şükela:  tümü | bugün
 • toplumun ve kadınların kendi arasında belirlediği normlara uyma sevdasının doğal sonucudur.

  (bkz: onaylanma ihtiyacı)

  bu konu lawrence kohlberg'in ahlak gelişimi kuramı ile bağlantılı olarak ele alınabilir.

  (bkz: iyi çocuk eğilimi)

  yani bütün kadınların aklı birdir. bir kadın için diğer kadınların onayladığı bir şeyi sorgusuz kabullenmek, onaylamak toplumsal, hayati bir meseledir. ancak böylece kendini anlamlandırabilir, tanımlayabilir. aksi halde buhranlara girer.

  (bkz: kadınlardaki sürü psikolojisi)

  kadınlardaki bu sürü psikoloji, birbirini taklit etme ve bu yolla kendini tanımlama, anlamlandırma arzusu zamanla olumsuz sonuçlara da yol açabilir :)

  şöyle ki,
  (bkz: sevgilisi olan erkeğin kızlara daha çekici gelmesi)

  ve
  (bkz: bütün iyi erkeklerin kapılmış olması)
  (bkz: düzgün erkeklerin hepsinin kapılmış olması)

  işte kadın aklı böyle bir şey.

  (bkz: kadınların birbirini taklit eden canlılar olması)

  başlık başıma kalmış. dayağa dördüncü diye biri açmıştı bunu.
 • jeanne hebuterne başta olmak üzere daha nice kadının yaşam hikayesiyle, tercihleri ve aşklarıyla çökerttiği önerme..
 • en kolay sağlaması, bar vs. gibi mekanlara güzel kızlarla girerek yapılır. bak bakalım sabah yolda karşılaşınca yüzüne bakmayan kız nasıl tav oluyor. hatta facebook üzerinde paylaşılan tek fotoğraf seni sallamayan kızların "buluşalım" diye mesaj atmasına nasıl sebep oluyor.

  yaz sonuna doğru, sözlük sayesinde bir kızla tanıştım. hatun, bu genellemenin dışında kalıyordu. ancak, toplasam toplasam bu genellemeyi çürütecek, hatta bitirecek dört veya beş kız/kadın sayabilirim.

  bunun sebebi daha iyi döllere, daha iyi hayata ulaşma amacı mıdır? yoksa bir tür savunma sistemi midir?
  eğer, durum buysa ve istedikleri sadece daha iyisi ise neden kötü olanlara kapılıyorlar?

  çok soru var kamil! çok soru. işi gücü bırakıp nelerle uğraşıyorum...

  aklıma geldi; toplum tarafından kabul edilen sınırlarda yaşayıp, fırsatını bulunca coşanlar var. belki de baskılar sebebiyle bu kadar bağlı görünüyorlardır. belki, her kadın rahat/özgür hissettiğinde farklı yönelim sergileyecektir.
 • kadınların %95i için geçerli olan önerme.
 • feminist hareket 70’lerde sesini inanılmaz yüksek çıkarmaya başlamıştı aslında ama 50 yıldır bir türleri ekşi sözlük yazarlarına ulaşamayarak büyük bir hata yapmışlar.

  konformizm , karşı devrimci bir tutumdur, status quoculuktur. bqzı yazalarında bekirttiği gibi yasaları ve toplumsal düzenin yarattığı normları sorgulamamak ve kabul etmektir. pasif bir teslim oluş gibi düşünmemek gerekir. aksine sistemin olumlu çıktılarına olan inanç ve umut nedeniyle, bir tür rıza sözleşmesinin imzalanmasıyla ortaya çıkan ve sisteme karşı çıkmama hususunda sıralanan vaatler veya taahütler bütünüdür.

  bu nedenle sosyolojik bir saptama yapmak ve bir kimlik ile konformizmi kesiştirmek gerekirse bu ya sınıfsal perspektiften veya güç ilişkilerinin analiziyle yapılmalı.

  bu nedenle ataerkil sistem içinde yaşayan kadınların konformist olduğunu söylemek, türkiye coğrafyasında yaşayan kürtlerin türk milliyetçisi olduğunu söylemek gibi, işçilerin tamamının lümpen olduğuna inanmak gibi bir şeydir.

  lümpen işçiler vardır, türk milliyetçisi kürtler vardır, konformist kadınlar da vardır. fakat bu kesimler kaide değil istisnadır.

  burjuva konformisttir, orta sınıf konformist eğilimler göstermeye yatkındır, lümpenler konformist olabilir vs.

  nihayetinde karakter meselesidir bu biraz da. akan suda savrulmak, esen rüzgarda uçuşmak gibidir ve erkeklerin konformist olmaları çok çok daha büyük ihtimaldir.