şükela:  tümü | bugün
 • fırsat verilmemesidir.
  her konuda ezici üstünlük sağlama çabasına giren erkek kişisi, bu konuya da taa küçük yaşlardan burnunu sokar. araba kullanmak erkek işidir. baba, oğluna gururla verir aracı; ehliyeti olmamasına rağmen. kız çocuk böyle bir şey rica etse, ehliyetsiz araç kullanılması mümkün değildir. hele bir yaşı gelsin, kursa gönderilecektir.

  erkek çocuğu yavaş yavaş ustalaşırken, hanım kızımızın eli direksiyona bile değmemiştir. belki 18'inde, belki 25'inde, belki de 30'unda kursa gitme şansı bulur. o zamana kadar trafiğe, arabalara ve sürücülüğe dair içinde büyüttüğü bitmiş heves gün yüzüne çıkar. bu acemiliğin üzerine bir de sağdan soldan gelen korna sesleri, el hareketleri, beceriksizliğini belirten cümleler, trafiği tıkadığına dair suçlamalar üzerine üzerine gelir.

  tüm bunlara rağmen usta olanları da vardır. hangi şartlarda ustalaştılarsa, aynı şartların diğer kadınlar için de uygun olmasını temenni ederiz.
 • yan koltukta olup resim çekmekten mahrum kalmak istememeleridir.
  yada bana öyle denk geliyor.
 • bir kaçının bu genelleme yüzünden hipnotize olmuş olmasıdır.
 • hayatı boyunca birileri tarafından (anne, baba, erkek kardeş, sevgili, vs) kontrol edilen dişi varlğın altına, "al bak bu araba." diye arabayı verip, "bunu sen kontrol ediyorsun ve gidiyor" dersen, hayatı boyunca etrafındaki herkes tarafından kontrol edilen kadın, hayatında ilk defa kontrol edebileceği bir şeye sahip olunca şaşırır, devreleri yakar.
 • birden fazla aynanın olması en büyük nedendir
 • testosteron seviyesi ile açıklanabilecek konudur. otomobili iyi kullanan hanımlarımıza ''erkek gibi süper araba kullanıyor'' denir ya hani, bu aslında erkekliğe bir övgü değil, yapılan işe bağlı olarak o işin üzerindeki hormonal etkiye bir vurgudur aslında.

  ingiltere'de çocuklar üzerinde bir deney yapılmış. neden erkek çocuklar silah, araba vb. şeylerle oynarken, kız çocuklar bebeklerle, ev aletleri ile oynar sorusu üzerine...

  kız çocukların bir bölümüne yavaş yavaş artan dozlarda testosteron takviyesi yapılmış. testosteron seviyesi artan kız çocukların bebklerden sıkılmaya başlayıp, oyuncak arabalara, silahlara yöneldiği gözlenmiş.

  durum budur. (kesinlikle erkekliğe övgü, kadınlığı yerme söz konusu değildir. elbette ki hanımlarımızın da erkeklerden daha iyi yapabildiği şeyler vardır.)
 • çoğul değil, tek bir neden var; kafa yapılarının multitasking'e uyumlu olmaması.
 • kafamdaki teori erkeklerin hatasını anlayınca hemen dönme, kadınların ise hatalarında ısrar etme refleksleridir; örnek üzerinden şöyle anlatayım: yakın zamanlarda benzinlikte fren yerine gaza basarak markete giren kadın videosu dolanıyordu internette. o videodaki erkek olsaydı ve hatayla gaza bassaydı muhtemelen 3 bilemedin 4 metre sonra hatasını kabul eder frene başardı. ama kadın yaklaşık 30 metre gitmesine rağmen gaza basamakta ısrar etti
 • zamanında bir arkadaşın bu konuyla ilgili bir teorisi vardı ve gayet mantıklıydı. şöyle ki; arabayı erkekler icat ettiği ve her türlü geliştirmeyi onlar yaptığı için kendi mantıklarına göre yaptılar ve bu yüzden bu sistemler kadınlara uymuyor.