şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güneydoğuda şehirler dümdüz edilirken, her gün insanlar ölüyorken kendisinin dert ettiği şeye bak. hdp'li vekiller oruç tutmuyorlarmış. senin derdin ne hoca? bu partiden aday olurken bilmiyor muydun? lgbti bireylerle ilgili partinin tavrının ne olduğu seçim bildirgesinde ve eş genel başkanın açıklamalarında belli değil miydi? beğenmiyorsan istifa edersin. din tüccarlığı yapan bir parti zaten var. çok istiyorsan altan tan'ı da yanına alıp oraya geçersin.
 • masum siviller havaalanlarında vahşice öldürülüyor, lice'de köyler yakılıp boşaltılıyor, hurşit külter gibi gözaltında birçok kişiden haber alınamıyor, hırsızlık, yolsuzluk, talan, zulüm başını almış ve üstüne yargı alenen sultan'a bağlanıyor ve bunun gibi daha onlarca vahim olay oluyor memlekette, ama paşamın derdi birilerinin tutmadığı oruca karşı "ak partili vekil arkadaşlarına" karşı mahcup olmak...

  lgbti bireylerle bir arada olamıyorsan sen insanlık değerlerinden uzaksın zaten. senin müslümanlığın sadece seni ilgilendirir, faşistçe düşüncelerin yüzünden zulme uğrayan lgbti bireylerin yanında olamıyorsan hangi insan hakkını savunacaksın? ramazan ayı mı buna engelmiş, bu ne ikiyüzlülük, ramazan ayında kimbilir kaç lgbti birey daha öldürüldü ve zulme uğradı. ama umrunda mı paşamın?

  ikincisi, o oruç denen şey, senin kendi nefsini terbiye içindir, başkaları seni ilgilendirmez. onlar senin tarikat arkadaşların değil ey gafil, belirli bir siyasi program etrafında bir araya geldiğiniz politikacılar ve uzmanlardır. bu faşizan zihniyet maalesef bütün ülkeye egemen olmuş, utanmadan bir de odalarında yesinler diyor. bir insan başkalarına saygısızlığını daha iyi nasıl ifade edebilir. o terbiyesiz "ak partili vekil arkadaşlarına" kimin ne yaptığı sizi ne ilgilendirir diyemiyorsan sorun sende zaten. bi zahmet sen git odanda namaz kıl o zaman ya da orucunu deklare etme meclis basın toplantısından.

  zorunlu edit-1: söz konusu açıklamadaki kadınlara dönük aşağılayıcı söylemi de göz ardı etmemek gerek. hala o kafada insanlar barınabiliyor demek ki. kadın hareketi ne diyecek çok merak ediyorum.

  zorunlu edit-2: kürtler, hdp ve öncesindeki partilerin seküler olduğunu çok iyi biliyor. o yüzden hem 7 haziran hem de 1 kasım'da kürtlerin yoğunluklu yaşadığı 18 ilde hdp oyları akp'yi ikiye katladı. eğer kürt-islam bezirganlığı yapacak parti kurmak istiyorlarsa beyefendiler, halihazırda yüzde 0,01'i geçmeyen hüdapar, hakpar, kdp vs. orada duruyor. kendileri de birkaç bin oy alıp sonra "müslüman" kürt halkının neden programında, pratiğinde ve söyleminde sekülerliği savunan bir partiye oy verdiğini daha iyi anlarlar.
 • sizin olmayan inancınıza tüküreyim. ulan hadi müslümanlığı götünüzle yaşıyorsunuz, hadi peygamberinizin bu konuda söylediklerini umursamıyorsunuz, bari mantık yürütün amk. bak milletvekili olmuşsun, isminin önünde prof. dr. ünvanı olan okumuş etmiş adamsın.

  bir düşün amk ya bir düşün, bir insan sadece kendisini bağlayan bir şey için başkalarını suçlayabilir mi?
  yada şöyle sorayım, bir şeyi yapan insan mı daha kontrol sahibidir o konuda yoksa yapmayan veya umursamayan mı?
  ben bugün desem ki, öğlen çay-bisküvi yemeyen herkes bu yememe işini gitsin kendi evinde odasında yapsın. sen bana götünle gülmez misin aga söyle amk ya?

