şükela:  tümü | bugün
928 entry daha
 • kadınların bir ilişkide fark etmeden baktığı en önemli konu kokudur. yapılan bilimsel çalışmalara göre eğer bir kadın tanıştığı erkeğin kokusunu severse fiziksel özelliklerinde de beğeneceği kısımlara odaklanıyor.

  bunun en büyük sebebi de mhc genleri dediğimiz birbirinden bağımsız ve kombinasyonu insandan insana değişen 100 genle ilgilidir.

  size güzel kokan erkeklerin genleri size en uzak genler oluyor ve immünolojik sebeperle bu kişileri çekici buluyorsunuz. bu erkekleri tercih ediyorsunuz çünkü doğacak çocuğun da immün sistemi güçlü oluyor. sağlıklı bireyleri topluma kazandırmış ve ebeveyn olarak siz de daha az yorulmuş oluyorsunuz.

  bu genler uyumsuzken; yanlış eş seçtiyseniz çocuk yapma oranınız otomatik düşüyor. hatta düşük yapıyorsunuz. spekülasyon düzeyinde olsa da vücudun, doğacak çocuğu sağlıksız bulması üstüne reaksiyon göstermesi olarak açıklanıyor. yani vücudunuz sizin yerinize sağlıksız, gelecek nesli genetik yapısıyla bozacak bireyden kurtuluyor.

  yanlış gen seçimleri ise temelde şunlar olabilir:
  1) teninize uygun olmayan kokularla karşı tarafı baştan çıkartmak. bu karşı tarafın koku hislerini yanılttığı için yanlış karar vermeye sebep oluyor.

  2) doğum kontrol hapı kullanmak. doğum kontrol hapı kadınların koku duyusunu zayıflatıyor ve seçimlerini negatif etkiliyorsunuz. çünkü bu dönemde çocuk yapamıyorlar ve kararları yanlış olabiliyor. hatta doğum kontrol hapı kullanan kadın eşiyle çocuk yapmak için hapı bıraktığında erkekten aniden soğuyabiliyor ve "bu benim hoşlandığım adam" olamaz şeklinde karar verebiliyor. garip şekilde regl dönemindeki salgıları azalttığı için erkekler tarafından da daha az seksi bulunuyorlar.

  3) görücü usulü ya da inat uğruna yapılan evlilikler. tanımadığınız biriyle evlilik oldukça kötü bir seçimdir. benzer şekilde eski sevgilinizden intikam almak için yaptığınız evliliklerde de benzer sorunlar gözlemlenebiliyor.

  kısacası alttaki mit doğrudur:
  "-kadın: biliyor musun? ben kokulara çok duyarlıyım."
  "-erkek: hmmm.(!?!)"

  sonuçta, evrimsel biyolojide genleri ayırt etmede en güçlü metoddur. erkekler bu konuya daha az duyarlı olsa da kadınlar "çocuk maliyeti(9 ay hamilelik, doğum ve büyütme)" sebebiyle çok daha duyarlı olacak şekilde evrimleşmişlerdir. ilgili konunun daha detaylı youtube podcasti için tıklayınız.

  referans:
  https://www.psychologytoday.com/…ts-and-sensibility
227 entry daha
hesabın var mı? giriş yap