şükela:  tümü | bugün
  • iphone alanlarin, hatta herhangi bir apple urunu alanlarin ciddi bir yuzdesinin motivasyonu bence. zira elektronik urunlerin binbir farkli markasi, her markanin binbir farkli modeli var ve bu modeller her allahin gunu degisiyor. aralarindan secim yapmak icin de bir dunya parametreyi arastirmak, onun cigabayti kacti, bunun kac remi var, sunun cozunurlugu neymis diye ugrasmak gerekiyor. apple her bir segmentte cok cok az model urettigi, urettigi modeller mantikli bir sirayla gittigi, yeni modeller mantikli bir zaman sonrasinda ciktigi, tum urunleri de ust kalitede, basit, anlasilir ve goz alici oldugu icin, elektronik urun almak isteyen ama kafa yormak istemeyen herkesi tavliyor. cok guzel bir pazarlama stratejisi.

android cephesinde de hele sukur bu strateji samsung'un galaxy s serisi ile cikti ama gene zamanla urun cesitlendirme olayinin bokunu cikarmis durumdalar. lg g serisiyle yapmaya calisiyor ama bu iki marka da baska bir dunya model surmeye devam ediyor bir yandan (herhalde piyasada kalabilmek icin apple stratejisini birebir yapacak denli guclu degiller, mutlaka orta segmente de hitap etmek istiyorlar).

akilli telefon pazarinda agzina sicilan, diversificationin krali, ama hala eski yayginligindan ve sevilmesinden gelen bir sempatisi olan nokia, hic uslanmayarak, tantana ile lumia 750, 540, 388 falan gibi bir dunya modelle geri donmus, telefonlar fena da olmamasina ragmen, aradan alti ay kadar sonra lumia 458, 675 ve 213 gibi abuk subuk numaralarla musteri aklini karistirmaya devam edip satislarini artiramamisti. hala da surunuyorlar.

tum bu sacmaliklarla ugrasmak istemeyip iphone alanlarin yerden goge hakki var. ayrica bu telefonlarin ikinci el pazarinin da bu kadar iyi olmasinin en onemli nedenlerinden birinin de bu strateji oldugunu dusunuyorum. pazarlama kitaplarinda herhalde enine boyuna incelenen, basarisi cok saglam bir zemine oturan bir strateji, michael porter da bu strateji konusunda bir kitap yazmali bence.
  • muhtemelen aldığı iphone'un pekte bir havası olmadığını farketmiş birinin kendini avutmak için uydurduğu motivasyon.

"onun cigabayti kacti, bunun kac remi var, sunun cozunurlugu neymis" diye ugrasıp kafası yorulan bir insan şüphesiz ki bilinçsiz bir tüketicidir. teknoloji ürünü satın almaktan anlamıyordur.

(bkz: fiyat/performans)

zaten lg g2 telefonu satın alanlar sürekli "benim telefonun modeli neydi? g3 müydü g1 miydi? samsungla ne alakası var benim telefonun?" diye sürekli kendini paralıyordu değil mi?

sadece telefon için değil, aldığı bir üründen sonra kendi ürünü diğer ürünlerle kıyaslayan birisini hiç anlamamışımdır zaten. diğer ürünlerin senin aldığın üründen kötü ya da iyi olması neyi değiştirir ki? neden bir anda o ürünün firması sanki babanın firmasıymış gibi sahiplenirsin ki? aldıysan ürününü sus ve kullan. eleştiri yazacaksan da şurasını beğendim, burası kötü olmuş de.

te allam ya.
  • vw golf da alacaktır.
  • audi a1, a2, a3, a4, a5, a6, a7...
  • kafa yormamak için mercedes de almayan insandır. a, b, c, cl, clc, clk, cls, s, sl, slc, slk... devreleri yanar maazallah.
  • en pahalısı en iyisidir anlayışını benimsemektir.
  • iphone en pahalısı değildir ki. ben iphone 6 kullanıyorum ilk çıktığından beri. bir samsungun bu telefondan daha iyi iş yapabileceğine inanmıyorum (aynı fiyatlar bandında)

galaxy note 9 alacak gücüm olsa alırım, ama iphone 6 dediğimiz meret 1500-1600? bandında ikinci eli. ben o fiyata daha güzel ne alabilirim ?
  • kafanızın daha çok yorulmasına sebep olacaktır. şu brunson meselesi ameriga meselesi değilde iphone nedir lan. geçmiş zamanda bir kere 4 ünü aldırdı telefoncu çok övüp 1 ay kullanamadım gittim geri verdim samsung a döndüm tekrardan.