  bak bir daha vurguluyorum okumuş etmiş adamsın, bir düşün. oruç kitlesel olarak yapılan bir ibadet değildir, hatta islamiyette kitlesel olarak yapılan bir ibadet yoktur, hac bile bireyseldir. sen orucunu kendine tutuyorsun ama tutmayan kendine tutmuyor değil, zaten öyle bir derdi yok adamın.

  neyse kime ne anlatacaksın, adam tipik dinci. belki savunan birisi okurda birazcık mantık yürütür.
 • mecliste kamelyanın altında duran oruç tutmayan partili arkadaşlarından utanmış kendileri. sizinkilere bak oruç tutmuyorlar diyen yanındaki akp'li vekile ne cevabını vereceğini bilememiş. iki kelime cevap bulamayan partili arkadaşlarını kınayan bu adam bir de profesör.

  en başta şunu demek gerek; oruç kendi nefsini terbiye etmedir islamda. başkalarının nefsini terbiye etmeye çalışma değildir. meclis arasında bahçede sigara çay yapan bir grup toplansa ben oruçlu olsam onları kınamayı bırak onlar rahat rahat içsinler çayını diye düşünürüm yanlarına gitmem. bu 'oruçsuzlar' yolda elinde sigara ile gezme filan da yapmıyor meclis bahçesinde bir kamelya altında çay muhabbet yapıyor sadece.

  kürt halkı dindarmış muhabbeti yapmış bir de. dindar halk eğer hakkını savunduğunu düşünürse ateiste de oy verir. ben dünya görüşüm oluştuğundan beri sosyalistim yeri geldi üniversiteye başörtüsü ile giremeyen kadınları savundum yeri geldi iş yerimde öğle arasında namaz kılanlar daha rahat namazını kılsın diye ufak bir odanın mescit tarzı ayarlanmasını istedim yeri de geldi lgbt yürüyüşüne katıldım. eşcinsel değilim, namaz kılan bir müslüman da değilim kadın olsam başörtüsü de kullanmam. demek istediğim şu aslında hakkını savunduğun grupla aynı özellikleri taşıman şart değil o grubun hakkını savunman için. mescitten çıkıyorsa o profesör lgbt bir bireyin hakkını da savunabilmeli kamelyada oturan ramazanda oruç tutmayan biri de başörtüsünü gerektiğinde savunabilmeli oy verdiğim partide.

  kısaca kadri yıldırım midemi bulandıran bir açıklama yapmış bu gün. umarım hatasını anlar diyeyim.
 • hakkında fazlaca birşeyler yazmaya gerek olmayan hdp milletvekili. olası bir erken seçimde adaylığını güvenceye almak için akp'ye göz kırpmaktadır. gerisi boş laf.
 • basın toplantısındaki şu açıklamalarıyla dili, ırkı, partisi her ne olursa olsun tüm gericilerin kardeş olduklarını bir kez daha görmemize vesile olan şahsiyet. tecavüzleriyle meşhur ensar vakfına sahip çıkan altan tan'dan sonra onu aratmayan zırvalarla dolu hadsiz açıklamalarda bulunan hdp'nin gerici vekilleri sanki bir yerden start almış gibiler. üstelik bunu gücünü %95 dinci kürde dayandırarak yaptığını söyleyerek adeta "dükkan biz dincilerin, solcular çekip gitsin" havalarında bir racon kesmeyi de ihmal etmemiş. hdp tabanı içerisindeki tahammülsüz bir dinci zihniyetin oranı abarttığı kadar olmasa da en az yarısının bu şekilde olduğu acı bir gerçek.

  hani trabzon'da, yozgat'ta türk-islamcı yobazlar nasıl oruçsuz biri gördüğünde kin kusuyorsa, merkezine insandan çok dini dogmaları koyan o bölgedeki geleneksel tabanda da oruç tutmayanlara karşı benzer bir kin ve nefret mevcut. bunu hdp tabanının ağırlıkta olduğu sosyal medya platformlarındaki dinci yorumların yoğunluğundan ve en fazla beğenileri de bunların almasından çok rahat bir şekilde anlamak mümkün.

  insani ve vicdani gelişim sağlamayıp tek insan hakkı olarak salt kendi din ve ırkları üzerine yoğunlaşan sığ bir vizyon söz konusu. tabi durum böyle olunca; alevi, hıristiyan, ateist, kadın, lgbt vs.. hakları hiç kimsenin umrunda olmadan, bu ezici tahammülsüz çoğunluklarına dahil olmayan insanları da bu şahsın açıklamasındaki cürret gibi adeta görünmezliğe mahkum ediyorlar.

