şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakara suresi'nin 223'üncü ayetinin başlangıç cümlesi.

  http://www.kuranikerim.com/mdiyanet/bakara.htm
 • (bkz: anız yakmak)
 • doggy style kastedilen ayet.
 • hiç unutmuyorum, aklıma takılan sorular ile gitmişim bir hocanın karşısına. dedim ki,

  "hocam dinde şu var, bu var. peki bu durum özgürlüğü şöyle kısıtlamıyor mu? bu kısıtlanma şöyle olmuyor mu, insan özgürlüğü de şöyle bikbikbik"

  şaşırarak baktı bana. o kadar çok şaşırmıştı ki, buna ben de şaşırdım. "e be yavrucuğum" dedi. "bana, öz hanımım ile olan münasebetime karışıyor din. bundan ötesi var mı? nikahlı karım, beraber olacağım, buna karışıyor din. ben bu kadar önemsiyorum dini. sen gelmiş, batı normlarına göre, bilmemhangi anlayışa göre özgürlükten bahsediyorsun"

  diyeceğim o ki, ayet ayet dini anlamaya çalışırsanız, bütün dinler saçma. bütün dinler kısıtlayıcı. bütün dinlerde bulursunuz bi sakatlık. yok eğer ki baştan inandıysanız, "ahan da bakın, böyle bi ayet var yaaa, siz böyle bi dine inanıyorsunuz ne kadar saçmaaağ" demek önemsiz. inanıyorsanız mantıklı. zaten mantık dediğin, din paralelinde işlemek istiyor o zaman. inanmak istemediğiniz taktirde ise, hiçbir açıklaması yok bu ayetlerin.
 • okuyanın bakış açısına göre anlamı değişen ayet. ilginç bir şekilde insanı kendi kişiliğiyle/ hatta belki bilinç altıyla yüzleştiren ayet de denebilir.

  okuyan bir erkeğin yapabileceği olası çıkarımlar:

  1. kadınlar tarlaymış demek ki ben de traktörüm.
  2. kadınlar tarlaymış demek ki ben de tohumum.

  ayrıca anal vs. varın anlamı çıkmaz. tarlaya (ürün alma alanına) var diyor, foseptiğe var değil.
 • bu cümlede anlatılana açıklama getirmeye çalışmak o kadar zor burada. şu ortamda neyin nasıl anlatılacağına dair oluşmuş bazı standartlar var.
  aslında sevmiyorum burada bu şekilde yazmayı. bu cümleyi buraya yazmak bile abesle iştigal. açıklamaya çalışmak ayrı bir zorluk.
  hani insan burada rahat yazdığını düşünüyor ya.(aslında pek rahat da değil ha. arada .tünüze girebilir gibi durumlar oluyor) herneyse olan oluyor ve siz korumaya çalıştığınız düzeyi bitirebiliyorsunuz.

  siz nasıl anlarsanız öyle diyecektim. bu da yanlış anlaşılacak. çünkü gerçekten de siz nasıl anlarsanız öyle. belki de cinsellikten bahsediyordu, olamaz mı yani?
  zihnen rahatsız olmak bu kadar mı kolay? rahat rahat düşünmek bu kadar mı zor?
 • ve tanrı kadını yarattı. erkeğe dedi ki: kadınlarınız sizin için bir tarladır. işte bu yüzden bazı kadınlar, kendi kendine yeten bir tarım ülkesi gibi yaşamayı öğrendiler.