şükela:  tümü | bugün
  • lise mezunu doktor olmak için çabalayan bir genç başım belaya girmesin diye düşünmeden canice dövülen kadını kurtararak adamın elinden almaya çalışmış, arbede sırasında adamı bıçaklayarak ölümüne sebep olmuş. öldürülen kişinin 19 sabıkası olduğu ortaya çıkmıştır, bu arkadaşımız olaya sessiz kalmamış ve kadını ölümden kurtarmıştır. şu an hapistedir ses verin arkadaşlar, gündemden düşmesin. arbede sırasında yaşanıldığı iddia edilen bu olayda tarafların ifadelerine göre inceleme başlatıldığı söylenmiştir. büyük ihtimalle otopsi sonucuna göre kararda değişim büyük oranda olacaktır.

bbcnin paylaştığı haberde yer alan olayın ayrıntıları;

kadir şeker, kurtulduktan sonra kaçmak istedi. duran ise peşinden gittiği gence tekrar saldırdı. bunun üzerine şeker, meyve soymak için yanında taşıdığı bıçağı çıkardı. boğuşma sırasında bıçak özgür duran'ın kalbine saplandı. şeker, olay yerinden kaçtı.

ayşe d.'nin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. ambulansla selçuk üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'ne kaldrılan duran, hayatını kaybetti.

ailesinin doktor olmak istediğini belirttiği şeker ise yakalanarak, 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

'oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu'

dha'ya göre şeker, ifadesinde tek amacının dövülen kadını kurtarmak olduğunu, kendisine saldırılması nedeniyle korkutmak amaçlı bıçağı çıkardığını, ancak boğuşma sırasında olayın yaşandığını söyledi.

oğlunun üniversite sınavına hazırlandığını söyleyen baba cengiz şeker, "benim oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu. onun için kendini feda etti. doktor olmak istiyordu ama başımıza böyle talihsiz bir olay geldi" diye konuştu.

ayşe d.'nin de ifadesinde olay günü duran'ın kendisini önce evde, sonra parkta dövdüğünü, yanlarına gelen gencin kendisini kurtarmaya çalıştığını anlattığı öğrenildi.

'kasten yaralama', 'hırsızlık', 'yağma' ve 'uyuşturucu madde ticareti' suçlarından toplam 19 suç kaydı olan duran'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi.

https://www.bbc.com/…rkce/haberler-turkiye-51427492

haberin kaynağı: https://tr.sputniknews.com/…ak-isterken-katil-oldu/

edit:imla
    edit: kaynak

edit: yazılanları göz önünde bulundurarak belirtmek isterim ki, olayın meşru müdafaa dan çıktığını düşünüyorum yayınlanan haberleri de esas alarak. kadının verdiği ifadede bıçağın nasıl saplandığını görmediğini belirtmiş otopsi sırasında kaza ya da kasten olduğu ortaya çıkacaktır. her koşulda bu çocuğun sanırım şu an bir geleceği yoktur. haber sayfalarında belirtilenden fazlası değildir hangi okuldan mezun olduğu. önemli olan hangi okul mezunu olduğu değil algıda seçiciliği yaratmak istemem, hiçbirimiz yapmamalıyız. bir yazar arkadaşımızın dediği gibi hepimiz sabıkalı ya da farklı bir şekilde bu koşula düşebilirdik. bu olayın yaşanması büyük talihsizlik. anlık bir sanrı, panik ya da günlük hayatta gördüğümüz haberlerin beynimizde yarattığı algı sonucuyla öfkesine yenik düşmüş olduğunu düşünüyorum kadir şeker’in. onun şu an gündemde olması yargının daha detaylı işlenmesine sebep olacaktır yanlış bir karar verileceğini düşünmüyorum. eminim her detaya bakarak karar alınacaktır ve buna göre cinayet mi meşru müdafaa mı anlaşılacaktır. herkese iyi niyeti ve aynı zamanda sorgulayıcı tavrı için teşekkür ederim bir konuya tek taraflı bakmamak gerektiğini gösteriyorsunuz ve bunun doğru olduğuna inanıyorum.
  • emine annenin boynu kesilip can verirken olayı görüntüleyenlere “neden müdahele etmediniz, kameraya çektiniz?” diye tepki verenler, bu olayda “neden araya girdin ?” diyorlar. işte güzel ülkemin özeti.
    çünkü klavye delikanlılığı bunu gerektirir.
  • şüphelinin yaptığı ve babasının yinelediği "savunma" doğruysa bir diyeceğimin olmadığı kampanya.

ancak olayın bu şekilde gerçekleştiği, yani bunun sadece suçtan kurtulmak amacıyla oluşturulan bir savunma olmadığına dair basında yer alan başkaca delil var da ben mi görmedim? şayet yoksa, normal şartlarda şüphelinin yanında neden meyve bıçağı taşıdığı hususunda dahi akıllarda hiç soru işareti oluşmaksızın neden şüpheli savunmasına direkt itibar edildiğini merak ettiğim kampanyadır.
  • kadir için adalet istiyorum ama af istemiyorum şahsen çünkü kafamı bulandıran açıklar var hikayede. bi kere kişinin eğitim düzeyini mevzudan komple çıkaralım. bu hikayeyi olduğundan daha dramatik göstermek için sunulan ek bilgi sadece. kadir de meyve bıçağı ne arıyordu? bir kadını kurtarmak için kullanmasaydı ne için kullanacaktı mesela? kadir'in öldürdüğü kımıl zararlısının silahı yok, böyle olunca iş daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor açıkçası. kanun neyse o uygulansın. öyle ya da böyle bu bir cinayet. evet, ülkede adalet yok, ama hislerimize yenilip acite ederek adaletin uygulanmamasını, iltimas geçilmesini isteyenler de sizlersiniz çoğu zaman. kural, yasa, kanun uygulanmayacaksa neden var?
  • bir insanın hayatına son vermiş olduğu iddia edilen adam için istenen adalet.
    sosyal medyada kadın döven adamı çevirip döven başka adamları övüyordunuz. olay her zaman mutlu sonla bitmiyor işte.

