şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir durumdur..

  birisi; lisede her sene 6-7 dersten zayıfı olan ve her dönem sonunda velisinin okul müdürüne yalvarıp yakarmasıyla geçebilen; arkasından anadolu üniversitesinde adını bile ilk defa duyduğum bir bölümden mezun olan arkadaştır.

  bir diğeri, vakıf üniversitelerinin bir tanesinde turizm bölümünü 6 senede bitirmiş bir arkadaştır. öyle ki yıllarca araba kullanmayı bile beceremediğinden dalga konusu olan bir tiptir. devamlı olarak tekrarlanan diyalog şu şekildedir:

  biz: ahmet ders bitti olm, sen çıkmıyor musun?..

  ahmet (şuan pilot kendisi): yok abi ya, kütüphanede biraz işlerim var onu halledeyim..ya da fotokopiye gitmem gerekiyor beyler benim, siz çıkın..ya da trafik biraz hafiflesin de öyle çıkacağım abi ben..ya da hava güzel kampüste turlayacağım biraz, beklemeyin beni beyler..

  ahmet'in asıl sıkıntısı park yerinden arabasını çıkaramadığı için otoparkın boşalmasını beklemesidir. sabahları da en erken o gelir.. otopark da gerçekten rahat bir otoparktır ve acemilerin bile arabayı fırıldak gibi çevirebildiği bir alana sahiptir..

  ulan hadi ilk 3-5 ay olabilir de 2-3 yıl boyunca bir insan otoparktan çıkmayı beceremez mi..

  bu adamlar bastırdı parayı, pilotluk sertifikası aldı..şimdi ikisi de en bilindik hava yollarında pilot olarak çalışıyorlar..sosyal medyada satın aldıkları havuzlu saunalı rezidanslarının fotolarını, istanbul'un en pahalı mekanlarında yedikleri yemeklerin ve eğlendikleri ortamların fotolarını devamlı olarak paylaşıyorlar..

  o kadar oku et, her okulu dereceyle bitir, adam senden iki kat fazla kazansın.. adaletin bu mu dünya?..bu kadar maaş farkı niye, beyin cerrahı mı bunlar, fezaya uydu mu gönderiyorlar, kansere çare mi buluyorlar?..aslı astarı uçak kullanıyorlar..

  ayrıca, uçaklarda canınız kimlere emanet onu da bilin istedim.

  edit: kafası basmayan adam pilot olamazmış.. ha siktir ordan be rıfat abi..adam ilkokuldan beri koleje gitmiş, halen üniversitede taban puanı bile olmayan paralı turizm bölümünü kazanabiliyor.. onu da geçtim, 6 yaşından beri ingilizce eğitim aldığı halde vakıf üniversitesinin hazırlık sınıfında kalmayı başarabiliyor..anadoludaki herhangi bir eşeğin ortalama zekası bu örnekteki heriften daha yüksektir..

  edit 2: kıskançlıkmış.. hakedilmeyen bir durum var ve tabi ki eleştireceğim.. o zaman aynı mantıkla hiçbiriniz milletvekilleri, siyasiler vs. ile ilgili eleştiri içeren başlıklar açmayın..zira hepsi uğraşarak ve seçilerek geliyorlar, kazandıkları maaş ve hakları sonuna kadar hak ediyorlar.. örneğin cumhurbaşkanını eleştireceğine, kıskanacağına sen de aday ol o zaman..(eleştireceğine sen de git pilot ol o zaman gibi bir mantık doğruysa eğer)

  edit 3: pilot arkadaşından bilgi aldığını ve "mal beyanidir. pilot aliminda belli bolumlerden mezun olma sarti kosuluyor,oyle turizm falan mezunu olup pilot olamazsin...." diyen gerizekalı arkadaşa gelsin bu da:)

  (#58406909 @jamiroquai )

  (yönetim bilişim sistemleri, mücevherat mühendisliği, malzeme bilimi ve mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, yönetim bilimleri programları, turizm işletmeciliği, orman mühendisliği, insan kaynakları yönetimi, pazarlama, su ürünleri mühendisliği, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği gibi kazanması ve okuması birbirinden zor (!) bölümlerin mezunları pilot olabiliyor)

  kafası basmayan yapamazmış, çok zor eğitimden geçiyorlarmış..kıyamam ya..bu ülkede insanlar tapu kadastroda memur olmak için bile yıllarca eğitimden geçiyor..15 bin tl maaş alıyorlar, bir zahmet azıcık eğitimden de geçiversinler..

  edit 4: ileri derecede ingilizce gerektiyor diyen arkadaşlara gelsin bu da:

  toefl (ibt): 75 istiyor..

