şükela:  tümü | bugün
 • halk arasinda asabilesmek tepesi atmak olarakda bilinir

  baslangic bunyenin belirli soz kelime ve tavirlara alerji gostermesi ile baslar kulucka doneminde host da kufur el kol hareketi gozlemlene bilir ve netekim ondan sonra volkan patlar ve allah yaratti demeden kafa goz girilir olaya
 • acil tedavisi şöyledir:

  -kafayı otuz derece yukarı kaldırmak
  -hiperventilasyon
  -mannitol(0.75-1 gr/kg i.v)
  -deksametazon(0.1-0.2 mg/kg i.v)

  eğer nöbetler olursa hastayı sakinleştirmek için diazepam ve lorazepam kullanılabilir. diüretiklerin de bos üretimini azaltarak kafa içi basıncı azaltıcı etkileri olduğu söyleniyor.

  (not: ilaç dozları pediatri hastaları içindir.)
 • lomber ponksiyon yapılmasına kesin kontrendikasyon oluşturan durumdur. sıvı hızla boşaltılırsa, yüksek olan basıncın aniden düşmesi beynin fıtıklaşmasına (bkz: serebral herniasyon) yol açabilir. serhan şeşen de gelişen komada da muhtemelen bu durum sözkonusu olmuştur. tabi ki olay incelenmelidir. uzaktan ahkam kesmek doğru olmaz.
 • beynin dokusunun hacminin artması, beyin kan hacminin artması, beyin ve omurilik sisteminin içinde bulunduğu ve adına beyin omurilik sıvısı (bos) denilen sıvının hacminin artması sonucu beyinde sıkışmadan dolayı oluşan durumdur.

  baş ağrısı bu hastalığın en sık görülen belirtisidir. ancak pek çok kişide baş ağrısı pek çok başka nedenlerle de ortaya çıkabilir. fakat kibas’taki bağlı baş ağrısı sıklıklığı genelde sabah saatlerinde fazladır. ağrının şiddeti giderek artar ve tüm başa yayılır. kafa derisi dokunmaya karşı hassastır. kusma kibas’ta daha geç dönemlerde ortaya çıkar ve çocuklarda erişkinlere nisbeten daha sıktır. beyin kanamaları, tümör gibi nedenlere bağlı olarak oluşan basınç artışında, kusma oranı daha yüksektir. kusma ani ve bulantı olmadan fışkırır tarzda olur. (bkz: projektil kusma)
  bilinç bozukluğu, çift görme, beyin sıvısının artmasına bağlı olarak göz sıvısının zarar görmesiyle oluşan durumlar ise diğer belirtilerdir.

  tedavi nedene yönelik yapılmalıdır. örneğin; neden tümörse cerrahhi olarak çıkartılmalı, enfeksiyon ise etkene yönelik uygun antibiyotik ile tedavi edilmeli; kafa içi basınç ise daima monitörize edilmelidir.
 • (bkz: kibas)

  bazen akne ilaçlarının** kontrolsüz kullanımı da yapabiliyor
 • burada herniasyon'a yol açması önemlidir. yani fıtıklaşmaya yol açabilir.

  1-subfalcian herniasyon: falx cerebri'nin altından olan herniasyondur. burada falx cerebri herniye olur. ve anterior serebral arter'e bası yaparlar. anterior cerebral arterde her iki hemisferin arasını besler. ve hasta da alt ekstremite kontralateral ağırlıklı duyu ve motor kaybı olur. ve sfinkter kusuru olur.

  2- tonsillar herniasyon : adı üzerinde cerebellar tonsiller foramen magnum'a herniye olup ta medulla oblongata'daki solunum ve dolaşım merkezine bası yapabilir. ve ani kalp-solunum durması olabilir. yani ölümcül bir herniasyondur. özellikle çocuklarda daha çok görülen cerebellar kitleler nedeniyle çocuklarda en sık görülen herniasyondur.

  3-transtentorial herniasyon: buna unkal herniasyon da denir. temporal lob'un unkus kısmı herniye olabilir. tüm bu herniasyonlar için de en sık olan herniasyondur. önce 3.kranial sinir'e basar ve ipsilateral midriazis (aynı taraf göz bebeğinin kalıcı genişlemesi) görülür. ve 1. motor nöronlara bastığı için kontralateral hemipleji gelişir.(karşı vücut yarısının motor lifleri çalışmaz.). ve retiküler formasyon'a basması sonucu (aras) bilinç kaybolur. ve ilerlemesi sonucu lezyon tarafında hemipleji gelişmesine kernohan bulgusu denir. bir de posterior serebral arter etkilenir. bu arter etkilendi mi görme alanı tutulur ve görme bozulur.
 • hipertansiyon, bradikardi, solunum düzensizliği, bulantı-kusma, diplopi ve papil ödemiyle karakterizedir.
  lomber ponksiyon kontraendikedir. bt çekilip yko ekarte edildikten sonra lp yapılabilir.
  başa 30 derece açı verilmeli, iv mannitol, steroid başlanmalıdır. hipertonik solüsyonların travma hastalarında faydalı olabileceği gösterilmiştir. (%7.5 nacl)