şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: travma)
 • çocuklarda mortalite ve morbidite sebepleri arasında üçüncü sırada yer alan kafa travmaları lösemiye bağlı ölümlerden 5 kat, beyin tümörlerine bağlı ölümlerden ise 18 kat daha fazla mortaliteye sebep olmaktadır (şahin ve ark. 2002). pediatrik sağlık problemlerinde kafa travması, ortalama 100.000’de 230 vakada görülmektedir (karaböcüoğlu ve köroğlu 2008).

  günümüzde yaklaşık yılda yaklaşık 5 milyon çocuk kafa travmasına maruz kalmakta ve ortalama 200.000’i hastanede tedavi edilmektedir (conk ve ark. 2013).

  abd’de yılda 1.5 milyon kişi kafa travması şikayetiyle hastaneye başvurmaktadır. bu sayının yaklaşık 300.000’inin çocuk olduğu tahmin edilmekte ve yaklaşık %90’ı ölümle sonuçlanmaktadır (potts ve mandleco 2007, hazinski 2013).

  çocuk ve yenidoğanlarda ölüm ve kalıcı beyin hasarına neden olan ağır kafa travmalarının görülme sıklığının dünyada ve ülkemizde %7-15 arasında olduğu ifade edilmektedir. kafa travmalarının en sık görülen nedenleri kazalar (araç içi ve araç dışı, bisiklet) ve yüksekten düşmedir. erkek çocuklarda kafa travması kız çocuklarına göre 2 kat fazla oranda görülmektedir (şahin ve ark. 2002, karaböcüoğlu ve köroğlu 2008).

  motorlu taşıt kazaları ırk farkı gözetmeksizin çocukların %80’inde ciddi kafa travmasına neden olmaktadır (wong 1999, hockenberry ve wilson 2011, conk ve ark. 2013, kyle ve carman 2013, bowden ve greenberg 2014, perry ve ark 2014 ).

  amerika’da 2013 yılında, 189 okul öncesi dönem çocuğu üzerinde yapılan bir çalışmada, 89’u düşme, 35’i araba çarpması, 26’sı motorlu araç kazası ve 26’sının bisiklet kazasından ötürü kafa travmasından dolayı hastaneye başvurduğu tespit edilmiştir (youngblut ve ark. 2013).

  yaş aralığına göre kafa travma nedenleri:
  •bebekler: sarsılmış bebek sendromu, istismar, düşmeler, motorlu araç kazaları
  •oyun ve okul öncesi dönem: merdivenlerden/pencereden düşme, yürürken, koşarken düşme, motorlu araç çarpması
  •okul dönemi çocukları: motorlu araç kazaları, bisiklet kazaları
  •adölesanlar: motorlu araç kazaları (alkol ve madde kullanımına bağlı), spor kaynaklı yaralanmalar (ball ve ark. 2010).
 • yaklaşık bir hafta önce futbol topunun kafama çarpması suretiyle yaşadığım travmadır.

  aniden yanan bir flaş ardından kulak çınlaması oldu sadece. defans boş kalmamalıydı hemen topun ardına düştüm, iki dakika sonra yerdeydim. tam bir bayılma hali olmadı ama ayakta durmakta güçlük çekiyordum. acile attım kendimi hemen beyin tomografim çekildi. acildeki doktor sonuçlara bakıp beyin cerrahına yönlendirdi. beyin cerrahı da sonuçların temiz olduğunu, bu gece iki saatte bir uyanmamı ve ağır yememem gerektiğini söyledi. söylediklerini harfiyen yerine getirdim. lakin bir hafta geçmesine rağmen kafamda hala geçmeyen ağrı ve az önce iki dubla götürmüşüm kafası var. allahım eski kafamı geri istiyorum.