  (toefl'u bilmeyenler için söyleyim) yds karşılığı 62,5 puana denk geliyor ileri derece ingilizce şartının..:)

  toefl/yds denklik

  edit 5: pilot eğitmenliği yapan 2 arkadaştan gelen mesajlar:

  - ucak muhendısı, 8 yıl ucus okullarında hoca ve pılot olmak uzere birisi olarak altına imzamı atıyorum. valla 100lercesini bizzat tanıdım. bi sey ogretmeye bile calıstım. benden iyi kimse bilemez.

  diğer arkadaş,

  - hocam, vakıf üniversitesinde pilotaj bölümüne fizik laboratuvarı anlatmıştım. beş yıl sonra uçağa binmeyeyim diyordum her ders bitimi. yüzde yüz doğru tespit.

  bu da pilot arkadaşlardan gelenler arasında en iyilerden biri:

  "hocam katılmamak mümkün değil. eskiden akademiye mühendis alırlardı sadece, o zamanlar bi nebze iyiydi.. şimdi pilot ihtiyacı var uçaklar yerde kalacak diye dlr'ı geçeni aldılar (ki dlr'ı azcık kafan varsa çalışarak geçebilirsin) akademiye bile ne adamları alıyorlar bir görsen :/ sonra tip eğitimini al, şirket prosedurunu bil yeter, simulatorlerde çalışır geçersin, uçak sistem bilgisini çok takan yok, zaten takıyo olsalardı eminim ki o arkadaşların orda çuvallardı işte.. bir pilotun söylemek isteyip de dile getiremediğini yazmışsın, eline sağlık"

  şöyle bir olaya tanık olmuş arkadaşın ilginç mesajını da eklemeden geçemeyeceğim:

  "mesaj istemiyorsunuz ama ben yine de argüman portföyünüzü genişletir belki düşüncesiyle paylaşmak istedim: iniş takımlarını açmayı unutarak iniş yapan pilotlar var bu ülkede. hem de öğretmen pilot statüsünde!.. aynıyla vâkîdir. hem vallahi hem billahi zerre abartı yok!..bizatihi tanığım. neyse ki bu uçağın iniş takımları toplanmış haldeyken dahi tekerler yarı dışarıda kaldığından uçak alev almadı! herkes sağ salim kurtuldu."

  1 yıl sonra gelen edit: bugün uçakta yanıma bir pilot oturdu. pilot kıyafetleriyle ankara'ya geliyordu, sanırım ankara'dan başka bir yere kendi uçuşu vardı. adam 1 saatlik uçuşun yarım saatinde kendi kendine konuştu. ama bildiğiniz el işaretleri fln yapıyor karşısında biri var gibi.. bir ara korktum vala. o adam uçak uçuruyor ve bizi taşıyor!

  debe editi: özelden 100'ün üzerinde mesaj geldi ve birçoğunun bu şekilde tanıdığı bir pilot yakını var.. bu işin tuhaf olduğunu düşünen tek ben değilmişim demek ki.. (an itibarı ile 18 sayfa mesaj olmuş..artık mesaj atmayın mümkünse gençler, sağolun destekliyorsunuz fikrimi, anlaşıldı)
 • "madem kafası basmayan tipler pilot olup voliyi (ona vole değil voli denir) vuruyor, kafası basan biri olarak sen de pilot olaydın voliyi vuraydın" derler adama. çekersin kredini pek çok pilotun yaptığı gibi, ödersin okul parasını, zaten her salak pilot olabildiği için iş bulmak da sıkıntı değil, rezidansında oturursun.

  büyük havayolu firmaları zaten mal, 80 milyon dolarlık uçağı ve olası bir kazada tüm şirketin batmasına neden olacak derecedeki bir sorumluluğu kafası basmayana emanet ediyorlar, o yüzden uçuş okuluna gidenlerin %70'i keyfine simulatörde, mülakatta, dlr'da elenip iş bulamayıp açıkta kalıyor. he anam aynen öyle.

  doktorlar için "iki tık tık bir şık şık parayı vuruyorlar"

  avukatlar için "gidiyor iki kelime ediyor tazminatın %10'unu alıyor.

  mühendisler için "ay onlar ezik asosyal işte tek bildiği hesap kitap"

  herkes salak ve boktan, sadece bu arkadaşlar akıllı.