maktul suç makinesi, katil zanlısı ise temiz yüzlü fen liseli olabilir. hukukta somut olayı değerlendirmek icap etmez mi?
    haberlere göre;
    -maktulde olay anında bir suç silahı olduğuna dair bir tespit yok.
    -ölüme sebep olan bıçak, şu anda tutuklu kişinin ''meyve soymak'' için yanında taşıyıp ''korkutmak'' için çekip kalbe sapladığı bıçak.
    -meşru müdafaanın sınırı belli. gidip kalbine saplamadan da ''boğuşmadan'' kurtulunabilir. bunu takdir edecek olan türk mahkemesidir.
  • 8 ila 12 sene arası ceza alır demiştim kadının ifadesi ortaya çıkmış. bu meşru müdafaa değil bir cinayettir.

(bkz: #101735174)

parkta dövülen ayşe d. ise ifadesinde şunları söyledi: “özgür’e hitaben ‘kadını neden rahatsız ediyorsun’ dedi. özgür ‘sana ne len o benim karım’ diye yanıtladı. şahıs (kadir) tekrar ‘o zaman niye bu kadar ağlatıyorsun’ dedi. özgür ‘sana ne len sana mı soracağım’ dedi. bağrışma olduktan sonra ben aralarında herhangi bir arbede olmasın diye ‘evet ablam benim eşim’ dedim. çocuk elindeki bıçağı hafif hafif özgür’e gösteriyordu.özgür bıçağı görünce biraz daha fazla sinirlendi. bir anda birbirlerine sarıldılar daha sonra özgür çalıların üzerine sırt üstü düştü. çocuk da yanına... bayıldığını sandım, elime kan gelince bıçaklandığını anladım. şahsın bıçak vurma anını görmedim. şahsın ağladığımı duyup özgür’ün bağırdığını duyunca yardım etme amacıyla bizim yanımıza geldiğini düşünüyorum.”

kadın görüldüğü gibi elinde bıçakla geldi demiş. meriç kadir şeker haksız tahrikten bile faydalanamaz. bıçakla tahrik eden kendisi. kadınla adam bağırarak kavga ediyormuş. ortada bir kadın cinayeti durumu yok. meriç'in biri kadının ağlamasını kendine iş edinmiş ve katil olmuş.
  • karşı tarafta silah yoksa nefsi müdafadan zor yırtar.
  • kadın, daha evliyken bu suç makinesi adamla ilişkiye girmiş. kocasını bu herif için aldatmış. daha sonra bu adam için boşanmış. genelde psikopat erkeklerin çevresindeki kadınlarda aynı yolun yolcusu psikopatlar olur. birbirlerini çekerler. kadınların sosyal zekası erkeklerden yüksektir. bu gibi birlikteliklerde kadın tarafı sorumluluğu olduğu gibi erkeğe yıkar. kendi psikopatlığını gizler. o yüzden ucuz kahramanlığa soyunmamak, polise haber vermek, olay yerine gelmesini sağlamak yapılabilecek en akıllıca davranıştır. feministlerin gazına gelmeyin. ne kadınların hepsi melek, ne de erkeklerin hepsi şeytandır. iç yüzünü bilmediğiniz işlere bodosloma dalmayın. yine iç yüzünü bilmediğiniz olaylara taraf olmayın. bırakın mahkemeler işini yapsın. eğer kadir şeker ve ailesinin verdiği ifadeler doğru ise(hiç birimiz olay yerinde değildik) onlar açısından gerçekten zor bir durum.

https://odatv.com/…rmak-istedi-ama...-07022030.html

şöyle şeyler var. olay sırasında orada değildik ve bilmiyoruz tam ne olup bittiğini.
    https://www.sabah.com.tr/…i-polisler-gozaltina-aldi
  • kadir o an sadece vicdanının sesini dinlemiş ve bir kadın daha uçup gitsin istememişti.o kadına saldıran canlıyı "vahşi hayvan" yazarak niteleyecektim sonra vahşi hayvanları düşündüm.doğadaki hangi vahşi hayvan yüzünden her allahın günü 2-3 kadın katlediliyor ki? kadir,sen,ben, o.insanlık vasıflarını eksiksiz taşıyan herkes bu tepkiyi verirdi ve şimdi hapiste.sonuna kadar takip edip ettireceğim.up.
  • anladığım kadarıyla olay şöyle geçiyor kadının birini adam dövüyorken bu dallama olaya dahil oluyor adamda bıçak olmamasına rağmen( eğer olsaydı kesin belirtilerdi) bu eleman cebindeki bıçağı çıkarıp sapliyor. bir de olayı dramatize etmek için yok fen lisesi yok meyve bıçağı. ulan sikko fen liseleriyle doldu her yer ankara fen lisesi zannedecek millet söyledikleri sikko liseyi; güya meyve için cebinde bıçak taşıyormus, eleman aynı zamanda hamile falan galiba yolda aşerir diye yanında taşıyor sanırım. geçin bu adalet arama işlerini bir de ölen adam tarafından bakın her ne kadar yaptığı yanlış olsa da ölmeyi mı hak ediyordu ? eğer hak ediyorsa da bunu yerine getirecek kişi kadir denen velet mı ?