şükela:  tümü | bugün
 • agenor ile telephassa ya da agriope’nin oğlu
 • phoiniks'in oglu ve thebai'lilerin atasi olan kadmos, zeus'un kacirdigi kizkardesi europa'yi aramak icin fineke'den denizlere acilmis.delphoi tapinagindaki kahinden aldigi talimat uzerine boiotia'da thebai sehrinin hisari olan kadmeia hisarini kurdu. bir canavar oldurdu, athena ona oldurdugu canavarin dislerini topraga ekmesini soyledi. bu dislerden silahli adamlar cikti, bunlara spartoi dendi. bunlar birbirleriyle dovustuler, iclerinden bes tanesi sag kaldi. bu bes kisi thebai'nin asil sinifinin atalari oldular. kadmos fineke'den yaziyi getirdi. zeus, ares ile aphrodite'nin kizi harmonia'yi kadmos'a es olarak verdi.
 • http://www.rerecognition.com/ adresinden ayrintili olarak incelenebilecek ocr/icr yazilimi.
 • miletos 'lu kadmos, vezinli dizeler yerine, düzyazı ile yazmayı tanıtan ilk kişidir ve aynı zamanda da ilk logographos olarak tanınır.
 • fenike kralı agenor'un oğlu, zeus'un boğa kılığına girerek europa'yı kaçırmasının ardından babasının hemşireni bulmadan gelme emri üzerine yola koyulur. thebai şehrinin kurulması buradan başlar.

  thebai'nin kuruluş hikayesi tam olarak şöyledir:

  kadmos, kardeşini aramak için bir dönem boşa vakit kaybettikten sonra delphi ye gelir. tapınağın gaipten haber veren rahibine danışır. rahipten; "kardeşini aramaktan vazgeç, zeus onu kimsenin bulamayacağı bir yere sakladı. fakat tanrılar senden, postunda hilale benzer motifi olan düveyi gördüğünde onu takip edip, durduğu yerde krallığını kurmanı emrediyor" cevabını alınca terkeder tapınağı. henüz tapınaktan çıkmışken mevzubahis düveyi görür peşinden acele koşturur. batıda, boiotia bölgesinde bir yerde düve durup başını yukarı kaldırıp bağırır ve oturur.

  kadmos tanrılara teşekkürünü belirtmek için düveyi kurban kesmek ister, yakın ve sadık adamlarını su bulmaya gönderir yakındaki tatlı suyun kaynağı ilerideki mağaradadır ve mağarada mor ve ışıldayan başlı yılan ejder yaşamaktadır. adamların geldiğini gören yılan ejder onlara saldırır, adamların bi kısmı hemen ölür. noluyo lan diye olay yerine gelen kadomos vaziyeti görür ejderi öldürür. sonrasında athena ona görünür ve ejderin dişlerinden bir kaç tanesini belli bir bölgeye gömmesini bu sayede o dişlerden bir ırk yaratılacağını ve o ırkın kuracağı thebai kırallığının ilk nesli olacağını söyler. kadmos söyleneni yapar. önce miğferler sonra omuzlar sonra kılıçlar görünecek şekilde hepsi tepeden tırnağa mücehhez muazzam savaşçı bir kalabalık yavaş yavaş belirir. kadmos olaydan tırsıp tepelerine kocaman bir kaya fırlatır. kayanın üzerlerine düşmesiyle paniğe kapılan savaşçılar birbirine girer geride ölmeyen sadece 5 kişi kalmıştır. bunlar kadmos un çalışma arkadaşları olur.

  aphrodite nin kızı harmonia ile evlenmesinden biri erkek 5 çocuğu olmuştur. agane, autonoe semele ve ino kız , labdakos erkek.

  semele ileride zeusla birleşmesinden dionysos a hamile kalacak, labdakosun torunuoidipus da (laiosun oğlu) , ünlü trajedi üstadı sophokles in kral oidipus trajedisiadlı eserine konu olacak fevkalade acıklı bi yaşam sürecektir.

  harmonia ile evlenmesi mevzuu için (bkz: http://www.ideefixe.com/…p?sid=i1j23w7ub3g4qo50cvyl)

  semele'nin zeusla yasak aşkından dolayı hera tarafından cezalandırılması, kardeşi ino nun dionysos'u saraya sokup alakadar olmasından dolayı yine hera tarafından kendi çocuğunu öldürmesi sonra ne yaptığını anlayınca kendini kayalıklardan denize atması, (çocuğu ile birlikte atladığı da yazılır) thebainin başına gelen veba salgını vs gibi tatsız tuzzus olaylar neticesinde kadmos ve karısı ülkeyi terkederler ve boş boş dolanırlar. sonra tanrılar tarafından ikisi de zehirli birer yılanda tahvil edilir.
 • kızı ino'nun üvey analık etkisiyle athamas ile phrixos'un özgün bir kurban* öyküsü var.

  europa'yı aramaya çıkan diğer kardeşi kiliks de bulamayıp vaz geçince onun yerleşip adını vereceği yer kilikia olur.

  bundan başka koslu skythes oğlu kadmos var. o babadan kalma tiranlığı halkına devretmiş. sicilya'ya gidip zankle/messena'nın alınmasında samoslulara yardım etmiş. gelon'un ona emanet ettiği hazineye de konmamıştır. kserkses'in bozgunundan sonra gemi ve hazineyle birlikte sicilya'ya dönmüş.
 • thebai kentinin kurucusu ve yunan alfabesinin mucidi.