  (bkz: kıskançlığın insana yaptırabilecekleri)

  edit: başkasının kendisinden daha çok kazanmasını dert edip bir de kel alaka konulardan ötürü çocuğa kafasız diyen biri kıskanç değilse dünyada kimse kıskanç değildir. yaptığı işi hakedip haketmediğine karar verecek ehliyeti olmadan "haketmiyor yeeaa :(" diye ağlamak da kıskançlıktan öte bir durum.

  kıskanıp bok atıyor ve kazandığı para aklında kalıyorsa "o kadar kolaysa sen de ol mal" derler adama.
  bir milletvekilini eleştirmekle "ben de olurum lan bu adam olduysa" demek farklı konular. çünkü milletvekili olmanın kolay olduğunu iddia eden kimse yok.
  pilotluk da okunan üniversite ile bağımsız bir yetenek silsilesi gerektiren, bu yeteneklerin ölçümü işe alan firmalarca detaylıca yapılan bir meslek grubu. çünkü bunu yapamayacak adama bu işi verirsen ve bir kaza yaşanırsa şirket muhtemelen batar ya da çok ağır darbe alır.
  otoparka araba sokamayan adam airbus'ı alıp kullanabiliyorsa konu kapanmıştır, hele ki şirket o uçağı kullanmasına onay verdiyse tamamen kapanmıştır, hasedinden çatlayacağına yapabildiğin işte iyi olmaya bak.
 • şık bir gol ile sonuçlanabilecek hareket.

  (bkz: voli)

  edit: başlık düzeltilmiş, öncesi "kafası basmayan tiplerin pilot olup voleyi vurması" şeklindeydi.
 • rov pilotlari icin de gecerli mi acaba diye dusundugum onerme.
 • parayı bastırıp pilot olmayı olmayı planlayıp başardıysa adamın kafası basıyordur. benim param olsaydı bende pilot olurdum amk diyorsan. (bkz: kredi)
 • (bkz: ağlama melis)
 • kafasi bassa da basmasa da hayvan gibi egitim surecinden gecerler.

  yani en azindan hirsli ve sabirlilardir.

  benim ayagina kac kez o imkan geldi gotum yemedi sahsen istanbula tasinip 2-3 sene issiz bi sekilde sinavlara teoriye egitime kastirmayi.

  benim de boyle bi ornegim var. lisede en tasak gectigimiz en sacma adam şuan havacilikta oyle bi noktada ki halen garip geliyor. (ne oldugunu soylemem ayip olur)

  kisacasi bu isler zeka degil göt meselesidir. gotun yiyosa her sey olabilirsin hayatta.

  o göt yoksa da anca millet hakkinda şikayetlenirsin.
 • kıskançlığın insana neler saçmalatabileceğini gösteren başlık.

  bahsettiğin kişinin kafası lisedeyken basmıyor olabilir, araba bile kullanamıyor olabilir. ama bu adamlar herkesin kolay altından kalkamayacağı bir eğitim alıp, üstüne belli bir saati yardımcı pilot olarak tamamlayıp kaptan pilot oluyorlar. bahsettiğin şey gebze - harem dolmuşu değil, milyon dolarlık uçaklar. hele ki herhangi bir kazada ait olduğu şirketi tamamen batırabilecek nitelikte uçaklar. adamlar demek ki o koca aleti kullanabilecek noktaya gelmişler ki o uçaklar kullanmaları için onlara verilmiş.

  hayır asıl sinir bozucu olan, uçuş fobisi olan milyonlarca insan bu başlıkları okuyor olabilir ve sen aptalca kıskançlığın yüzünden bu insanları olumsuz etkiliyorsun.

  allah kimseyi böylesi bir kıskançlıkla sınamasın.
 • senden iki kat fazla kazanıyorlarsa iyi, asgari ücretin 1300 tl olmasıyla benden 10 kattan fazla kazanıyorlar.

  eskiden 15 kat falandı. tişikkirlir akipi