şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kuran-ı kerim emridir, abartmaya gerek yoktur zaten "kadına şiddet abartılıyor" diye fetva da aldık.

  --- spoiler ---

  “allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse)dövün`. eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü allah yücedir, büyüktür.”(nisa 34)

  --- spoiler ---
 • kuran'da hafifçe vurun şeklinde geçen emirdir. yani 100 kiloluk bir adamın hafifçe vurmasıyla 50 kiloluk bir adamın hafifçe vurması değişebilir tabii. yüce yaradan bu kısmını düşünememiş olsa gerek. bir de mesela gözünü morartın ama ağzına çalışmayın diyor ya da iki yumruktan öteye gitmeyin. hafif olsun.
 • kuran-ı kerim'de bir emir*.
  --- "allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur."

  günümüz açısından düşünürsek yorum farklı olacaktır. erkeğin kadından üstünlüğü kur'an'ın gönderildiği dönemde olsa da şimdi yoktur, kadınlar da çalışarak mallarından (kazançlarından) haneye harcama yapmaktadır. öyleyse kadın dövenlerin "kitapta da var!" diye savunmaları saçmadır. tabii bunu savunanların çoğu kadınların çalışmasına izin vermez haklı durumda olmak için ama bu da kadına zulüm olur. her ne açıdan bakılırsa bakılsın kadınları dövmek kadar erkeği de kadını da aşağılayan başka bir hareket yoktur...
 • bir süredir bu emri uygulamaktaydık ama bir baktık ki yaa işte kuran yanlış çevrilmiş hadi sil baştan. neydi ? zaman zaiyatı.
 • bunun açıklaması da şöyle yapılmış:

  ''yüzüne vuramazsınız, hayati organlarına vuramazsınız, sadece kaba etine üç defa vurabilirsiniz, vururken de ellerinizi omuz hizasından yukarı kaldıramazsınız.''

  ulan ben de bişey sandım. sadece götümüze vurucaklar ve hiç acımıycakmış... sorun yok bayanlar. hadi bakalım, terbiyemiz için, açıyoruz popoları.
 • bunu diyenin, bu lafa bir yerde gorup 'evet abi dovmek lazim' diyenin hayatina bir kadinin girip, adamin hayatini sikip atmasi, en buyuk temennilerimden su kisa yasamda. surunun amina koyayim.

  bu arada, masadan yedigin yemegi calmaya calisan kedinin kulagina hafifce vurulur, kadina degil.

  siz kimsiniz amina koyayim? got laleleri...

  boktan bi' yazarin boktan kitaplari... uc bes tane de menajeri var amina koyayim dunyayi kasip kavurdular, arkalarindan da dallamalar, bi' siktirin gidin artik.
 • diyanet çevirisinde bunun başında "hafifçe" zarfı mevcuttur. hep atayislerin abartması işte... döv dediysek ağzını burnunu kır demedik ya!

  hem allah erkekleri üstün yaratmış olmasına rağmen artık kadınlar da erkekler kadar mal mülk sahibi olabildiğinden, yoktur öyle dövme falan... onlar cahiliye devrinde kaldı. cahiliye devrinde....

  (bkz: cahiliye devri/#12229528)