şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yakın zamanda profesörlüğünü almış psikolog, aynı zamanda doğuş üniversitesi psikoloji bölümünün bölüm başkanıdır. yönelimi bilişsel davranışçı olmakla beraber kendine ait blişsel varoluş adını verdiği bir kuramı da mevcuttur. yakın zamanda bu konuda sertifika programları da açmaya başladı. terapilerini izlemeye doyum olmaz. müthiş bir tiyatrocu, psikodramayı hiç sevmemekle beraber yaşantısal teknikleri terapilerinden eksik etmeyen bir terapisttir. özellikle bilişsel tutarsızlık ilkesini sıklıkla kullanır.
  • ben değeri tiryakiliğikitabı düşünce biçimini anlayıp, anlatımının içtenliğine ve zorlama ifadelerden ne kadar uzak olduğunu anlamaya yeter. kendisine göre; bir çok kişi belli özelliklerini, davranışlarını kişiliğinin bütününe atfeder ve sorun da buradan doğar. şöyle ki, kişi hata yaptığında davranışının hatalı ya da eksik olduğunu düşünmek yerine kendini eksik ya da hatalı görür. bu durumda da kendini değersiz görür ve kendini değerli görmek için de kusursuz olmak gibi imkansız bir şeyin peşinde sürüklenerek mutsuz olur. tabii ki bu çok basit bir özettir. ayrıca kaygı üzerine de bu yönelimde bir kitabı vardır ki adı da "kaygı- sınanma duygusuyla baş edebilme"dir.
  • okulda öğrencilere karşı neredeyse her daim pokerface insandır kendisi. o kadardır ki şaka mı yapıyor ciddi mi anlayamazsınız bir çok zaman ve yarım bir tebessümle karşılık verirsiniz. insanı gerer bir yandan ilgisini çeker bu durum.
  • rorschach testinin exner yorumunda türkiye'nin önde gelen ismi olup exner konusunda türkçe yazılmış tek kaynak olan rorschach: bütünleyici sistem kitabının da yazarıdır.
  • rorschach mürekkep testi exner sistemiyle değerlendirilmesi konusunda oldukça yararlı olan başucu kitabının yazarıdır. rorschach ile örnek vaka yorumlamalarını içeren ikinci kitabı da yoldadır bildiğim kadarıyla. merakla beklemedeyiz.
  • benim tanıdığım kadarı ile, iletişimde bulunduğu insanlara karşı güven sorunu ya da medeni hayatın hukuki gerekçeleri gibi detaylarla kendini kandırabilecek kadar kaygı bozukluğuna sahip bir kişidir. bu çıkarımları yapmamızı sağlayan davranışlarının telafi açıklamasını yaparken düştüğü durum da kendisini samimiyetsiz bulmak için yeter de aktar bile. bilinmez belki de tüm bu hali mesleki deformasyondan başka bir şey olmayan psikolog da olabilir.