şükela:  tümü | bugün
 • nisa suresi 11. ayet ortada.
  -allah çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişinin hissesi kadar tavsiye eder.

  müslüman kadınlara soruyorum nedir bu?
  ne düşünüyorsunuz?
  allah'ın koyduğu kanunlara uyacak mısınız, uymayacak mısınız?
  başörtüsü için yeri göğü inletiyordunuz, allah emretmiş ayet ortada işinize gelmiyor mu? geliyorsa alın yarım hissenizi oturun.
  ayetin bu günün şartlarına göre yeniden yorumlanması gerektiğini mi düşünüyorsunuz?
  o zaman başka ayetlerin yoruma açılmasına neden karşı çıkıyorsunuz?
  işinize gelince bir bıçak gibi kesen ayetler işinize geldiğinde yoruma açık hale mi geliyor?
 • laik yasalarına göre mirası bi güzel bölüşen fakat müslüman geçinen bacılarımızın tabi ki işine gelmeyen konulardır. çünkü din, sadece işine geleni yapmaktır.
 • islam hukuku miras hakkını kadına az verirken, erkeğe kadına ömür boyu bakma ve nafaka hakkını da yüklemiştir, kadın çalışmak zorunda değildir, çalışsa da çalışmasa da bakılacaktır erkek tarafından, yani erkekler, siz kadına bakmakla yükümlüsünüz madem alın size mirastan iki pay demiş, adalet bu şekilde sağlanmış. medeni kanun ise hem kadına hem erkeğe mirastan eşit pay verilsin, hem de erkek kadına ölene kadar nafaka ödeyip baksın, bu daha adil demiş. şayet benim fikrimi soran varsa, tabii ki medeni kanun der geçerim.
 • parçalar bütün içinde değerlendirilir, yorumlanır. bir gün bir islam devleti kurulursa elbette bu hüküm de onun bir parçası olabilir. at kulağı at vücudunda manalı olur, kelebeğe at kulağı takmaya çalışmayalım, hoş durmaz. (bkz: karmaşık sistemler)
 • işin garip tarafı medeni kanunun hükümleri bu ülkede harfiyen uygulanır çünkü kadını korur. şeriatta ise kadının aleyhine olanlar elenir ve onlar da din diye eklenir.

  dinde işine geleni al, işine gelmeyeni alma durumu var yani. başörtüsü kat'i emir ama allahın bu emri olsa da olur olmasa da????
 • kadının erkeğin bilmem ne kemiğinden yaratıldığını iddia eden bir dinde normal olandır. bu bakış açısıyla kadına %5-10 miras hakkı bile fazla.
 • bir de ayrılık durumunda nafakayı tartışalım he gençler?

  *
 • başlığı açan ve destekleyen kişilere soruyorum. kuranin hangi dediğini yapiyosunuz hanginiz beş vakit namaz kılıyor zekat veriyor oruç tutuyorsun uz? hanginiz harama bakmaktan cekiniyor? en son ne zaman bu haram diye imkânınız olan biseyden vazgectiniz ? önce böyle birisi olun sonra sorgulayin.

  simdi dağılın
 • o zamanlarda geçimi erkekler sağlıyordu. bu nedenle erkeklere daha fazla pay verildi.

  demek ki kitabı yazarken 1300-1400 yıl sonra olacakları tam tahmin edememişler.

  milyar yıllık süreci yönettikten sonra sadece 500-600 yıllık bir hesap hatası çok ta büyütülmemeli.

  -tabi yersen.