şükela:  tümü | bugün
 • aralık 2017'de eğer gerekli izinler sağlanabilirse ilk kafa nakli gerçekleştirilicek. operasyonu gerçekleştirecek doktor (bkz: dr. sergio canavero) yeterli teknolojiye ve operasyonu gerçekleştirebilecek imkanlara sahip olduğunu söylemiş. hatta bu nakli bekleyen çinli bir hasta bile varmış.

  cerrah ayrıca daha önce maymunlarda başarıyla operasyonu gerçekleştirdiğini söylüyor. beyin nakli de yapılacak yalnız kafa nakli beyin nakline göre daha kolaymış.

  operasyon yaklaşık 36 saat sürüyor ve maliyeti 10 milyon dolardan fazlaymış.
  gaynak

  arkadaşlar malum şahıs ölmeyecek, tehlikenin farkında mısınız?
 • bulunduğumuz sistemde insanların parayla satın alınacağı ve ailen için kendinden vazgeç ailen çok zengin olacak ...vs diye hayatlarını satacağı gerçekleşmesine fazla bir zaman kalmadığının göstergesidir.
  bir nevi en tepedeki %1 için ölümsüzlük anlamına gelebilir.
 • belki de (bkz: tam vücut nakli).
 • beni operasyondan çok donörün nasıl bulunacağı düşündürüyor. şimdilik sağlıklı hayvanlar üzerinde yapılabildiği kadar kobay hayvan kullanabiliyorlar. fakat kalp krizinden ölen birinin bedeni olsa bir de kalp nakli gerekli olacak. organ yetmezliğinden ölmüş olsa yine organ gerekecek. kanserden ölen birinin bedeni kullanılsa metastaz olma ihtimali var.

  donörün beyin ölümü ile ölmüş olması ve diğer organların etkilenmemiş olması gerekiyor , bu da günümüz şartlarında zor bir ihtimal. çünkü dokuların uyumu da gerekli olması lazım.