şükela:  tümü | bugün
 • anayasa mahkemesi tarafından alınmış karardır. karar bağlayıcı olduğu için mahkemelerce kadınların evlilik sonrası kendi soyadlarını kullanmasına izin verilmesi gerekiyor. insan hakları bağlamında gerçekten güzel bir haber bu ülke için. ilgili haber
 • kadınların evlilik sonrası babasının soyadını mı yoksa annesinin kızlık soyadını mı kullanacağı sorunsalını olduğu yerde bırakan mahkeme kararı. neyse ki soyad kullanmaya başlayalı çok olmadı. bence kadınların ufak bir araştırmayla annesinin annesinin annesinin kızlık soyadı bulup kullanmaları gayet yerinde olacaktır.
 • soyadlar kadınları erkeklerin boyunduruğu altına sokmak için değil, aileleri temsil etmek için kullanılır. evet kızlık soyadını kullanması bir haktır. isteyen istediğini kullansın. fakat pek mantıklı bulmuyorum. her konudan kadınlara özgürlük konusu çıkarılmasını doğru bulmuyorum. her konuda insanları birbirine karşıt hale getiriyorsunuz.
 • ne işe yarayacağını merak ettiğim karar? bu duruma sevinen sadece 3-5 sözlük feministi, onlar da zaten koca bulup evlenemeyeceklerine göre kadınlar için büyük bir degisiklik olmayacak gibi.

  bir de bu durumda çocuğun soyadı ne olacak onu da aydınlatırsanız sevinirim.
 • gayet güzel bir gelişmedir. 2 soyisim kullanma saçmalığı da bu şekilde biter umarım. hele iki isimli kadınlarda ispanyol gibi duruyor yemin ederim oku oku bitmiyor kadının ismi.
 • kadına bahşedilmiş bir lütufdur. ne sandınız.

  kadının soyadını "kullanabilmesi". kadının soyadı niye değişiyor ki zaten. ben 25 yaşıma kadar gelmişim bi isimle, o benim kimliğimin bir parçası, adımın bir parçası. ama illa bir erkeğin himayesinde olmamız gerekiyor işte. babanın himayesinden çıkıp kocanın himayesine gireceksin.

  bazı ülkelerde kadınların soyadı evlilikle değişmiyor, çocuklar da anne ve babalarının soyadını alıyor. öyle bir ülkede doğacak kadar şanslı olamadık. anca işte hayatın her alanında kadınlara saldırılan bir ülkeye düştük. şans.

  edit: bu arada ben buradaki tüm saydırmalarımı kararın bir "mahkeme kararı" ile bağlantılı olmasından dolayı yaptım. yani anladığım kadarıyla olay şu, kadınlar kendi soyadlarını kullanmak isterse mahkeme kararı gerekiyor. değil mi? yani uğraşmak gerek. direkt olarak nüfus müdürlüğünde ben kendi soyadımı kullanıcam, kocamınkini hiç almicam diyebiliyor muyuz? benim haberden anladığım diyemediğimiz yönünde. yanlışsam bişeler yazınız bekliyorum. aymnin kararı diğer mahkeme kararlarına örnek teşkil edecek, medeni kanun değişmiş değil?
 • yeni yila girsen tarihi bir ay yanlis yaziyorsun. ben neden bir sabah bambaska bir soyadiyla uyanayim? ne ise yarayacak ki diyenler icin; ben soyadimi seviyorum, dogdugumdan beri bu sekilde taninmisim ve degistirmeyi dusunmuyorum. baska bir sebep olmasina gerek yok. "oyle istiyorum" bitti. evlilige karsi da degilim. cocugum olursa da babasinin soyadini alir hic sikinti yok bana gore. hemen algoritma onereyim size bu konuda.
  beni ilgilendiriyor mu, hayir.
  bana zarari var mi, hayir.
  baska hic kimseye zarari var mi, ona da hayir.
  o halde bana ne?
 • kadına karşı şiddeti azaltacak bir olaysa desteklerim. lakin erkek ile kadın arasında "eşitlik" adı altında tartışılmaz temel görev ve sorumluluklardan kaçışı destekler nitelikte bir olay ise allahın laneti yakındır demedi demeyin. kadın ile erkek arasındaki keskin farklılıkların gün be gün azaldığı toplumlar ahlaki açıdan yok olmaya mahkum toplumlardır. babasız, anasız zina ürünü çocuk büyüterek bir millet olamazsınız!

  erkeğin ailenin direği, kadının ailenin yüreği olduğu, bireylerin "sınırsız özgürlükleri yaşama hakkı" adı altında aile kurumunu çiğnemediği, hele hele erkeklerin kadınlaşmadığı ve kadınların erkekleşmediği bir toplumda yaşamak ümidiyle. allah hepimize selamet versin. iğrenç bir topluma evriliyoruz!
 • erkil bakış açısını üzerinden atamamış türkiye için güzel bir gelişmedir, yaşasın baba soyadı!
 • kadın erkeğin kütüğüne geçtiği zaman devlet için tanınma açısından bir problem olmayacaktır. tc kimlik no çıktığı için artık kadın ister kendi soyadını kullansın isterse kendine sıfırdan bir soyadı seçsin pek bir önemi yok.