  bu zihniyet her cuma (tbmm'deki yeni binanın -1'den ana binaya giden tünelin önüne kurulan) meclis mescidinde veya ankara'daki kızılay metrosunda herkesin gözü önünde kafileler halinde, sizin dakikalarca karşıdan karşıya geçmenize bile müsaade etmeyecekleri bir alanı kullanarak namazlarını kılıyorlar. hiç kimsenin gıkı bile çıkmıyor. ama bu mümin beyefendinin buyurduğuna göre; ben inancımda olmayan bir orucu tutmazsam ancak odama kapanarak birşey yeyip içebilirmişim. yahu allah aşkına beni bu şekilde görünmezliğe itme hakkını bu zihniyete kim veriyor?

  hani bir kafe ortamı gibi olan meclisin kamelyasındaki insanlar sohbet ederken içtiği çayın kahvenin hesabını bunlara mı vermek zorunda? kaldı ki kişi durup orada seni özellikle dikizlemese zaten tam olarak o kamelyada birşey yeyip içildiğini bile görme imkanı zorken, bunlar utanmadan iran'daki rejim muhafızları gibi mollalığa soyunuyorlar. eğer ortada bir saygısızlık aranıyorsa, benim özgür yaşam alanıma müdahale edip beni görünmezliğe mahkum etmelerinden âla bir saygısızlık bulamazlar.

  siz hiç muharrem ayında orucuna saygısızlık edildiğini söyleyen tek bir alevi duydunuz mu? aleviler muharrem oruçlarını bile bunların gözüne batmamak için gizli saklı tutarken, bunlar neden gizliliği saklılığı bir tek oruç tutmayanlardan bekliyorlar? sadece bu memleketi değil, tüm ortadoğu'yu cehenneme döndüren bu anlayışa karşı net bir tavır koymayıp, %95'i arkasına aldığını iddia eden bu otoriter dincilik damarını besleyen hiçbir siyasi yapıya umut bağlanamaz. çünkü biliyoruz ki yarın bir gün kürt sorunu bittiğinde kendilerinden olmayanların burnundan ziyadesiyle getirip karadeniz ve içanadolu'da farklı ırklardaki yobaz zihindaşlarını aratmayacak bir potansiyelleri var.

  bu memleketin doğu batı fark etmeksizin mutabakat içinde oldukları tek ortak noktası bu otoriter dini reflekstir. hani hangi siyasi görüşte olursa olsun bu topraklarda evrensel insanlık bilincine erişen kişilerin sayısı o kadar az ki, asırlar geçse de ortaçağ zihniyetinin egemenliği maalesef her dönem devam ediyor.
 • hdp tarafından bir an önce hakkında önlem alınması gereken adam.
  artık kafasına şişeyle vurup dönem milletvekilliği sona erene kadar çuvala mı tıkarsınız ne yaparsınız ama bi şey yapın gari. bir değil iki değil, nedir bu allasen.
 • türk parasıyla üç-beş kuruş eder en fazla. kürtlerin para birimi olmadığından bir karşılığı da yok o anlamda. altan tan'dan sonra bu çıktı bir de. ikisinin de nasıl aday olduğu niye aday gösterildikleri bilinmiyor pek.... ilerde arşivler açılınca öğreniriz.

  altan tan ile birlikte kürt çomar partisi kurup dünyalık biriktirmeyi düşünüyor olabilirler mi? makarna nohut torbalarının üzerine kürtçe yazı yazsalar seçmende çok karşılığı olur mu? saraya göz mü kırpıyorlar, saray çoktan öpücük atmış mıdır bunlara bilmiyoruz?

  gereksizin biri. birilerine yaranmaya çalışıyor belli.
 • muhafazakar hdp kitlesinin altan tan ile birlikte vucut bulmus halidir kendisi. sizin ben tutacaginiz orucun, yapacaginiz siyasetin, getireceginiz barisin, inandiginiz degerlerin amk.
 • yeni türkiye'nin ilk icraatlarina maruz kalan hoca. yolsuzluk operasyonu bahanesiyle gözaltina alinmis. umarim en kisa zamanda serbest kalir.

  http://t24.com.tr/…inde-yolsuzluk-operasyonu,277466