• o yıllarda feminist avukatların bizzat kaldırılması için çaba gösterdiğine tanık olduğum yasadır. bu arada bekar kadınların babalarından izin alması filan gerekmiyordu, sadece evli kadınların eşlerinden izin alması gerekiyordu.

ama kaldırılması feministler sayesinde olmadı, onların çabası daha uzun yıllar da görmezden gelinirdi aslında. fakat bu yasa aynı zamanda evlendikten sonra bir yıl içinde "kocam izin vermiyor" diyerek işten çıkan kadınlara kıdem tazminatının da eksiksiz olarak ödenmesini öngörüyordu. genç kızlarımız da evlendikten hemen sonra bu gerekçe ile işten ayrılarak tazminatlarıyla ev ve eşya borçlarını ödüyorlardı. işverenler bu durumdan o kadar rahatsızdılar ki, sonunda yasa değiştirildi ve kadınlar çalışmak için izin almak zorunluluğundan kurtuldu.

ayrıca (bkz: kadınların çalışmak için eşlerinden izin almaları)

(bkz: aramaya inanmak)
  • kadının ikinci dünya savaşına kadar köle olduğunu göze alırsak gayet normal bir kanundur. tüm güçlü devletlerde ve hatta soylu demokrasilerde bile kadınlar ve köleler hariç bir azamet vardır. kadın en iyimser tahminle ikinci cins bile değildir.
    modern zamanlar ise bunu sadece örtmüş, köleliğin kaldırılması gibi bir eşitlik gösterisi getirmiştir. kölelik kaldırılmıştır, ama dünyanın çoğu yerinde işçiler daha kötü durumdadır. en azından kölelerin barınma ve sıhhat ihtiyaçları karşılanıyordu, işçiler buna sahip değildir.
    modern düzende kadın bir et sunumu olarak cinsellik fetişlerine alet edilmekte, bir kişilik olarak değil bir nesne olarak serbest pazar ekonomisince tüketilmektedir. dolayısıyla mevzu sadece daha iyi gizleyebilmektir.
  • hiç medeni değildir.
  • zina da sadece kadına yasaktı ona bakarsan. önce erkek bu işe --özellikle tahsis edilmiş bir yerde-- --sürekli --bir kadınla beraber oluyorsa sorundu yoksa bir sorun olmazdı !! kadının tek zinası yeterliydi suçlu olması için.böyle iğrenç bir ayrım vardı doksanlara kadar.

sonra bunu ayrımcı bulup ikinci maddeyi kaldırdılar.
    bu sefer erkek hiçbir şekilde suçlu sayılmazken sadece kadının zinasının suç sayıldığı daha kötü ve anlamsız bir durum oluştu.

yıllar sonra nihayet zina suç olmaktan çıkarıldı ve bu rezillik bitti.
    toplumdaki cinsiyet ayrımcılığının nedenini çok uzakta aramamak gerekiyor.
    çok değil bu toplum daha yirmi yıl önce bu kanunlarla yaşıyordu. kimse ses etmedi.
    çünkü kağıt üzerinde değişti diye kimse sosyal hayatını değiştirmemişti dolayısıyla daha iyisi için çabalamadı.
    biz de sanıyoruz ki cumhuriyetin ilanıyla her şey çok güzel oldu. bi şey yapmasak da olur. toplumun ilerlemesi için sürekli çabalamak gerekiyor. sosyal inovasyon gerekiyor.
    ama bizim toplumda bir şeylerin değişmesi için ille lider gerekli. ben uğraşayım yok bu yüzden medeniyet yüzer yıl arayla kağnı gibi ilerliyor.

bu kanun değişikliklerin okullarda çocuklara öğretilmesi gerekli ki. özellikle kız çocukları nerden nereye gelindiğinin farkında olsun. toplumsal bilinç oluşsun
  • türkiye medeniyet konusunda gıdım gıdım da olsa ilerliyor. bu yasa da bunun göstergelerinden biri.

bakmayın siz 30'larda istanbul fotoğraflarına filan. caddenin, çok ufak bir azınlığın fotoğrafı o. bu ülke her zaman çoğunlukla şu an olduğu gibiydi, bu gıdım gıdım düzeliyor. o 30'lardaki cadde nüfusun daha büyük bir yüzdesine yayılıyor.
  • kadın tarihin hiçbir zamanında köle olmamıştır. size empoze edileni papağan gibi tekrar eden kafası karışmış çocuklarsınız hepiniz. kadın her zaman istediğini yapar. ister evde oturur, isterse çalışır. evde oturursa çalışamıyorum diye isyan eder, çalışıyorsa ayrımcılık der, maaşlar der, doğum yardımı izni vs der, çalışmıyorum der ve istediğini gene alır.
    kadınların güçsüz olduğu masallarını bırakın artık yavru kuşlar sizi.
  • bu durumun bir önce ki levelı babadan izin almadan çalışamayan kadındır.
  • olması gerekendir diye düşünüyorum. evin reisi ve erkek olarak yönetim ve karar mekanizması kocadır. bir kadın eğer çalışmak istiyorsa önce icazet almalıdır diye düşünüyorum sağlıklı bir evlilik için. ancak günümüzde bu yok sanırım bu nedenle boşanmalar artıyor.
hesabın var mı? giriş yap