şükela:  tümü | bugün
  • insanın aklından bir sürü şey geçer, bin tilki dolaşır kuyrukları birbirine değmesin istersin. o anda sana birisi herhangi birşey sorar. öyle bakarsın. birşeyler anlatmak istersin. cevap vermek.ama bir türlü konuşamazsın.
    -ııı şey ya dur bir dakika kafamı toparlayayım.
    der zaman kazanırsın azıcık.
    derin bir nefes alır düşünceni sabitlemeye çalışırsın. en sonunda konuşmaya başlarsın. anlık unutursun tilkileri. konuşma biter tekrar tilkilere dönersin. bir türlü kendine gelemezsin. kafandakilerin hepsini gerçekleştirene kadar toparlanmaz o kafa -akıl- .
  • 'bırak , dağınık kalsın' diyerek desteklenmesi gereken eylem.
  • eskiden annemle sabahlari (herhangi) bir ise baslayacakken, once bir kafami toplayayim bir yerine gelsin once diyip kocaman bir türk kahvesi icerdi, her seyden once o gelirdi. pek anlayamazdim o donem bu durumu.

simdi sanki mutemadiyen kafam daginik, her bir tarafi ayri bir dusuncede ayri bir yerde gibi hissediyorum ve o zaman dediklerini anlayabiliyorum.
    mesela bir sey beklerken kitap okuyabilen ben suan o gucu kendimde bulamiyorum. ve evet guc gerektirmeyen sadece kafa gerektiren bir is olsa bile bu böyle.
    kafam bir yerine gelsin sözünü bu kadar iyi anlayabildigim ve hicbir kahvenin bu kadar etkisiz kaldigi bir donem de olmadi. sanki gerçekten uyku moduna alir gibi bünyeyi beyin de kendini kapatiyor. hele hele odaklanma gerektiren bir isse yapilacak sey ( agir bir kitap okuma, ders calisma gibi) olme esegim olme.
  • hiç beklemediğiniz bir durumla karşılaşınca, uzun süre stres altında yaşayınca, hayal kırıklığı yaşayıp özgüveniniz zedelendiğinde yaşayabileceğiniz bönleşme hali.

kafayı toparlayamamak birkaç saat veya yıllarca sürebilir. bu süreçte insan ne yapacağını bilemez, durum değerlendirmesi yapamaz. bazen vazgeçmişliğe sebep olur ve insan bu halini varsayılan kabul edip umursamamaya başlar. bazen de toparlamaya başlarsınız ama kırılgan olur, biraz olumsuzlukla karşılaşınca eski haline döner.

bir süre her şeyden uzaklaşıp mümkünse doğaya dönmek önerilebilir. yürüyüş, bisiklet, kamp gibi etkinlikler faydalı olacaktır.