şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: travma)
  • kafa travması, daha çok motorlu araç kazaları, düşmeler ve spor kazalarına bağlı gelişen, erkeklerde kadınlara göre iki kat daha fazla oranda görülen bir yaralanmadır.

    travmaya bağlı bilinç kaybı, başağrısı, bulantı, kusma, anormal epileptik hareket gibi nörolojik şikayetleri olan hastalara, glasgow coma scale skoru düşük olan hastalara, fizik bakıda nörolojik patoloji saptanan hastalara mutlaka beyin tomografisi çekilmelidir.
  • yaklaşık bir hafta önce futbol topunun kafama çarpması suretiyle yaşadığım travmadır.

    aniden yanan bir flaş ardından kulak çınlaması oldu sadece. defans boş kalmamalıydı hemen topun ardına düştüm, iki dakika sonra yerdeydim. tam bir bayılma hali olmadı ama ayakta durmakta güçlük çekiyordum. acile attım kendimi hemen beyin tomografim çekildi. acildeki doktor sonuçlara bakıp beyin cerrahına yönlendirdi. beyin cerrahı da sonuçların temiz olduğunu, bu gece iki saatte bir uyanmamı ve ağır yememem gerektiğini söyledi. söylediklerini harfiyen yerine getirdim. lakin bir hafta geçmesine rağmen kafamda hala geçmeyen ağrı ve az önce iki dubla götürmüşüm kafası var. allahım eski kafamı geri istiyorum.