şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle başlıkta belirtilen durum uzun/kısa dönem askerlik yapamama durumu yani kadınlar elbette profesyonel askerlik yapabiliyor fakat 1-2 yıl süre ile askerlik yapıp vatana olan borçlarını ödeyip daha sonra kendi hayatlarına devam etme şansları yok.

hiçbir feminist tarafından dile getirilmemiş, anayasanın 10. maddesine de aykırı olan bu sebeple gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ettiğim durum.

şimdi değerli ekşi sözlük yazarları, biliyorsunuz ki askerlik birçok insan için şehadet şerbeti içmek ve cennete bir adım daha yaklaşabilmek için önemli bir fırsat(bu maddeye ben katılmıyorum tabi). aynı zamanda askerlik yaparken vatan hainlerinin kafasını patlatma fırsatınız olması da söz konusu. bunları yapma fırsatınız olmasa dahi vatani görevinizi yerine getirebilmiş olmak vatan topraklarını savunmuş olmak başlı başına olumlu bir duygu olduğu açıktır. tüm bunların yanında askerlikte kazanılan disiplin bir insanın(özellikle de ipe sapa gelmez diye tabir edilebilecek insanların) hayatında edinebileceği en güzel kazanımlardan biridir. başarının anahtarıdır.

diğer yandan fiziksel veya zihinsel engelleri olması(çürük raporu) veya vicdani retçi olması sebebiyle askerlik yapamayan erkekler ise geçtiğimiz yıllarda bedelli askerlik kanunuyla birlikte 18 bin tl ödemeleri söz konusu olmuştu. (son durumu bilmiyorum)
    kaynak kadınların ise vatana olan borçlarını askerlik yaparak, devlete para ödeyerek veya kamu hizmeti yaparak ödemeleri söz konusu değil.

--- spoiler ---

madde 10 – herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.
    --- spoiler ---