şükela:  tümü | bugün
  • hakkında bir entry girilmemiş olmasını şaşkınlıkla karşılıyor ve kınıyorum öncelikle.

bu kitap, fabula kitap'ın mart 2016'da bastığı, frigyes karinthy isimli macar romancının elinden çıkma bir anı-roman. kitabın henüz ortalarındayım ancak bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim. kitaba yazar ve eser hakkında sıfır bilgiyle başladım. ilkin modern dönemden bir kadın yazarın elinden çıktığına inandım. ancak biraz bakayım kimdir bu dediğimde 1938'de 51 yaşında hayata veda eden bir erkek yazarın eseri olduğunu öğrendim. oldukça da şaşırdım zira eser son derece çağdaş bir çizgide seyrediyor söylemeliyim. hele o dönem ki eserleri göz önüne getirince insan, şaşırıyor.

bir beyin tümörü olduğunu fark eden yazar karakterin anılarından oluşan kitap, nitelik konusunda oldukça çıtalar üzeri bir iş. hiç abartmıyorum okurken ciddi rahatsızlık duyuyorum. daha önce bir beyin rahatsızlığını bu denli içselleştirme fırsatı bulduğumu hatırlamıyorum. ancak hastalıklar çağında yaşıyoruz ve kitabın etkileyici dili ne yazık ki okur olarak beni olumsuz etkiledi, etkiliyor.

hem önemli bir tıbbi hatırat olan kitap hem de acayip bir edebiyat şöleni. gerçeklikle bilimsel bir bağ kurduğunuz ve bir çok kere kitabı kapatma isteği uyandıran bir iş. bu kadar geç türkçeye kazandırılmış olması da çok ilginç. böyle kaç esere kayıtsız kalınıyor acaba ve bir ömür ne kadar kısa bunların hepsiyle içli dışlı olabilmek adına?