o daha iyi diyebiliriz- birbirlerine üstünlükleri vardır. yani özet olarak kıyaslanan olguların, olayların birbirlerine karşı üstünlükleri hangi açıdan baktığınız ile ilgilidir. bunuda koyalım.

  hormonlar tarafından yönetildiğimiz apaçık belli iken hormonlar ise ruh halimizi belirliyorlarsa ki biz ona duygu durumumuz da diyoruz, o zaman karşı tarafın duygusunu iyi analiz (bkz: analiz yeteneği için ıq sart) eden bir insan kesinlikle diğer tarafa göre avantajlı konumda bulunmaktadır çünkü duygular zaafları yaratır. zaaflar ise kesinlikle zayıflık belirtisidir. ınsanoğlunun yapısı gereği mevcut olan durumu yükseltmek için çalışmaktadır ve buda karşı tarafı bir şekilde kullanmaya iter ( bilinç ise bu durumu engelleyebilir. öz iradenin gücüne bağlı olarak değişebilir.) ki kullanan kişinin de zaafları bilinmesede bu hareketi zaaftır. bu durumlardan yola çıkmak istersek kadınların duygusal zekaları eğer gerçekten yüksekse bu onları daha üstün yapar eğer duygusal değişimler baskın çıkıp öz irade kaybına yol açmazsa.

  burası da kaynağımsım

  not: canlılar hak olarak eşit kabul edilmelidir çünkü en ufak böceğin bile senin üzerinde emeği vardır.
 • erkekler birbirlerini öldürmekten gelen evrim tarihleri nedeniyle daha iridir ve öldürmeye daha uygundur. belki dişi için ya da liderlik için yapilan kavgalar onu daha kötü ve acımasız yapmıştır. erkekler daha kötüdür evet.