şükela:  tümü | bugün
54 entry daha
  • erkekler, sokaklarda nasıl belli ediyor krizi umursadıklarını, orayı anlayamadım ben.

+ ahmet, abi bi sigara versene içelim
    - bu ekonomik krizde sigara içip keyif mi yapalım bir de, boşver abi.
  • ev hanımı annenize bir sorun derim.

tamam erkek para kazanıyor ama kadın o parayla evi çekip çeviriyor. arttırdığı 1 lirayı kenara ayırıp çocuğunun ihtiyacını karşılıyor.
    ben ailemden bunu gördüm. annem ilkokul mezunu ama ülkeyi versen öyle güzel yönetir ki.

o yüzden genellememek gerekir.
  • "günümüz kadınlarının tek derdi para harcamak olduğu için doğrudur bu. bunu duyunca tetiklenip feminist damarları kabarıyor tabii. ancak tek yaptıkları kabarıp linç etmek, aksi tezleri yok."

aksi tezleri mi yok?

paralel fikri olanlar kendi yaşantılarından hikayeler anlatmış, aksi fikirde olanlar da aynı şekilde karşılık vermiş? tabii, görmek istemeyene her yer zifiri karanlık.

feminist damar ne bir de? ahahahh.

gerçekten satıcam hesabımı gidicem bu sözlükten, iq düşürüyor artık. yetkililere sesleniyorum: yok mu daha güzelini yapan ya?

edit: paranın kontrolüne sahip olmayan (tercih etmeyen, kendisine bu hak verilmeyen, epeyce zengin olduğu için gerek duymayan) kadınlar umursamayabilir. bunun dışında parasının kontrolü kendi elinde olan her kişi krizi umursuyor. ben umursuyorum, sabahleyin ilk baktığım şey paramın ne kadar değer kaybettiği. "genlerimi mutasyona uğratmayacak besinleri en ucuza nereden alırım" araştırmam bir haftanın sonunda hâlâ sonuçlanmış değil. 24 yaşında bir gencim, en son ne zaman akşam eğlenmeye, hatta bir yerde kahve içmeye dışarı çıktığımı hatırlamıyorum. erkek arkadaşımla paramızı ortak harcıyoruz. onda para olunca bana zorla para vermeye çalışıyor bulunsun diye, ihtiyacımdan fazlasını almıyorum (mesela o gün sadece dolmuş giderim olacak, maksimum 10 lira kabul ediyorum). bende para olunca ben de ona zorla para vermeye çalışıyorum, o almıyor. karşılıklı kısıyoruz bir şeylerden.

peki ben gidip "erkeklerin ekonomik krizi umursamaması" diye başlık açıyor muyum? hayır. neden? çünkü benim hayatımda yeri olan, gördüğüm, bildiğim erkekler işsiz, gamsız ya da umursamayacak kadar umutsuz değil.

sıçayım genellemelerinize.
  • bilgisayarım bozulmasın diye her gün dua ediyorum. yeni bir teknolojik alet almak çok zor oldu çünkü. 5 yıl önce 1.600 liraya gayet iyi bir laptop almışken bugün iyi bir laptop en az 4.000 ve ben bunu karşılayamam.
    her şey pahalı. kemer sıkıyorum, ailecek sıkıyoruz, en çok da annem sıkıyor. kadınlar önemsemiyor denmiş ya o yüzden anlatıyorum. kadının aklından bin tane soru geçiyor bir şey almadan önce.
    dolarım olmadığı halde her gün dolar kuruna bakıyorum, bugün ekonomimiz ne kadar kötüye gitmiş acaba diye meraktan bakıyorum.
    sokaktaki insanlara bakıyorum. hiç bu kadar aç, sefil bir arada görmemiştim. içim sızlıyor, ekonominin canlı kurbanlarını görmek beni mahvediyor. elimden geldiği kadar çocuklara yardım yapıyorum ama eve geliyorum bakıyorum benim cepte de para kalmamış.
    teknolojik aleti bırak, türk kahvesi ortalama bir mekanda 7.5 lira olmuş, çay 5 lira olmuş. bir kahve çay keyfimiz vardı ondan da kısarız artık diyorum ama zoruma gidiyor. 1 ay önce yeni bir kuzenim dünyaya geldi, hediye alamadık mahcubiyetten öldük, ufak tefek şeylerle geçiştirdik.
    annem zamanında bulaşık yıkayarak iki evlat okuttu şu an bulaşık yıkasa aldığı parayı ulaşıma yatıracak, gittiği yerde yemeğidir vs pek bir şey kalmayacak geriye. belki ev geçindirmeyen kızlar ekonomik krizi pek önemsemiyor ama her gün ne yemek yapacağını kara kara düşünen annelerimize haksızlık etmeyelim.
  • saçma bir tespit
  • düşünsene ekonomiyle ilgili tüm başlıklardaki bütün yazarların tüm entrylerini tek tek okuyup kadın mı erkek mi tespit etmeye çalışıyorsun.

