şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bunun altında yatan sebep sanırım kadınların efendi adam yerine piç adam tercihine benziyor. bunu biraz da mazoşistçe buluyorum. neden mi? çünkü köpek doğası gereği sadık, uysal, sahibine bağlı, onu koruyan, kollayan, her dediğini yapan bir ezik iken (efendi erkek) kedi; piç, tırmalayan, nankör, şerefsiz, sahibini dinlemeyen, kendine göre yaşayan bir hayvan (piç erkek) olduğu içindir. nasıl ki kadın doğası gereği hegemonyası altına alamadığı erkeği arzuluyor ise kediyi de o yüzden sever. köpekler itlaf edilse sesini çıkarmaz çünkü köpek tam bir loserdır, ilgisini çekmez. ama kedi öyle mi? ah kadınlar.
  • böyle bir genelleme doğru olmadığı için geçerli bir nedeni yoktur.
  • gelir simdi hayir kediler bi kere cok sadiktir yalancilari.

(bkz: salla melis dinliyorum)
  • cat woman diye kadın olduğu içindir. dog woman diye sinema karakteri olsa köpekleri de severlerdi.
  • kendisine benzettiğindendir
  • tanıdığı iki kadınla tespit sıçan izole insan sorgulaması.
  • kedi, köpek metaforuyla karakter tahlili yapmaya çalışan bir başlık.
    sözlükteki mizojinist başlıklarla uğraşmayı çoktan bıraktım. aman bana ne, isteyen istediğini düşünsün de kedilere şerefsiz demek de ayrı bir kafaymış yalnız.

buyrun bu da amme hizmeti:
    (bkz: kadınların kedi erkeklerin köpek beslemesi)
    (bkz: hatunların efendi köpek yerine piç kedi tercihi)
  • gerçeği yansıtmayan genelleme.
    fakat cinsiyet ayrımı olmaksızın, evcil hayvan olarak, kedilerin köpeklere göre daha popüler olduğunu görüyorum ben. sosyal medyada olsun, çeşitli ürün tasarımlarında olsun, kedilere daha çok yer veriliyor. en basitinden kedili pijama takımı rahat rahat bulunabilirken, köpekli pijama takımı bulmak cidden zor. en fazla snoopy'li falan bulunuyor. (derdime bakar mısınız) ama sahiden bazen sinir oluyorum. herşey kedili köpekli hiçbir şey bulamıyorum.
    kedilerin daha popüler olmasının tek sebebi de insanların çoğunun tembel olmasından kaynaklanıyor sanırım. köpek bakmak enerji ister, her gün 3 kez yağmur çamur demeden tasmayı kapıp dışarı yürüyüşe çıkmayı gerektirir, emek ve ilgi ister. kedi öyle mi, koy yemini suyunu, bir köşeye de kumunu, uyuz uyuz dolap tepelerinde, sağda solda soğuk soğuk sinsi sinsi takılsın, gözünün içine baka baka, hain hain raflarda duran ıvır zıvırı devirsin kırsın, etrafı pis pis süzsün falan... bir hafta eve uğrama kedinin umrunda bile olmaz. köpek arkadaştır, samimidir, içtendir, neşeli hayvandır ve de sürü hayvanı olduğundan ailesine, yakınlığa ihtiyaç duyar o yüzden de daha zahmetli tabii, çocuk gibi.
    ben kedici kadınlardan değilim mesela köpekleri seviyorum. kedilere de aslında biraz uyuz oluyorum. o bakışları, kıvrıla kıvrıla tuhaf hareketleri bana çok itici çirkin geliyor.
    zahmetsizliğinin haricinde, kedi seven insanların kedilerde, kendilerinde mevcut olan özellikleri gördüklerini düşünüyorum. çünkü insan kendi gibisini sever.
  • o zaman bütün kadınlar beni sevmeli çünkü ben bir kediyim! miyav!
  • hiç sosyo-psikololojik tespit kasmayın. bazılarımız için sebep daha sıradandır:

(bkz: koku)

bana sorsan köpek tercih ederim. ama kediyi evde beslemek pek çok anlamda daha pratik. sorumluluğu daha az, kendine çoğu anlamda yeten bir canlı. efendi-sahip ilişkisinden çok şımarık ve yüzsüz bir ev arkadaşı gibi... yani üniversite yıllarında ev arkadaşı beslediyseniz, kedi de besleyebilirsiniz *

bir de kedi kokmuyor arkadaş. tüyünden başka derdi yok. illa bana, çocuğuma arkadaş bi canlı olsun evde dersen kedi daha mantıklı geliyor. sonra işte alışınca türünden, cinsiyetinden, şeklinden şemalinden bağımsız olarak hepsi seviliyor zaten.

köpeğe gelince ... e zaten tüm sokak köpekleri benim. çantamda mama vs. ile geziyorum ki sırf sevme vizesi alayım*

son not kadın-erkek ilişkilerine gönderme yapanlara: kadınlar zayıf ve ilgiye muhtaç olan her canlıyı sevme eğilimindedir. sadece bu eğilim, aptal kadınlarda hayatını adayıp hayal kırıklığı yaşamaya neden olurken, akıllı kadınlarda uzun süre sömürülmeye müsait değildir.

imza: müthiş aptal bir kadın*