şükela:  tümü | bugün
 • elif’in yazı yazalım, nuran’ın toplanalım, gülçin’in konuşalım demesiyle bir araya gelmiş bir grup kadın yazılımcılara ait web sitesi.
  yazarlar kısmından coder bayanlarımızı görebilirsiniz.
  web sitesi
 • yahu ondan sonra cinsiyet ayrımcılığı olmasın. iyi de yazılımcılığın erkek egemen bir alan olduğunu peşinen kabul etmiyor musun böyle bir site yaparak? yazılımcının erkeği kadını mı olurmuş? ben bu feminist argümanlardan birşey anlayamıyorum dedirten site.
 • çoklukla yazılımcının kadını erkeği olmaz, zira yazılımcı dediğin zaten unisex aseksüel bir kavramdır.

  preemptive edit: şaka lan şaka, ben de yazılımcıyım, ama gelişleri yanlış. bir kadını (ya da insanı) iyi yazılımcı olmaktan uzak tutan hiçbir şey olamaz, başka bir çok meslekte kadın erkek egemen şu bu diyebilirsiniz ama ben stackoverflow'da 100 k puan yapmış hatun görüp de elini öpmeyecen kadın, erkek, eşcinsel ya da x-cinsel bir yazılımcı da tanımam, olmaz öyle bir şey. ayrıca bu işin kadını erkeği yok çünkü bir insanı evinde çalışmaktan alıkoyabilecek hiçbir kuvvet bulunmamaktadır.

  tanım: güçsüzlükten güç doğuralım temalı harika bir site, ohh yeaaaaaaaaaaaaahhh.
 • önceki entry'lerde belirtildiği gibi "güçsüzlükten güç doğuralım temalı" olmasını iyi bulduğum site. tabii eğer öyleyse.

  her ne kadar bakış açılarımız kadın-erkek ayrımını içermese de - toplumsal olarak bakalım - birçok iş yerinde (ve birçok alanda), deneyimlenen olaylar bunu göstermemekte.

  kadınların çoğunlukla mühendislik alanlarına "erkek işi" olarak baktığı doğru. fakat bu hepsinin bu eşitsizliği kabul ettiğinin bir göstergesi olmuyor. hatta bu durumun, bizim "kadını erkeği mi olur" görüşümüz gibi azınlıkta olduğunu belirtmemizde de zarar yok. herkes bu tarz normlardan kendi aklıyla sıyrılamıyor.

  kısacası, art niyet aramaya gerek yok. reklamsa, yanlış bir strateji değil. sonuçta şu an bunu konuşuyoruz, öyle değil mi? hem kim kadın yazılımcı/mühendis gördüğünde az da olsa şaşırmıyor?

  tanım: kadınlara, bu işi onların da yapabileceklerini hatırlatan site.

  edit: imla.
 • yazarları arasında bulunduğum websitesi. amacımız kadınlara bu işi yapabileceklerini ve erkek mesleği diye düşünüp korkmamaları gerektiği hissini verebilmek. ayrıştırmadan ziyade biz o kadınlara bu işi becerebilecekleri konusunda cesaret verme kısmına odaklanmış durumdayız.
 • bir kısım egolu kadının kadınlar için olan pozitif ayrımcılığı sömürmesine en iyi örnektir.

  içlerinden bazıları o kadar egoludur ki, başka yerlerdeki kadınlar için yapılan pozitif ayrımcılığı hazmedemez. zira çünki önce kendisine müracat edilmemiş, bu pozitif ayrımcılık ilk ona sunulmamıştır. çümkü niye o kadındır, hem de yazılımcıdır. ona kırmızı halı yoksa, orda kadın hakları savunulmamıştır.

  ha birde ne güzel, bir dünya çömez üniversiteli kızın gözünü boya, sanki hiç erişemiyorlarmış da dünyanın sırrını veriyormuşcasına hello world yazdır, sonra bu kızlardan community kurup kendini pohpohlattır. bence de harika...

  sonra biz başka yerlerde pozitif ayrımcılık diyince yüzümüze çemkiriyorlar. niye bunlar ve benzerileri paso sömürmüş. ihtiyacı olana ulaştıramıyoruz sayelerinde. sömürün sömürün... zaten ülkede her kadın refaha ermiş bi siz zor koşullardasınız...