çünkü işsizin tekisin.

bir de zaten hak ettiği kadar eleştirilmiş bir adet kendine saygısı olmayan insanın* saçma sözünü tüm kadınlar tarafından destek görmüş gibi paylaşmıyorlar mı...

kendi çalıp kendi oynayan ufak insanların bu haftaki cinsiyetçi genellemesi.

ulan sizin gibilerle bırak ekonomiyi, hava durumu bile konuşulmaz.

edit: imla
  • memleketteki ekonomik krizi bile kadınlık-erkeklik üzerinden yorumlayan insanlar görüyorum. ne denir ki
    (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • bir bakışta nicklerden cinsiyet analizi yapabilen bir yazarın tespiti. ayrıca hislerinin çok kuvvetli olduğunu "umurlarında değilmiş gibi hissediyorum" cümlesinden anlamak mümkün. ekonomik krizi umursamanın tek ölçütü de ekşi sözlük'te ilgili başlıklara yazmak zaten.

kadın/erkek demeden herkesi etkiliyor bu kriz. ister dışarı çıksın, ister kozmetik/giyim/market/kitap/elektronik alışverişi yapsın, hatta isterse sadece büfeden su alsın, gündemi ekonomik anlamda takip etmese bile her şeyin ne kadar pahalandığını görmemesi, umursamaması mümkün mü "kadınların"? bir zamanlar uygun fiyatlarıyla tanınan markalar bile aldı başını gitti.

kadınlarla en çok özdeşleştirilen "kozmetik" için, ekonomik krizden etkilenen en az etkilenen sektörlerin başında gelir demiş birisi. genelde para birimi dolar ya da euro olan ülkelerin ürünleri ithal ediliyor, dolar olmuş 4,65 tl, euro olmuş 5,5 tl. daha bunun bin çeşit vergisi var. milletin yurt dışında daha ucuz diye tercih ettiği drugstore markaları bile o kadar pahalı ki yanlarına yaklaşmak imkansız hale geldi! nerede kaldı high end.

hayattaki tek gayesi dış görünüşü olsa bile bir kadının sırf kozmetik ürünlerinin fiyatlarını gördüğünde kriz yok sanması ya da umursamaması mümkün değildir (para içinde yüzdüğünden biz fanilerin çilesini anlayamayacak olanlar arasında hem erkekler hem de kadınlar vardır diye belirtmek isterim). aynı durum başka sektörler için de geçerli.

ülke olarak topluca batarken bile genelleme yapmaya, kadınları ezmeye devam edenlere diyecek pek bir sözüm yok zaten.
  • aa olur mu efendim kadın elinin hamuruyla otursun evinde iş görsün(!) deyin üstüne üstlük. başlığın amacı kötü olmayabilir ancak ataerkil zihniyetinize tüküreyim. ekonomiyi takipleri ekşi sözlükten ibaret olanlar gelmiş burada ahkam keser olmuş. öncelikle arkadaşlar etrafınızdaki insan erkek veya kadın cinsiyeti yaşı hiçbir şeyi fark etmez bilinçsiz bir insansa ekonomi iyi kötü umrunda olmaz. doğrusu dünya umrunda olmaz. etrafımdaki kadınların hepsinin gündemi doların artması, ekonomik krizin kapıda olması vs sözüm ona sizin ya çevrenizi değiştirmeniz ya da kendinizinde aynı lacivertten olduğunuzu kabul etmeniz gerekir.
  • bence parasını kendi kazanıp kendi harcayan kadınların çok umurundadır. umurunda olmayanlar kendi kazandığı parayı harcamayan kıymetbilmezlerdir ama bu kişiler sadece kadın değil erkek versiyonu da olabilir.
437 entry daha