şükela:  tümü | bugün
  • filli boya macerami ve hayal kirikligimi belirtmistim (bkz: #85547096)
    bundan bir kac gun once benim gibi filli boya sosyal sorumluluk projesi magduru bir arkadasimdan mesaj aldim. bu olusumdan bahsetti.
    bir sekilde ulasmayi basardiklari sertifikali, sertifikasiz kadinlara egitim ve is alani bulduklarini seyhun bey buyuk bir samimiyetle anlatti. ben de ondan biraz bu konuda bilgi rica ettim;

"dünyanın ilk organize kadın usta hizmet sistemi türkiye'de.
    kadınustalar.com ile milli eğitim bakanlığı arasında imzalanan protokol ile, türkiye ve dunyanin öncü şirketlerinin sponsorluk destekleriyle meslek sahibi olan kadınlar is başı yapıyorlar. 41 meslekte yaklaşık 26000 kadının eğitimler alarak meslek sahibi olduğu projeye 18-65 yas arasında yer alan tüm kadınlar basvurabiliyor.

bulundukları şehirlerde eğitimler alan kadin ustalar, dilerlerse kadınustalar.com üzerinden gelen ustalık taleplerine teklif vererek gelir elde edebiliyorlar. boyaci ustası, çocuk bakimi, seramik ustası, sıhhi tesisat, oto bakım, hali yıkama, cam filmi, pilates gibi onlarca konu başlığında hizmet veren kadın ustalara turkcell sim aplikasyonu üzerinden ücretsiz ulaşmak mümkün. tek yapmanız gereken ihtiyacınızı birkaç tıkla belirleyip, gelecek tekliflerden en uygun olanını seçmek. meslek sahibi olmayan kadinlar dilerlerse ayni uygulamadaki "usta ol" butonuna tıklayarak kayıt olabilir, şehirlerinde yapilan ücretsiz eğitimlerle katılabilirler.
    işin cinsiyeti olmaz, ustası olur..."

denizyildizi hikayesinde oldugu gibi; ne kadar kurtarirsak kâr...

edit: turkcell sim aplikasyonu uzerinden;
    -usta ol.
    ya da
    -usta cagir.
    butonlari ile talepte bulunabilir ya da talep alabilirsiniz.
  • guzel bir olusum. daha fazla kadinin is hayatina katilmasi dilegiyle...
  • henüz, çalışmaya hazır 'usta kadın'lardan oluşan bir havuz gerçekleştirmeden erken lansman yapmış olduğunu düşündüğüm bir sosyal iş platformu. usta olarak değil de, ustaya ihtiyaç duyan biri için oluşumun kendisi güvenilir olmadığını düşündürüyor.
    iş alanları sekmesindeki butonlara tıklayıp ekrana bakakalıyorsunuz. bir kadın ustaya ulaşmanız imkansız şu an. o halde, neden lansman yaptınız? ayrıca, browser'ın adres bölümünde güvenli değil – kadınustalar.com yazıyor olması da oldukça ironik.
    hadi diyelim, mesleğinde başarılı bir kadınsınız ve bu sosyal oluşuma kendi kariyerinizde sahip olduğunuz başarılarla bir katma değer vermek istiyorsunuz... fakat kervan yolda düzülür mantığı ile hareket ettikleri için, kendi isminize leke getirebileceği tereddütüyle vazgeçiyorsunuz. maalesef, ülkede mış gibi yapılan hareketlerden birine benziyor. bir fikir atılıyor ortaya, sonra sponsor avına çıkılıyor. sponsor firmalar da, yıllık reklam ya da sosyal sorumluluk proje bütçelerinden düşebilecekleri ve vergi indirimi kazanacakları projeye sözde katkı sağlıyor. bir iki lansman duyurusu, bir iki seminer, pr çalışması... proje sahiplerinin cebine bir kaç kuruş kalıyor. ortada elle tutulur bir şey yok. hep aynı hikaye.