şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kadran)
 • fotograf cekilirken, filmin icine yerlestirildigi cercevedir. gereksiz objeler itina ile ayiklanarak kompozisyon hazirlanmalidir. zira en baba makinaya sahip olsaniz bile kadraja dogru yerlestiremedikten sonra hayalkirikligi kacinilmazdir.
 • kadraj, kadr'dan gelir. ancak kadr'ın kahırla uzaktan yakından bir akrabalığı yoktur.
 • fotograftaki vurgulamanın en önemli öğelerinden. tarza ve kişiye göre çok değişken tabi. hata bile tarz olabilir.
 • çerçeveleme.
 • pascal bonitzer'in türkiye'de kör alan ve dekadrajlar (metis yayınları) adıyla yayınlanan kitabında bahsettiği üzere çerçevelemek (cadrer) bir boğa güreşi terimidir. "kılıçla son öldürücü darbeyi vurmadan önce boğayı hareketsiz bırakmak" anlamına gelir. fotograf enstantenesi de anı böyle hareketsiz bırakır ve ona son darbeyi vurur.
 • her türlü resimsel düzenin çerçeve sınırlarının belirlenmesi işlemi. özellikle fotoğraf sanatı ürünleri için kullanılır.
 • (bkz: vizor)
 • öznenin, yaşanmış ve yaşanmamış tüm boyutlarına bakarken, kurguladığımız çerçevenin içinde kalanla gerçeğin bütününden çıkardığımız izlerimiz, yaşam duvarlarında asılı duran çerçevedir.
  yaşanmamışlığın soyut sürecinde düşlerimizle, yaratıcılığımızla, üretkenliğimizle belirlediğimiz kadraj, yaşamı öznel ve özgür kılar; boşluklar üzerine kurgulanan yaşam özetidir. (kadraj bir görme-bilme düzeyidir.)

  bardağın (kadrajın) boş tarafından yana duruşumuz, yaratıcı, üretken, özgürce kendinizi ifade edebilme gücünü de gösterecektir.

  bardağın (kadrajın) dolu tarafından bakarak yaşama bir mutluluk penceresi açtığımızı düşünürsek kendimizi aldatırız; doluluk kadar kendimizi sınırlarız.

  bardağn (kadrajın) boş tarafıyla hesaplaşmama, üreterek çoğalmaya çalışan yaratıcı iradeye haksızlık olur.

  önemli olan boşluğu görmektir, bakmak ya da ıskalamak değil.

  boşlukta yaşamın derinliği, kendini ifade üretkenliği vardır.

  boşluğu, iradenizle, birikiminizle, sezgilerinizle, yaratıcı üretkenliğinizle doldurursunuz.

  doldurulan boşluklar sizin yaşam biçiminizin kadrajları olarak yaşamda yerlerini alırlar.

  sonsuzluğun içinde yeni boşluklara, heyecanlara özgür ve özgün yolculuklar devam eder.

  bardağın (kadrajın) yalnızca dolu yanını görmeye zorlayan irade, boşluğun yaratıcı üretim gücünden yoksun bırakır.

  yaşanmamışın boşluklarını iğfal ederek, yaşamınızın yaratıcı, üretken alanlarını, geleceğinizi istila eder, sizi yaşamınızın içinde tutsaklaştırır.

  bardağın (kadrajın) dolu tarafından yana duruşunuzla bütünü göremezsiniz; aynı noktada yaşam boyu oyalanırsınız.

  sonuçta yaratıcı özne açısından şu söylenebilir: gösterilmek istenilen değil, görmek istediklerinizle yaşamı sorarak sorgulayarak, iradenizi boşluklarda egemen kılarak, anlamlı, özgür ve özgün yaşayabilirsiniz.

  ahmet yeşil

  artist mart 2007 sayısından alıntıdır.
 • eskişehir li taptaze bir rock müzik topluluğu. 23 nisan 2009 perşembe akşamı eskişehir hayal cafe de muazzam bir performansları olacak. tüm rock müzik severler istediğini alacak diye düşünüyorum.