şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yalnız memeyi unutmuşsunuz.

  2 kere düşünün. 2 kere asddffgg
 • hemen her kurali ve kurumu patriarkaya gore dizayn edilmis ve erkegi "herseye muktedir" kilan bir toplumda yine kadini suclamakta olan fantastik cikarim.

  bugun #kadinasiddetehayir hashtag'iyla bir erkegin attigi twit soyle diyordu: "gucun kadina yetiyorsa senin de onlardan farkin yoktur" simdi bu adam aklinca kadina yonelik siddeti protesto ediyor ancak dimagina yerlestirilmis ve dogrudan "oteki / alt seviye" ilan edilen kadin imgesini belli ki aklindan cikaramamis. tipki turk milletinin dibine kadar irkci olup, bizde irkcilik yoktur demesi gibi.
 • bazı kadınlar için geçerlidir. şurda en güzel örneği görülür (3:30'cu saniyede)
  http://www.cnnturk.com/…a-efkan-bolactan-sert-tepki
 • artık kadınlar da para kazanıyor.
  zor işleri kadınlar da yapıyor.
  dayağı zaten en çok kadınlar yiyor.
  duygularıyla değil mantığıyla davranıyor.
  otobüste ayakta gidiyor.
  temizlikçilik ve hayat kadınlığı gibi ağır işler de yapıyor. (yapmasın mı? sizin örneklerdekiler de yapmasın o zaman?)

  bir tek askere gitmiyorlar.

  pozitif ayrımcılık eşitsizliği gidermek için ihtiyaç duyulan bir şey, "çok çalıştım ve pozitif ayrımcılık hakettim" diye bir şey yok yani.
 • pozitif ayrımcılık tartışmalarına girmeden, ağır sanayi ve kadınlar üzerine bir parantez açarsak eğer, ağır sanayide erkeklerin çalışıyor olmaları, erkeklere kakalanmış bir zorunluluk değil.

  ikinci dünya savaşı sırasında erkekler cepheye gidince yerlerini kadınlar aldılar. silah fabrikalarına,
  uçak fabrikalarına ve tersanelere koştular.

  kadın kaynakçılar

  bugün batıdaki metal işleme atölyelerinde kadınlar da çalışıyor.

  tırnaklarını törpüleyen bir kadın, boru da eğeleyebilir. oya işleyen bir kadın, çok rahat tig kaynağı da yapabilir. çünkü hem kaynak işinde hem de eğeleme işinde el-göz koordinasyonu önemli. ve bu kadınlarda zaten var. çünkü eğitimlerine daha küçücük çocukken, pirinç ayıklayarak başlıyorlar.

  esas absürd olan, kazma adamlara hassas iş yaptırmaya çalışmak. zaten iki dakika sonra geri geliyorlar, "abi bu ölçüden düştü yaaa!" diyorlar. işte o an insanın içinden şu cümle geçiyor:

  (bkz: hayvan gibi şey yapıyorsunuz yav)

  peki kadın kaynakçıların varlığı cinsiyetçiliğin ortadan kalktığına bir işaret olabilir mi? hayır!

  a - inkar: gerek batıda gerekse doğuda zayıf cinsiyet efsanesi tam gaz devam etmekte. adamların büyük anneleri fabrikalarda kaynak yapmasına rağmen, ağır sanayiyi hala erkek işi! olarak görüyorlar.

  b - işin niteliği: kadın kaynakçılarınızın varlığı sadece iş gücünüzün ve bu iş gücü ile yaptığınızın işin niteliğini gösterir. türkiye'de yapılan üretim düşük katma değerli, atölyeler çok küçük, işçiler eğitimsiz ve ücretler çok düşük.

  yağni, ilkokul terk adamlar, boru eğelemek için birbirleri ile yarışıyor.

  iş gücü ve imalat daha nitelikli olsaydı, bu kez erkekler o işler için yarışacaktı. misal bilmem ne operatörü olmak veya bilmem ne fabrikasında posta başı olmak gibi. boru eğeleme işi gibi görece niteliksiz ve düşük ücretli işi de kadınlara kitleyeceklerdi.

  zaten bugün almanya'daki metal işleme atölyelerinde çalışan kadınlar da alman değil polonyalı.

  hem polonyalı hem kadın. yağni olabilecek en düşük ücrete çalışacak işçi.

  türkiye'de sanayi almanya seviyesine gelse idi, adana'da pamuk toplayan kürt kadınlar, gebze'de boru kaynatıyor olurdu.

  c- cam tavan cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili tartışmalar, en alttakiler üzerinden yürümez. önemli olan karar verici pozisyonlardır. cinsiyet tartışması, madende erkek işçiler ölüyor üzerinden değil yönetici pozisyonunda kaç kadın var üzerinden olmalı.

  bu konuda almanya da çok iyi durumda değil. orada da kızların mühendislik fakültelerine ilgisi düşük.

  türkiye'ye gelirsek, türban eylemleri önemli bir gösterge. türban eylemlerinin türban eylemi olduğu dönemde, beyazıt sallanırken, itü oldukça sakindi. çünkü başta islamcılar olmak üzere kimsenin kafasında türbanlı maden mühendisi tahayyülü yok.
 • şu ülkede sırf çalışmadığı için kocası tarafından maddi manevi ezilen yüzbinlerce ev kadını için bile "kadına pozitif ayrımcılıktan" bahsetmeliyiz
 • bencil, olgunluktan ışık yılları uzak, kadınların gözünde erkeği erkek yapan şeylere asla sahip olamayacak kişilerin cümlesi. 90'lardan sonra bir de bu türler türedi. ne baba, ne kardeş ne de eş olmayacaksınız, olmamalısınız.
 • otobuste ayakta gitme konusunda hak veriyirum. ben bir kizin yasliya hastaya yer verdigini gormedim. o degil hamilelere bile yer vermiyorlar. bos yer olsun seni ezip gecip izin istemeden oturmaya calisiyorlar oncelikleri varmiscasina. cok kiziyorum sozluk cok. hani esittik amk.
 • (bkz: toplumsal cinsiyet)

  faydali bilgi: erasmus ab programi ama gencler sevissin programi degil, hatta aslinda bir adam. hatta kitabi var, delilige ovgu.
  faydali bilgi: sex kelimesi "pompa" demek degil.
  faydali bilgi: turkiye'nin son uc basbakani (secim sonrasi ara hukumetler haric abdullah gul gibi) bulent ecevit, recep tayyip erdogan, ahmet davutoglu. tabii ecevit doneminde basortusu yasakti, camiler ahirdi :(
  faydali bilgi: eskiden yalan ruzgari diye bir dizi vardi show tv'de ramazanda yayinlanmazdi.