şükela:  tümü | bugün
 • e dergisi'nde de şiirlerine raslamak mümkündür...

  ...
  rüzgar diliyle
  kabuğunu soyuyor gece'nin
  ...
 • $u aralar e edebiyat dergisinde yazı i$lerinde çalı$ıyor. kendi yayını olan ba$ka adlı $iir dergisi ve internet ortamındaki http://www.yitikulke.com/ sitesi var. 2. $iir kitabını da bu sene çıkardı.muhtelif edebiyat dergilerinde $iir - söyle$i vb. yazıları çıkmaya devam etmektedir.
 • "başka" kapandı. "e" kapandı. aydemir'de kendine kapanacak yakında. kısa öyküler yazıyormuş şu sıralar. sonra bir de roman yazar. biliyorsunuz elinizde bir roman ile doğan kitap'a başvurursanız şiirlerinizin de kitaplaşması söz konusu olabiliyor.
 • ikinci siir kitabı "dikenler sarayı"nın su tanıtımıyla dikkatimi çekmiş kişi -hoş kendısı yitik ulke'den, oradan buradan fazlasıyla tanıdık gelmekteydi:

  kadir aydemir’in ödüllü şiir kitabı dikenler sarayı, varoluşun gizine dokunan şiirleriyle okurlarına tadı damakta kalan bir söz ziyafeti sunuyor...

  dikenler sarayı, ahmet oktay’ın, “26 yaş için epey ustalık edinmiş bir şair” dediği kadir aydemir’in ikinci şiir kitabı. aydemir, ilk çıkışını 2002 yılında sessizliğin bekçisi adlı haiku şiir kitabıyla yapmıştı. isviçre hastanesi’nin düzenlediği 2002-2003 şiir yarışması’nda birincilik ödülünü almış olan yapıt “gerçek ve soğuk”, “kırılgan”, “şubatın kılıcı” isimlerini taşıyan üç bölümden oluşuyor.

  oktay’ın önsözdeki deyişiyle ”sözün alabildiğine damıtıldığı, dramatik gerilimin olağının, sıradanın içine ustaca yerleştirildiği” birbirinden etkileyici bu 35 şiirle şiirseverler mutlaka tanışmalı.... aydemir, şiir, öykü yazarlığının yanı sıra başka şiir dergisi’nin ve www.yitikulke.com’un editörlüğünü sürdürüyor.

  kavaklar, telgraf direkleri
  cırcırböceği,
  hiç susmuyor
  zeytin ağacı
  ezik otlarla
  sinsi
  her şey
  ve ardıç kuşu
  bir konuşmayı
  dinler gibi
  çok uzakta insanlar
  som dikenler sarayı
  acı:
  toprakta
  ve yüzünde yol bekçisinin.
 • bugunkü radikal kitap'ta barış müstecaplıoğlu'nun yarattığı ve son kitabı da tamamlanmıs perg dunyası hakkında etkileyici bir yazı kaleme almıs kendisi. beğenerek okuyoruz.
 • şu sıralar ayda iki kere olmak üzere yapı kredi kültür merkezi'nde edebiyat söyleşileri düzenleyen ve bu söyleşilerde de genellikle gençleri bir araya getiren yazar.
 • türkiyede ilk kez haiku tarzı şiirlerinin toplandığı sessizliğin bekçisi adlı kitabin şairi, genç yetenek. kitapta kadir aydemir'in şiirlerine ibrahim çiftçioğlu'nun japon estamplarını anımsatan desenleri eşlik etmektedir.
 • 13 eylül 1977 istanbul doğumlu. istanbul’da yaşıyor ve yazıyor. 1997’den beri yayına hazırladığı başka şiir dergisi’nin editörlüğünü sürdürüyor. beyaz ölüm kuşları adlı fanzini üç sayı çıkarttı. internet üzerinde yitik ülke www.yitikulke.com şiir sitesini oluşturdu. edebiyat ve eleştiri, islık, budala, e, şiir oku, kitap-lık, cumhuriyet kitap, virgül, varlık gibi pek çok dergide yazı ve şiirleri yayımlandı. haikulardan oluşan ilk şiir kitabı sessizliğin bekçisi, (hera şiir kitaplığı) 2002 yılında çıktı. yeni şiir kitabı dikenler sarayı, 2003 kasım'da çıktı.
 • $u sıralar türkiye kitap dergisinin destekleyicileri arasında yer almaktadır.(editoryal destek tabii ki.)