şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadınların yüzyıllarca evde oturup da kek börek yediğini sananların bok attığı olgu. kadınlar bu dünya üzerinde var olduğundan beri çalışıyor. insanlar çalışınca yaşayabilirler çünkü. yemek için, içmek için, gitmek için, kalmak için, güvende olmak için... allah aşkına oturan kaç kadın görüyorsunuz etrafınızda sahiden? bir ev hanımı kaç kişinin yükünü çekiyor, aylık kaç liralık ederi olan bir işin altından kalkıyor haberiniz var mı? ekonomik özgürlükmüş filan, geçin bunları ahali. kadının çalışması dolayısı ile mutsuzluk, yok toplum baskısı, iktisat filan... bunlardan bahsedebilecek kadar beyni olanlar rica ediyorum otursun iki satır dünya tarihi okusun, olmadı belgesel izlesin. yetmedi mitoloji, antropoloji, biraz arkeolojik makale filan okusun. insanoğlu dün yaptığı gibi bugün de sadece ayakta kalmaya çalışıyor. kafanızdaki sözde ataerkil ama aslında seksist ve şovenist olmaktan öteye gidemeyen, sığ ve dar görüşlü fikirleriniz için modern örnekler bulmaya yormayın kendinizi. benim annem bir beyaz eşya dükkanı sahibi olarak, anneannem 10 tarla sahibi olarak, onun annesi 40 tarla sahibi olarak bütün ömürlerince çalıştı. ben de, benden sonraki nesillerim de böyle olacak. ve siz diğer gerizekalı sözde sosyolojik saptama yapanlar, kadınlar çalıştı çalışmadı gibi ayrımlarla dünyayı ve insanı keşfetmeye her gün biraz daha uzaklaşacaksınız.
 • haklı çabadır kanımca.

  kadınla erkek arasındaki ilişki de ülkeler arasındaki diplomasiye benzer. şimdi iki ülke ele alalım. iyi bir şirkette çalışıp yüksek maaş alan kocanız rusya olsun, doğalgaz satıyor dünyaya, belli başlı alanlarda söz sahibi. siz de ekmek elden su gölden yaşayan ev hanımı, her şeyi yurtdışından ithal eden türkiye olun.

  kocanızla büyük bir kavga ettiniz ve resti çektiniz eşinize, rusya'ya atar yapıp uçağını düşüren türkiye gibi. noldu peki? yarın evde ekmek parası olmadığı için gece gittiniz yine koynuna girdiniz.. peki ekonomik gücünüz olsa, paranız olsa yaptığınız atarın arkasında durabilir miydiniz, evet. pazarlık gücünüz olurdu. 3 gece vermeseniz sizin istediginize yakın bir sonuç ortaya çıkardı.

  o yüzden kadınların ekonomik özgürlüğü kesinlikle desteklenmelidir.
 • erkek kazandığından görevi olarak gözüken durum kadın kazandığında özgürlük olarak adlandırılmaktadır, bu yüzden de bahsi geçen özgürlüğe sahip kadınlar olması gerekenden fazla güce sahip olduklarını düşünürler ve tavırları bazen küstahça bir hal alabilir, kadın iş ve ekonomi gücü olması gereken seviyeye geldiğinde bu durum da normale dönecektir diye düşünüyorum
 • aranızda ekonomik özgürlüğü olmadığı için çocukları bir yere gelene kadar kocasından boşanamayan, kocasının sözünden çıkamayan, kocasına katlanan, şiddet gören, istediği şeyi yapamayan anneye sahip insanlar vardır.

  işte kadınların ekonomik özgürlük çabalarının sebebi budur. kocaya muhtaç kalmamak, kendi kararlarını kendin verebilmek, kötü bir duruma düşürüldüğünde boşanabilmek.

  ekonomik özgürlüğü olmayan bir kadın için boşanmak nasıl bir lüks biliyor musunuz? hele de çocukları varsa. şiddet görmüyorsa kendini şanslı sayan kadınlardan bahsediyoruz. daha da kötü olabilirdi diyen. zar zor söz hakkı bulan.

  o yüzden eşlerinizin, sevgililerinizin, nişanlılarınızın çalışmalarına izin verin. kendilerini ezik hissetmelerine sebep olmayın. size tahammül etmesinler sizi sevsinler ve saygı duysunlar. aynı şekilde kız çocuklarınıza da bunun ne kadar önemli olduğu bilincini aşılayın. zengin koca bulmanın marifet olmadığını gösterin.

  kadınların kendi varlıklarına saygı duymalarına izin verin.
 • saçmadır. ortalama bir güzelliğe sahip olsam zengin birine kapağı atar çalışmam asla. sabah 8, akşam 8 için, insanların ağız kokusunu çekmek için çok kısa hayat.
 • adam "siktir ol git" dediğinde siktir olup gidecek yol parasını bile adamdan istemesi gerekiyorsa, böyle bir onursuzluğu yaşamamak adına gayet yerinde bir çaba.
  (bkz: bir arkadaşım)
 • yerinde bir çabadır. erkeğin maşası olmak istemeyen, kendi ekonomik özgürlüğünü eline almak isteyen bir kadının çabasıdır. destek verilip, takdir edilmelidir. eşitlik ilkesi her anlamda olmalı kadın ve erkek tarafından. bu da o ilkelerden biri. kendi hür iradesi olan bir kadın her zaman güçlü olacaktır. güçlü olduğu içinde kendini iyi hissedecektir. ne istediğini iyi bilecektir. ufkunu genişletecektir. bunların hepsi bir paket. doğru pakete sahip olmak ise bir avantajdır.
 • erkeklerde neyse kadınlarda da olması gereken çabadır. aslında ülkemizde olan bir çaba genelde; o da hatunlarımızın ekserisinin aaadeta bir piremses olmasından ileri geliyor sanırım. elalemin karıları en ağır işlerde bile gocunmadan çalışırken bizdeki beyaz yakalı kezbanlar, önce kendi hemcinslerine sonra da diğer erkeklere dünyayı dar etmekle meşguller. mavi yakada kadınlar daha çalışkan ve üretken, fiilen iş yaptıkları için herhalde.

  bu arada kocadan nafaka alıp onla bunla düşüp kalkarak parasını cukkalayan ve buna da çalışmak diyen orospu ruhlu karılar kapsam dışı, bu tip asalakların toplumdan shelltox ile temizlenmesi şart.
 • yadsınmaması gereken bir özgürlük için verilecek/verilen savaştır.
 • bazı tatlısu erkeklerini rahatsız eder.
  işin ilginç yanı bunlar kadını erkek parası yiyen, tek amacı para harcamak olan asalak varlıklar olarak tanımlayıp çalışan kadını da beğenmezler.
  bence dertleri kadının çalışması ya da çalışmaması değil, doğrudan "kadın" kavramına tepkililer. eşcinsel olmak suç değil ama bunun acısını kadından çıkarmak çok yanlış.