*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doymak bilmeyen "güzel olma egosu"nun basit bir sonucudur. üzerinde konuşmaya bile değmez.
 • bana güzel görünmek için yaptıklarını düşünüyorum. aksine dair hiçbir kanıt görmedim, duymadım.
 • elbette kendileri için veya bir erkek için makyaj yapan kadın yoktur. çünkü kadınlar evrensel sistemin gereği olduğu için makyaj yapmaktadırlar. ancak yeterince uzağı görebilecek bir zekaya sahip olmadıklarından ilk fikir durağında kısılıp guguk kuşu gibi "ben kendim için süsleniyorum" cümlesini tekrarlamaya devam etmekteler yıllardır. tabii ki böyle soyut bir şekilde bırakacak değilim fikrimi. oturup sayfalarca yazdım ne anlatmaya çalıştığımı. neye küfür ettiğini bilmek isteyenlerin verdiğim linklere tıklamaları yeterli.

  onun dışında bilinçsizce bas çok kötü butonuna kafan rahatlasın.

  #13857595
  #13948277
  #14006361
 • kocası, sevgilisi beğensin diye makyaj yaparlar, mutlu olurlar. yoldan geçen adam baksın diye yaparlar iyi hissederler. arkadaşlarının ne güzel olmuşsun demesi hoşlarına gider gene makyaj yaparlar. sevmedikleri kadını hasetinden çatlatmak için yaparlar ona da sevinirler. evde ne güzel oldum ben be demek için de yapabilirler. neticede varılan nokta hep kendileri için yaptıklarıdır. benim anlamadığım şey bunu bahane olarak göstermeleri, başka birşey değil de sırf kıçının keyfine kendilerini olduklarından farklı göstermeyi matah birşey sanmaları. `ben aslında kendim için makyaj yapıyorum.` aferim.
 • kesinlikle özgüven kazanmaktır.
  doğru ve abartısız bir makyajla hoş görünen bir kadının insan içine karışırken başı dik ve tavan yapmış bir özgüvenle yürümesi onun için çok önemlidir. çünkü kadın yaradılışı itibariyle güzelliği ve estetiği simgeler. güzel göründüğünü bilmek kadına güven verir.
 • resim yapmaya olan tutkuları.
 • tabi ki çiftleşmek, çift bulmak içindir. bütün hayvanlarda olduğu gibi erkek ilgisini çekebilmek, hala doğurgan olduğunu kanıtlayabilmek için süslü görünürler, canlı renkler kullanırlar. biyoloji bilimi bu kadar şeyi çözebilmişken bu kadınların niye hala kendilerini kendileri için makyaj yaptıklarına inandırmaya çalıştıklarını çözmeyi de psikoloji ana bilim dalına bırakıyorum.
 • - ciltteki renk bozuklukları
  - çil
  - gözaltı morlukları
  - kireç gibi bi surat
  - küçük gözler
  - ince dudak
  .
  .
  gibi kusurları örtmek.
 • şirket ki kurumsaldır kendisi, bizi bir imaj ve iletişim kursuna göndermişti işe ilk başladığımızda.

  mesela otoriter, iddialı görünmek ve farkedilmek istiyorsak kahverengi kıyafetlerden uzak duracakmışız; imaj kırıcılar arasında zincirle boyuna asılmış gözlük, ucuz görünümlü plastik düğmeler ve süslemeler, aşırı dekolte, bilekte halhal, açık ayakkabılar, terlikler vs. yer alıyormuş. ve daha bir sürü şey. niyse işte, makyaja da değinildi ve aşırı makyaj, frapan bir görüntü de iyi değilmiş, tamamen makyajsız ve solgun yüz de iyi değilmiş. hafif makyaj ve derli toplu saçlarla işe gelen kadınların iş hayatında daha başarılı oldukları kanıtlanmış, kim kanıtladıysa.

  ve ben bu eğitimden beri hep derli toplu gezerim, hafif makyaj yaparım ama daha ne terfi aldım ne de maaşım arttı.
  bakim yarın sado mazo pankçı gibi gideyim işe, belki bişeyler değişir.
 • bir kadının cildi ne kadar sivilcesiz, yağsız, pürüzsüz olursa olsun, ton farklılıkları, kuru noktalar, göz altı morlukları bulunur.bir erkeğin yüzünde böyle kusurlar bulunması, hatta ciddi cilt bozuklukları delikler, akne izleri bile normal kabul edilirken kadınların cildindeki ufak kusurlar ve hiç bir kusur olmasa bile durup dururken sağlanması mümkün olmayan yanak-dudak rengi eksikliği dikkat çeker.bunun için kadınlar dışarı çıkarken yüzlerinin rengini dengelemek, sağlıklı bir görüntü elde etmek için en azından pudra, allık ve dudak renklendiricisi sürerler.bu toplumda norm haline gelmiştir, kadınların böyle olması beklenir.
  ben makyaj sevmem yeaaa makyaj savaş boyası gibi yeaa diyen erkeklerin çoğu 'makyajsız ve doğal' halini gördüklerini sandıkları kadınların hafif bir makyaj yapmış göz makyajı simli bronzlaştırıcı allık gibi garipliklere girmemiş sade makyajlı kadınlar olduğunu bilmezler.şu makyajsız güzel dedikleri kadınlardan birkaçının akşam yüzünü temizleyip yıkadıktan sonraki kızarıklı, benekli, renk farklı soluk yüzü gösterilerek rehabilite edilmeleri bu konudaki görüşlerinin düzelmesinde yardımcı olacaktır.