şükela:  tümü | bugün
 • hepsi değil ama büyük çoğunluğu öyledir. aslında durum erkekler içinde aynı; insan doğası gereği güçlü olana meyleder.
 • güç her canlıya çekici gelen birşey. başlıkta kadınların, erkeklerin gücüne olan ilgisi baz alınmışsa da bir kadın olarak güçlü kadınlara çok daha hayranım. bir halide edip adıvar ya da bir benazir butto ya da lou salome nerede görülürse görülsün gözlerim bi kıvılcımlanır. bence güç en çok kadına yakışır.
 • acizlik göstergesidir ve olmaması gerekendir. gücü sevmek başka, tapmak başkadır.

  tapmak ne demektir ya, erkek dediğin tanrı mı?

  taptığını söyleyende de, tapılmaktan zevk alanda da psikolojik birtakım sorunlar vardır bence. kimse tanrı değil nitekim, günün sonunda herkes aynı kaba pisliyor.

  zamanında ''ben güce taparım'' diyen bi' tanesini hatırlıyorum, bunu da geçtim kendisi hem güce taptığını söylüyor olup hem de ''özgürlükçü'' geçinen bi' tipti, yolun sonu herkes gibi geleneğin mahkûmu olup düğün salonunda yapılan bi' düğünle evlenmek oldu *

  geçiniz.
 • kadını bir middle income ülke olarak düşünelim.

  middle income country ler arasında bir tercih yapmaktan kaçınır. çünkü kendi başına o gelir seviyesindedir. bu seviyede ancak free trade area kurabilir.

  upper middle income country ler ile seviyeli bir ortaklık ilişkisi yürütür. ticaretini artırır.

  high income country lere tav olur. pazarlarına girmek için binbir dereden su getirmeye razı olur. stratejik ortaklık adı altında sömürülmek de dahil. rüyalarında hep supranational integration görür.
 • en azından kadına varlık demiş. bence bu yönüyle bile manidar.
 • camiiler kadınlarla doluyor olsa, bu ifade düşünülebilirdi. oysa değil.

  askeri ve hiyerarşik yapılanmalar kadınlara göre değil.

  böylelikle kadınların eğilimleri, güce tapmaktan ziyade, gücü yönetmek üzerine oluyor.

  namaz ve camii konusunda kızan arkadaşlar; kadınların dini eğilimlerinin "namazımı kılayım" şeklinde değil de, "namazını kılsın" şeklinde olduğunu görürler.

  ama kadınlar kendileri yerine, sevdikleri adamların cennete gitmesini istiyor da olabilirler :)
 • evet, hakkaten işyerinde gördüğüm erkekler üstlerine hiç yalakalık yapmıyor, onurlu varlık olmak böyle bir şey olsa gerek. mesela azar işiten bir erkek çalışan vardı şirkette, patronu pencereden sallandırmıştı. o güne kadar patrona tapan bizler "ah ne güçlü erkek" deyip artık o erkeğe tapmıştık.
 • okuyunuz: (bkz: #45123386)

  (bkz: hypergamy)
  (bkz: hipergami)

  bunu okuyuşum, şu hayatta aydınlandığım nadide anlardan biridir.
 • evrimsel bazı nedenleri olabilecek bir durumun, tüm kadınlara genellenmiş bir de aşağılama çabası eklenmiş haliyle dile getirilmesi. oysa erkekler böyle çıkar işleri peşinde olur mu hiç onlar masum birer melek gibi tamamen iyi duygular üzerine insanlarla ilişki kurarlar(!).

  her şey çıkar üzerine kurulu doğada. bu çıkar kötü görünmemeli tabi ki. nesli devam ettirmek ve hayatta kalmak için her şey. örnek; aşk. bu güdülerin süslenmiş hali. bu kadar basit bir temelde tüm güdülerimiz ve hayatımız.
  kimbilir belki de güce "tapması" bir dişiyi bunları sağlayacak ortama götüyordur.