şükela:  tümü | bugün
  • özellikle ileri yaş kadınlarda **görülen bu davranış, toplumsal cinsiyetçilik algısını yıkmaya yönelik erkek davranışlarında ters tepmeye neden olmaktadır.

hizmet etmekten algıları "hep hizmet etmeliyim", "en iyi ben hizmet etmeliyim" algısına kaymış kadın kişilerde rahatlıkla gözlemlenebilecek bu davranış, kadınların yaşamlarını erkeklerin yaşamlarıyla eş gören kişilerin eşitlik konusundaki görüşlerini törpülemesine, "iyi madem öyle" boşvermişliğine sebebiyet vermektedir.
  • sadece orta yaşlılara mal edilmemesi gereken; her yaştan kadında mevcut eğilim.

çünkü iki yumurta kırmak için bile girseler bok ediyorlar tüm mutfağı. yumurta kabuklarını olduğu gibi tezgahta bırakanı mı ararsın, lavabonun içine atıp unutanı mı?
    tezgaha bulanmış yumurta parçası, öylecene bırakılmış tahta kaşık...
    işi bittikten sonra bulaşık makinesine yerleştirmesini beklemiyoruz; ama lavabonun içine bile bırakılmayan tava diye bir gerçek var.

dinlenmem gerektiği için - ev işi yapmam da yasaktı- mutfak, yemek işlerini eşimin halletmeye çalıştığı bir dönem yaşadık. çareyi ve tabii huzuru eve gelen temizlikçiyi haftada ikiye çıkarmakta buldum. yoksa ciddi ciddi kafayı yedirtecekti bana tezgaha sıra sıra dizilmiş ve “ sabah makineye yerleştiririm ya” dediği bulaşıklar, market alışverişinden sonra poşetleriyle buzdolabına istiflediği meyve sebzeler, günlerce temizlenmeyen ocak falan.

yani kimse kadınlara “ ne kıymetli mutfağın var” demesin.
    mutfak çoğu kadın için kırmızı çizgi ve en geç iki güne bir antibakteriyel bir temizlik malzemesi ile tezgahın temizlenmesine bile “ ne gerek var ki bu kadarına” diye şaşıran adamlardan bunu anlamasını beklemek abesle iştigal.
  • erkeklerin sadece yaptıkları işe odaklı çalışmalarıyla ilgili durum. mutfağın ne büyük bir hızla dağılıp pislendiğini fark edebilmek zaman alıyor; acayip. kadınların çoğunluğu ise "temizlik" durumunu sürekli bir kaygı olarak yaşıyor; ona göre çalışıyor.
  • benim hanım mecbur sokacak.
  • aylık 790 lira yemek kartım var zaten. hanımım olacak kişinin de çalıştığı yerden alacağı yemek ücretini düşünürsek. haftasonları sabahı ve kahvaltı haricinde mutfağı pek kullanmayacağımızı düşünüyorum. o yüzden mutfağa kimin girdiğinin bir önemi olmaz sanırım benim kuracağım aile düzeninde.
  • erkeğin arabası neyse kadının mutfağı o. o yüzden oraya yapılan ufak müdahaleler bile kadının bölgesine yapılmış bir müdahale olarak algılanıyor. onlar da bölgelerini korumak adına bu eğilimde oluyorlar. bu sorunu aşmak için kadının kafasında en azından "nötr" statüsüne geçmeniz lazım. bu da ufak tefek yardımlar şeklinde başlayıp sonra dişe dokunur bir işin ucundan tutmaya ve daha sonra da temel işlerden birini yapmaya kadar gider. mutfakta rütbe kazanınca rahatsız olmasını geçtim akıl danışma noktasına bile geliyorlar. birden fazla kadında denenip onaylanmış yöntemdir.
  • ben seve seve müsade ederim . hatta o yemek yaparken ben bayıla bayıla izlerim.
  • eskiden belli sektörlerde aşçılık yaptığım için , çok güzel yemek yaparım.

aşçılıkta ilk kural arkanı toplatmamaktır. temiz çalışacaksın ki bir sonraki misafire ekipmanın daima hazır olsun.

ben de hep titiz olmayı sevmişimdir.
    mutfakta dağınık bir yer gördüm mü kafayı yerim. buzdolabının içi daima düzgün olacak. tezgah boş olacak. bulaşık asla ertesi güne kalmayacak.

insan o zaman rahat bir uyku çekiyor. yoksa sabah uyandığımda tezgahta bulaşık görürsem sinirim bozulur.

benim gibi erkek , tüm kızlara nasip olsun. beni kaptılar,siz devam edin
  • yoooo hiç de öyle bir eğilimim kalkışımım olmadı, girsin pişirsin kotarsın ben sofrayı kurarım yani eşek değilim... hiç de mutfak dağıtan olmadı, efendi gibi yemekler yapıldı, misler gibi mutfak teslim edildi.

hatta bir erkek arkadaşım öyle yemekler yapar öyle bir sunumla getirirdi ki tabağın mutlaka resmini çekerdim, bir de pilot olduğu için değişik ülkelerin yemeklerinden de tarif alıp onları uygulardı hem lezzet hem görsel şölen olurdu... keşke o zamanlar tarif alsaymışım ama benim oldum olası mutfağa ilgim olmadı o yüzden de mutfağa girecek olanı hiç tutmam...
  • neymiş mutfağı daha da berbat bırakırmış, yemeği yaptıysa arkasını da toplasın bir zahmet. çocuk muamelesi yapmasanız mı eşlerinize? eşşek kadar adamların yumurta kırıp kabuğunu ortada bırakmasını normal karşılayıp “ben mutfağa sokmuyorum şekerim” diye anlatıyorlar bir de.