şükela:  tümü | bugün soru sor
  • istanbul narkotik şube müdürlüğünün internet sitesinde, halusinatif maddeler için 'psychedelic' tabiri yerine tercih edilmiş olan tanım.
  • postmodern dünyada "aklı" baypas etmek için çabalayan insan türü. örneğin "savaş kötüdür" evrensel bir akıl yürütmedir. bir kafa karıştırıcı çıkar ve "savaş kötüdür ama bir de şu açıdan bakalım ..." diye bir cümle kurar. yada "barış" sözcüğü "terör" sözcüğü ile aynı anlama gelir. yada medyada deprem vergisi tartışılır, bir kafa karıştırıcı çıkar "ya" der "onun adı deprem vergisi değil, özel tüketim vergisidir" der. yada televizyonun birinde aklı başında biri güzel şeyler söyler, sonra bir başka biri çıkar kafa karıştırır.
  • confounding diye geçer ingilizcede. yanlış yorumlanmış bir ilişkide hem neden hem de sonuç uzerine etkili olan üçüncü şeydir. neden ve sonuç arasında gerçek bir ilişki yoktur ama kafa karıştırıcı faktör kafamızı karıştırıp bu bunun nedenidir yargısına varırız.

    en meşhur örneği dondurma yenmesi sonucu denizde boğulmaların artmasıdır. dondurma yendiği zamanlarda denizde boğulanların sayısı da yüksektir ama bunun nedeni sıcak havalardır.

    en güncel örneğini gördüm. toplu taşıma araçları olamayan trafiğin kaymak gibi olmasının nedeni bu araçların olmaması değil, okulların kapalı olmasıdır. toplu taşıma ise bir şehrin olmazsa olmazı.

    #74083887